BÜLENT SAYLAM

Çakır, esnaf için kurban bayramı tatilinin olumlu geçtiğini belirterek açıklamasına şöyle başladı: “Tatil süresince esnaf olarak yüzlerimiz güldü. Kurban Bayramı tatili bizler için çok olumlu geçti. Uzun yıllar karşılaşmadığımız kalabalığı gördük yaşadık. Özellikle bayram tatilinin uzun olması ve okulların kapanması seçim atlatıldı. Bu gibi etkenler Saros sahilindeki esnaflarımızın yüzünü güldürdü. Pek çok misafirlerimizi sahillerimizde ağırladık. Onlar güler yüzlü esnaflarımızın hizmetlerine şahit oldular. Yine de en büyük sorunumuz zincir marketlerdi. Açılanlar, yeni açılacaklar, var olanlar sokağımızda hep yerlerini aldılar, varlığını hissettirdiler. 

SAROS BU BÖLGENİN İNCİSİDİR, GERDANIDIR

Erikli’de de sorunlar yaşandığını belirten Çakır, açıklamasına şöyle devam etti: “Haksız rekabetin yaşandığında hep onlar var, ufak tefek sorunlarımızı özellikle Erikli’de yaşadık. Yolların bitmemiş olması, toz toprağın esnafımıza ve misafirlerimize biraz zararı oldu,  mağduriyet yaşadılar. Ama belediyemiz bunları da kısa zamanda tamamlayacaktır inancımız tamdır. Sorunlarımızı hep beraber birlikte başaracağız, nüfusun yoğun olması, ekmek sorununu yine gündeme getirdi. Herkes umutlu, herkes bir an olsun geldikleri şehrin stresinden kurtulmak, unutmak, kendilerini masmavi Saros’ un sularına bırakmak için can atıyordu. Esnaflarımızın yüzü gülüyor iki bayramı bir arada yaşıyordu. Saros bu bölgenin incisidir, gerdanıdır. Misafirlerimizi daha iyi kazanmak istiyorsak, korumak istiyorsak, konaklama ücretlerini tekrar gözden geçirmeliyiz. Bir daha bunları tavsiye ediyoruz ya şehirdeki esnaflarımızı bayramı nasıl geçirdiler, diye sorarsanız sahillerin gölgesinde kaldılar.  

BU BAYRAMI BAYRAM GİBİ YAŞADIK 

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Yine hareket var idi herkes mutluydu esnaflarımızın ve pazarcımızın yüzü gülüyordu. Bu bayramı bayram gibi yaşadık esnaflarımız rahatladı, şehir içinde ekmek sorunu yine vardı. Bunun çözümünü mutlaka yetkilerle konuşacağız. Bir de bazı firmalar bira satışlarında esnafı mağdur ettiler. Neyin nesi neyi bekliyorlar. Esnafa da bakiye konusunda esnafa bayram üstü yardımcı olmadılar, böyle mi esnafı koruyacaklar. En üzüldüğümüz bir noktada odamız üyelerinden besicilik işlerinle uğraşan Paşayiğit Muhtarı Orhan Mutlu arkadaşları adına bizi ziyaret edip bayramda İstanbul da yaşadığı sorunları anlattı. Kalplerimize huzur getirmesini barış getirmesi dileğiyle geçirdiğimiz kurban bayramımız tüm esnaflarımıza gönlü sevgiliyle dolu değerli hemşerilerimize tekrar mübarek olsun.”