18 Mayıs Perşembe günü akşamı Keşan Belediyesi Selim Sesler Tiyatro Salonu’nda Keşan Belediyesi Sanat Merkezi Tiyatrosu tarafından sergilenen “Ocak” adlı oyun izleyenler tarafından büyük beğeni topladı.

Genel Sanat Yönetmenliğini Kadir Kılıç’ın yaptığı, Onur Öztoprak’ın yönettiği oyunda Canan Kılıç, Dilem Yongacı, Oğuzhan Cınbırtıoğlu, Mahir Kılıç, Emine Bozbaş, Kadir Kılıç, Hilal Melis Gül, Onur Öztoprak, Gökalp Ömer Yiğit’in yaptığı oyunun konusu bir ailede babanın kurduğu hayaller ve ailenin çektiği sıkıntılar, dram ve komedi olarak izleyenlere sergilendi.

Oyunu izlerken dram olan bölümlerde duygusal bir insan olarak ben de gözyaşlarıma hakim olamadım.

Mesela Sevda’nın ağabeyinin kendisi için söylediği topal sözü üzerine bile ağbisine sevgiyle yaklaşması ve ona “Ben sana kırılmadım” demesi ve final sahnesinde evden kaçan Sevda’nın eve döndüğü anda babası Faruk ustaya sarılma anında gözyaşlarıma hakim olamadım açıkçası.

Mükemmel bir oyunu izleyen tiyatro severler, zaman zaman alkışlarla oyuncuları takdir etti.

Keşan dışından gelip bu oyunu izleyen bir tiyatro sever olsa inanın bu tiyatroyu profesyonel bir tiyatrı ekibi olarak algılardı.

Bu grup bence de profesyonel ekiplere taş çıkartacak bir oyun sergiledi.Ekipteki bir çok oyuncu ilk kez sahneye çıktı. Ama bence görevlerin, ve rollerini en iyi şekilde başarıyla yerine getirdi.

Bu ekip beni yıllar öncesine götürdü. Okay Simsar, şimdi İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı olan Mehmet Tolga Akalın, Hasan Gülmez, Rüstem Saatçıoğlu ve daha isimlerini hatırlayamadığım birçok arkadaşımın yer aldığı Evrim Tiyatro Grubu merhum Belediye Başkanı Mehmet Gemici’nin de yıkılan eski belediye binasının 4.katında provalarını yapıp o zaman Keşan’da tek olan Keşan Endüstri Meslek Lisesi’nin salonunda oyunlarını sergilerdi.

Yine Mehmet Özcan’ın başkanlığı zamanında kurulan Keşan Belediye Tiyatrosu’nun sergilediği Keşanlı Ali Destanı adlı oyunda tiyatro severlerde bence büyük bir iz bırakmıştı.

İşte bu oyun beni o günlerden alıp bugünlere getirdi. BES Tiyatro Grubu da umarım çıktıkları bu yolda çok daha başarılı olur ve Keşan’ı kültür sanat adına en iyi şekilde temsil ederler. 

Ben buradan Kadir Kılıç kardeşimi ve tüm ekibi kutlarken, yine bu gruba sahip çıkan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na da teşekkür ediyorum.

Benim yıllardan bu yana gönlümden geçen bir olay da Keşan’ın bir Şehir Tiyatrosu’na sahip olmasıdır. Umarım bu tiyatroya şöyle böyle demeden tüm şehirdeki kurumlar ve dernekler sahip çıkar, bu tiyatro sadece bir oyun oynamakla kalmaz.

Bence bu başarılı oyunun Türkiye’nin bir çok ilinde ilçesinde oynanması için de girişimler başlatılması gerek. Bu oyun Keşan’ın adını duyurma anlamında başarılı bir görev üstlenmiş olur.

Buradan son olarak Keşan’daki tiyatro severler ile tüm Keşan’ı bu tiyatroya sahip çıkmaya davet ediyorum. 

Bravo çocuklar, bu “Ocak” hiç sönmesin. Nice oyunlarda sizleri izlemenin gururunu yaşarız inşallah.

Bu oyunla ilgili olarak Kadir Kılıç kardeşime değinmeden geçemeyeceğim. Kadir yıllardan beri tiyatroya emek veren bir isim ve bu ekibin kurulmasında da büyük payı olan birisi.

Kadir oyunda sergilediği Tarık usta rolüyle profesyonel oyunculara taş çıkarttı. 

Başta Kadir Kılıç olmak üzere tüm oyuncu kardeşlerimi kutluyorum. Yılmadan, umudunuzu kaybetmeden bu çıktığınız başarılı yoldan sakın ayrılmayın. Sizler ileride gurur duyacağımız sanatçılar olacaksınız. Ben buna inanıyorum.