BÜLENT SAYLAM

Keşan Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda Saat 15.00’te başlayan toplantı Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıyı; AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılıç, CHP Keşan İlçe Başkanı Soner Özdilek ve yönetim kurulu üyeleri de takip etti. Toplantıda; Nehir Gergin, Mithat Bulut, Barbaros Tokgöz ve Erhan Engin mazeretleri nedeniyle oybirliği ile izinli sayıldı.

Toplantıda maddelere geçilmeden önce gündeme; Lise Sokak’a vefat etmiş olan Öğretmen Emrullah Gürer’in isminin verilmesi, Başbakanlık görevinde bulunan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın isminin bir cadde veya bulvara verilmesi talebi, S.S. 25 No’lu Keşan Şehiriçi Min. Mot. Taş. Kooperatifinin ücret tarifelerine zam talebi, S.S. 99 No’lu İzzetiye Taşıyıcılar Kooperatifi Öğrenci Ücret Tarifesi zam talebi, Zehra Poyraz Karadaş’ın İzzetiye Mahallesi Zahireciler Caddesi üzerindeki işyerinin içkili yerler bölgesine alınması talebi konuları ilave edildi.

Toplantıda daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Toplantıda ilk olarak “Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün 17.01.2023 gün ve 38985 sayılı yazısı gereği İlçemiz Yeni Mahalle bölgesinde, bulunduğumuz ay içerisinde ihalesini yaparak yapımına başlayacağımız Trafik Eğitim Parkı için, Belediyemize Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Trafik Eğitim Parkı düzenleme işinde kullanılmak üzere gönderilen 4.000.000,00TL (Dört Milyon Türk Lirası) nakdi hibenin kabulü hususunun Meclisçe görüşülerek karara bağlanmasıdır.” maddesi görüşüldü. 

Madde hakkında Park ve Bahçeler Müdürü Ali Caner Serbes’in bilgilendirmesinin ardından söz alan Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan’a Edirne’de bir örneği olan trafik eğitim parkı yapılması konusunda İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ile 1 yılda 2 kez görüştük. Edirne bölgemize çok uzak ve öğrencilerimiz bu parktan faydalanamıyor. Sayın Valimiz Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Milletvekilimiz Fatma Aksal, İl Başkanımız Belgin İba ve İlçe Başkanlarımız Gürcan Kılınç ve Adnan İnan ile talebimiz doğrultusunda Edirne’de Bakanımızda 4 milyon TL hibe desteği sözü aldık. Bütün bölgemize hizmet edecek bir park. Yıllardır büyük eksikliğini hissettiğimiz trafik eğitim parkını Yeni Mahalle’de Cafe Moon adlı işletmenin bulunduğu alana yapıyoruz. Projeleri hazır, yarın ihalesini yapıyor, ihale sonuçlanır sonuçlanmaz da yapımına başlıyoruz. Parkın içerisinde trafik eğitim binası, amfi, kule, kamelyalar, trafik eğitim yolları, bulunmakta. İlçemize değer katan bir park olacak. Buranın düzenleme işinde kullanılmak üzere Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığımızdan Belediyemize 4 milyon TL hibe geldi. Bu hibenin kabulü söz konusu. 4 milyonu bu iş için kullanacağız.” dedi.

Grup sözcülerinin görüş bildirmesinin ardından madde oy birliği ile kabul edildi. 

Meclis’te daha sonra Keşan Belediyesi, Keşan TSO, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İlçe Sağlık Müdürlüğümüz, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğümüz ve KİSEV işbirliği ile hazırlanan ve tamamlanan Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 2 milyon 400 bin TL destek sunulan 2021 SOGEP Engelsiz Keşan Parkı’nın engellilere yönelik Gündüz Hizmet Merkezi olarak işletilmesi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75. Maddesi (d) fıkrasına istinaden 25  yıl süre ile ücretsiz tahsis edilmesi hususu görüşüldü. 

Madde hakkında bilgilendirmede bulunan Helvacıoğlu, 2021 SOGEP Engelsiz Keşan Projesi kapsamında 2,4 milyon destek aldıklarını dile getirerek, “Proje kapsamında engelsiz yaşam merkezi, üretim atölyeleri ve engelsiz park kuruluyor. Engellilerin istihdamı sağlanacak. Bu yaşam merkezimizde; sosyal, kültürel, sportif faaliyetler düzenlenecek. Engellilerin ürün satış gelirleriyle ekonomilerine katkı sağlanacak. Buranın Gündüz Hizmet Merkezi olarak işletilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza Ücretsiz tahsis edilmesi söz konusu.” dedi.

Daha sonra yapılan oylamada madde oy birliği ile kabul edildi. 

Toplantının devamında Keşan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından çöp toplama işlerinde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan 4 adet 8+1 m3 sıkıştırmalı çöp toplama aracı alınması için İller Bankası (İlbank) A.Ş.’den 10 milyon TL kredi alınması ve gerekli işlemlerin yapılması, Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından elektrik, su, pis su ve sulama suyu tesisat kazıları ile toprak tesviyesi işlerinde kullanılmak üzere mini ekskavatör iş makinasının alınması için İller Bankası (İlbank) A.Ş’ den 750 bin TL kredi alınması ve gerekli işlemlerin yapılması, Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün genel kolluk hizmetlerinin yürütülmesinde ihtiyacı olan 3 adet görev aracının hibe edilmek üzere alınması ve alınan araçların hibe edilmesi, Belediyemiz ile İlçe Emniyet Müdürlüğü arasında protokol imzalanması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki oy birliği ile yetki verildi. 

Meclis toplantısı kadro derece değişikliklerinin yapılması hususu ve 2023 yılı içerisinde çalıştırılacak olan sözleşmeli personel ücretlerinin belirlenmesine ait komisyon raporunun görüşülmesiyle sürdü. Sözleşmeli personel ücretleri; komisyon raporu doğrultusunda net ücret tavanının %15 eksiği olarak oy birliği ile kabul edildi. 

Meclis toplantısı “Keşan Kent Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin işletmekte oldukları, kapalı otoparklar ile yol üzeri ücretli otopark alanları ücret tarifelerinin güncellenmesine ait komisyon raporunun Meclisçe görüşülerek karara bağlanması” ile sürdü.

Plan Bütçe Komisyonu raporu doğrultusunda oy birliği ile; yol üzeri ücretli otopark alanları, 0-15 dakika ücretsiz, 15-30 dakika 8 TL, 30 dakika-1 saat 12 TL, 1-2 saat 15 TL, 2-4 saat 17 TL, 4-6 saat 20 TL, 6-8 saat 22 TL, gün boyu 25 TL, aylık abonelik 400 TL. Kapalı otopark; 1 saate kadar 10 TL, 2 saate kadar 12 TL, 4 saate kadar 14 TL, 8 saate kadar 16 TL, 12 saate kadar 18 TL, 24 saate kadar 25 TL, aylık abonelik 300 TL olarak güncellendi. Komisyon raporu doğrultusunda; engelli, gazi ve şehit yakınlarından park ücreti alınmayacak. 

Toplantının devamında; S.S.99 No.lu İzzetiye Taşıyıcılar Kooperatifi, S.S.129 No.lu Paşayiğitliler Minibüs ve Midibüs Otobüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ve Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasının ticari plakalı taksi ücret tarifelerinin değişikliği ile ilgili talepleri görüşüldü.

S.S.99 No.lu İzzetiye Taşıyıcılar Kooperatifinin öğrenci ücret tarifesi 5 TL, S.S.129 No.lu Paşayiğitliler Minibüs Midibüs Otobüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifine ait toplu taşıma ücreti 14 TL, taksi ücretleri ise; açılış 15 TL, mesafe ücreti (KM) 12 TL, zaman ücreti (1 saat) 90 TL, birim zamanı 1 dakika, birim zaman ücreti 1,5 TL, birim mesafesi 100 metre, yolcu başına minimum ücret 45 TL olarak komisyon raporu doğrultusunda oy birliği ile güncellendi. 

Paşayiğit Mahallesi’nde, İlknur Güven adına kayıtlı olan ve onaylı imar planlarında Belediye Hizmet Alanında kalan 239,09 m² yüzölçümlü 124 ada 15 No.lu parsel ile, mülkiyeti Keşan Belediyesi adına kayıtlı olan, İzzetiye Mahallesinde onaylı imar planlarında Konut Alanında kalan, 438,30 m² yüzölçümlü 104 ada 2 No.lu parselin takası aradaki 203 bin TL’lik farkın ödenmesi şartı ile komisyon raporu doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi. 

Toplantıda daha sonra “İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzden alınan 37944 sayılı yazıya istinaden, Muhtar Veli Duygulu, Muhtar Hüseyin Filiz, Muhtar Mehmet Şavluk, Muhtar Sami Şilit ile Eczacı Tevfik Fikret Atılgan isimlerinin yaşatılması için İlçemizde uygun görülecek cadde yada sokağa verilmesi taleplerine ait komisyon raporunun Meclisçe görüşülerek karara bağlanmasıdır.” maddesi görüşüldü. 

Komisyon raporu doğrultusunda; Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde bulunan Şavluk Caddesi’nin Muhtar Mehmet Şavluk Caddesi, Şilit Sokak’ın Muhtar Sami Şilit Sokak olarak güncellenmesi, Yukarı Zaferiye Mahallesi ilk muhtarlarından Veli Duygulu ve Hüseyin Filiz ile Eczacı Tevfik Fikret Atılgan isminin ise Keşan’daki imar uygulamalarıyla açılacak yeni bir cadde veya sokağa verilmesi oy birliği ile kabul edildi. 

Paşayiğit Mahallesi’nde birçok hizmette bulunan eski muhtar merhum Şaban Akkaya isminin verilmesi Çamlık Mesire Alanına verilmesi talebi ise komisyon raporu doğrultusunda; söz konusu alana Paşayiğit Bey isminin verilecek olmasından dolayı Şaban Akkaya isminin Paşayiğit Mahallesi sınırları içerisinde daha sonra oluşabilecek park, bahçe, tesis ya da cadde veya sokağa verilmesi komisyon raporu doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi. 

Meclis toplantısı, mülkiyeti ve kullanım hakkı Keşan ait taşınmazların 10 yıla kadar kiralama ihalesine çıkartılma yetkisinin Belediye Encümeni’ne verilmesi hususunun Meclisçe görüşülmesi ile devam etti.

Ayrı ayrı yapılan oylamalarda; İzzetiye Mahallesi’nde bulunan tarla, 100. Yıl Pasajı 1. Kattaki işyeri, Kurtuluş Caddesi No:123 adresinde bulunan büfe alanı, Yukarı Zaferiye Mahallesi’nde bulunan Erol Elmas Semt Sahası’nın 10 yıllığına kiralanması oy birliği, Büyük Cami Mahallesi’nde bulunan Yüceller Teşkilatı Parkı’nın 10 yıllığına kiraya verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi. 

Üçler Sokak üzerinde bulunan park alanı, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi 700 Evler Caddesi üzerindeki park, İspat Cami Mahallesi Kerami Mercan 112 Acil Sağlık İstasyonu mevkiinde bulunan park, Cumhuriyet Mahallesi Üsküdar Caddesi No: 26 adresinde bulunan park alanı, Yenimescit Mahallesi Esenyurt Caddesi No:2 adresinde bulunan Semt Sahası bitişiğindeki büfe alanı, Yeni Mahalle’deki Macera Park’ın 10 yıllığına kiraya verilmesi oy çokluğu ile reddedildi. 

Daha sonra görüşülen Lise Sokak’a vefat etmiş olan Öğretmen Emrullah Gürer’in isminin verilmesi, başbakanlık görevinde bulunan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın isminin bir cadde veya bulvara verilmesi talebi İsim Belirleme Komisyonu’na, S.S. 25 No’lu Keşan Şehiriçi Min. Mot. Taş. Kooperatifi’nin ücret tarifelerine zam talebi ile S.S. 99 No’lu İzzetiye Taşıyıcılar Kooperatifi Öğrenci Ücret Tarifesi zam talebi Plan Bütçe Komisyonu’na havale edildi. 

Zehra Poyraz Karadaş’ın İzzetiye Mahallesi Zahireciler Caddesi üzerindeki işyerinin içkili yerler bölgesine alınması talebi ise İçkili Yerler Bölgesi Komisyonu’nun kararı doğrultusunda oy birliği ile reddedildi. 

Mart ayı meclis toplantısı 2 Mart 2023 Perşembe günü gerçekleştirilecek.