Erdoğan Demir

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü sevgili okurlarımız, biliyorsunuz.

Ben buradan şu konuya değinerek yazıma başlamak istiyorum.

Çevre Günü olmasına rağmen Medya Keşan Gazetesi’ne bugün kutlanacak Çevre Günü ile ilgili herhangi bir program ulaşmadı.

Bu nedenle siz okurlarımızdan bu programı veremediğimiz için özür diliyorum.

Bu arada 30 Mayıs tarihinde Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sitesinde “Keşan İlçemizde Düzenleyeceğimiz 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri Planlamaları” başlıklı bir habere denk geldim. 

Haberde “Keşan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Andaç Gedik , İklim Değişikliği  ve Sıfır Atık  Müdürü Arzu Kirezli müdürlüğümüze ziyarette bulunarak İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın İlhan Saz ile bir araya geldi. İşbirliği ile Keşan ilçemizde düzenleyeceğimiz 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında planlamaları gerçekleştirildi.” İbareleri yer alıyordu.

Ama bu planlama herhalde yapılamadı ki basına herhangi bir program gönderilemedi.

Yine Edirne Valiliği’nden gelen bir maille 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliklerinin İbrice Limanı’nda yapılacağını öğrendik.

Bu mailde de İbrice Limanı’nda düzenlenecek Çevre Günü Etkinliği’ne katılacak Edirne’deki basın mensupları için araç kaldırılacağı belirtiliyordu.

Buradan şunu da dile getirmem herhalde doğru olacaktır. Haftalık olarak yaptıkları gezileri ve bütün etkinliklerini basına gönderen Keşan’daki çevre dernekleri acaba Çevre Günü’nü kutlayan bir açıklamayı akıllarına getirmediler mi? Neden sessiz kaldılar buradan bunun da cevabını bekliyorum.

Şimdi buradan şunu sormak istiyorum, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili programın sorumlusu hangi kurumdur? Bunu öğrenmek istiyorum.

Bu sessizliğin nedeni de şuna mı bağlamak lazım acaba, taş ocakları, FSRU Limanı derken konuşulacak herhangi bir çevre kalmadı da Çevre Günü’ne ne gerek mi var deniliyor acaba?

Umarım bu soruma cevap verecek bir kurum olur?

Tabi bu soruyu kimsenin üstüne alınacağını bilmediğim halde yine de bu soruyu sordum.

Kalın sağlıcakla.