ERDOĞAN DEMİR

Saat 11.30’da başlayan temel atma törenine Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu, Keşan Belediye Meclis Üyeleri, Şafak Uslu, Mehmet Selim Aras, AK Parti İlçe Yönetim Kurulu üyeleri Yenimuhacir Belediyesi belde başkanı, meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Törende ilk olarak konuşan Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker, öncelikle törene katılanlara hoş geldiniz diyerek şunları söyledi. “Bugün burada Yenimuhacir’in tarihini yeniden yaratıyoruz. Bu mutlu günümüzde bu mutluluğumuzu bizlerle paylaştığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Bizler 31 Mart 2019’da Yenimuhacirlilerin takdirine nail olduk ve bu göreve geldik. Bu görevi bize verdiler, göreve geldiğimiz gün itibari ile meclis üyesi arkadaşlarımla Yenimuhacir’in önceliklerini tespit edelim dedik. Bunlardan birisi de Yenimuhacir’in su sorunu idi. 2019 yılında aylarca tankerle depomuza su taşıdık. Dedik ki bu sürdürülemez, bu sorunu kökten çözmemiz lazım. İlk arayışımız Kaletepe mevkiinde 2019 yılında ilk deneme kuyumuzu açtık. Olumlu sonuçlar alınca 2020 yılında ikinci kuyuyu açtık. 2021 yılında 3 kuyunun daha ihalesini yapıp açtık. Su tahlil sonuçları hepsi mükemmel olduğu için projemizi İller Bankası’na sunduk. Bu projeyi sunmamızın nedeni SUKAP projesinden % 50 faydalanmak için sunduk. İller Bankası bize bu projeden faydalanabilmeniz için su oranını projeye uygun hale getirmek için daha 3 kuyu açmanız gerekiyor diye cevap verdi. 2022 yılında da 3 kuyuyu açtık. Saniyede 42 litre su rezervine ulaştık. İller Bankası’nın istediği hibe rakamına da ulaştık. Bu süreç devam etti. Her şey tamamlanınca İller Bankası’na sunduk. Projemiz kabul edildi, ihalenin yapılması için öncelikle sayın cumhurbaşkanımız, Cumhur İttifakı’na, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye, sayın Vekilimiz Fatma Aksal’a teşekkür ediyorum. Bizleri hiç yalnız bırakmadı. Belediyemizin çalışmaları ile ilgili anlatacağımız çok daha şeyler var. Kanallar, köprüler, spor tesisi, doğalgaz. Sayın vekilim hepsine de destek oldu. İller Bankası 1.Bölge Müdürlüğü’ne de sizlerin huzurunda bir daha teşekkür ediyorum. Çünkü bizim yeterli teknik personelimiz yoktu. Keşan Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyorum, bize teknik anlamda destek verdiler personel anlamında. İller Bankası Genel Müdürü Yardımcısı ve daha önce bölge müdürü olan Ferit Yüksel’e de teşekkür ediyorum. Allah’ım bana bu günleri yaşattığı için Allah’ıma binlerce şükürler olsun. Biz inandık, başardık, başarmaya da devam edeceğiz. Hepinizi saygıyla selamlıyor, teşekkür ediyorum

Türker’den sonra söz alan AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bugün bu kadar güzel bir olay için sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti de ifade etmek istiyorum. Yenimuhacir’in çok güzel olduğunu biliyoruz ama bu manzara da inanılmaz güzel. Arkamızda orman, karşımız ormanlar, az önce Yenimuhacir’e girdik. Dönem dönem geliyoruz ama bazen unutuyorum. 5 yıl önce buraya geldiğimi hatırlıyorum. Güzel bir yol yaptık, herhalde önümüzdeki 30 yılı kurtaracak bir yol yaptı. Başkanımızın talebi ile Spor sahası kazanırdık. Doğalgaz getirdik, am bence en önemlisi de ne diye bana sorarsanız, özellikle bir kadın olarak su derim. Çünkü suyun zahmetini en çok çeken kadınlar. Evde bütün işi yapan kadınlar. Çamaşırını yıkayacak su yok, bulaşığını yıkayacak su yok, onun için bugünkü katılımdan da suya en çok sevinenin kadınlar olduğunu görüyorum. Başkanım tabi çok büyük çaba saffetti. Ama biz hepimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığımız güçle sizlere bu hizmeti veriyoruz. Bu benim milletvekili olarak 6.yılım. Bugün bölgemiz için sayın cumhurbaşkanımıza ne için gittiysek bütün bakanlarımıza Edirne’den gelen talepler geri çevrilmeyecek diye talimat verdi. Bu SUKAP projesini de % 50 hibe olarak yapıyoruz. Devlet bu proje bedelinin yarısını hibe olarak veriyor. İnşallah en kısa zamanda bunu tamamlayacağız. Yenimuhacir’in çok uzun yıllar su diye bir sorunu olmayacak. Ben tekrar hayırlı olmasını diliyorum.”

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü

Son olarak konuşan Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz da tüm katılanlara hoş geldiniz diyerek, “Bugün Yenimuhacir için çok önemli olduğunu düşündüğümüz su sevincine ortak olmak için geldim. Bu proje ile Yenimuhacir’in 50-60 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını düşünüyorum. Su hayat demektir. Hayırlı uğurlu olsun “dedi.

Konuşmaların ardından okunan dualarla kurban kesilmesinden sonra protokol tarafından projenin temeline ilk harç bırakılması ile tören sona erdi.

Editör: BÜLENT SAYLAM