İş İnsanı Namık Kemal Oğuz, çalışanlarına kurbanlık koç hediye etti İş İnsanı Namık Kemal Oğuz, çalışanlarına kurbanlık koç hediye etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, Halkbank’ın esnaf ve sanatkarın kullanmış olduğu ve borcu devam eden hazine destekli esnaf kredi faiz oranlarını arttırması ile ilgili eleştirilerde bulundu. Yapılan faiz artışı sonrası esnaf ve sanatkarların tepki gösterdiğini kaydeden İlçe Başkanı Çakır, “Esnafımız, '30 yıllık esnafım böyle bir şey görmedim' diyor” ifadelerini kullandı.
İlçe Başkanı Çakır, iktidara şu soruları yöneltti: “Ekonominin bel kemiği çiftçiye, esnafa destek olunacağı yerde sırtlarına daha fazla yüklenmenin açıklaması nedir? Tasarruf tedbirlerinize işçinin, memurun, çiftçinin, esnafın sırtından mı başladınız? Bu insanlar daha ne kadar kemer sıkacak?”
“ESNAFIMIZ ‘30 YILLIK ESNAFIM BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM’ DİYOR”
Faiz artışının açıklanmasından sonra esnaf ve sanatkarların şok olduklarını söyleyen İlçe Başkanı Çakır, faiz artışlarının oranlarını hatırlatarak eleştirilerine şöyle başladı: “Bir yıl önce yüzde 7,5'le aldığı faiz oranının yüzde 17' ye çıkarıldığını, yüzde 8,5'le aldığı faiz oranının yüzde 18'e çıkarıldığını, yüzde 9,5'le aldığı faiz oranın yüzde 21'e çıkarıldığını, yüzde 17,5'le aldığı faiz oranının yüzde 25'e çıkarıldığını, yüzde 20'yle aldığı faiz oranının ise yüzde 26'ya çıkarıldığını kendilerine gönderilen mesajlarla öğrendiler. Esnafımız, '30 yıllık esnafım böyle bir şey görmedim' diyor.”
“ESNAFI YOK EDEREK Mİ ENFLASYONLA MÜCADELE EDECEKSİNİZ?”
Esnafın ağır ekonomik koşullar altında kredi kullandığını kaydeden İlçe Başkanı Çakır, eleştirilerini şöyle sürdürdü: “Bir sürü esnafımız, ağır ekonomik koşullar altında bu kredileri kullandılar. Hesaplarını, ödeme planlarını ona göre ayarladılar. Şimdi bir anda faiz oranına yüzde 150’lik zam yapmak nedir? Hele hele bu yaptığınız zammı, geçmişte kredi kullananlara uygulamak, bu nasıl bir akıl tutulmasıdır? Siz esnafı yok ederek mi enflasyonla mücadele edeceksiniz?"
“SİZ HİÇ ALLAH’TAN KORKMUYOR MUSUNUZ?” 
Faiz artışı borçlu esnafı zor durumda bıraktığını söyleyen Çakır, “Hiç hesapta olmayan yeni faiz artışları borçlu esnafı çok daha zor durumlara sürükleyecek. Esnaf BAĞKUR primlerini bile ödemekte zorlanıyor. BAĞKUR primini ödeyemediği için birçok esnafımız sağlık hizmeti alamıyor. Kirasını ödeyemiyor, faturalarını ödemekte zorlanıyor. Siz bu esnafa al sana uygun faizli kredi diyerek kandırıp, kredi kullandırıp, sonra bu faiz oranını yüzde 150 artırıyorsunuz. Bu ekonomik koşullarda, yaptığınız bu uygulama ne İslam’a ne vicdana uyar. Siz hiç Allah’tan korkmuyor musunuz? Siz saraylarda keyif çatacaksınız, manda yoğurdu, Medine hurması, kestane balı yiyip, lüks marka makam arabalarına bineceksiniz, milyon liralık çerezler tüketeceksiniz, saatler takacaksınız diye mi ticaret yapıyor bu insanlar? Esnaf evine doğru düzgün ekmek götüremiyor. Çocuğuna harçlık veremiyor. Bu kadar mı vatandaştan bihabersiniz?” dedi.
"SİZ TÜRKİYE’DE ORTA DİREĞİ BİTİRDİNİZ"
Esnaf bir ülkenin ekonomisinin bel kemiği olduğunu hatırlatan Çakır, eleştirilerine şu ifadelerle devam etti: “Ülkelerin gelişmişlik düzeyi orta direk olarak tabir edilen esnafının çokluğuyla ölçülür. Siz Türkiye’de orta direği bitirdiniz. Sadece zengin ve fakir kaldı. Bu ülkenin yüzde yetmişi fakir oldu. 22 yılda ülkeyi getirdiğiniz nokta bu. Yandaş olanların, meşhur beşlinin milyarlık vergi borçlarını sileceksiniz, KOBİ diye tabir edilen küçük esnafın, önceden çektiği kredinin faizini yükselteceksiniz? Sonra da ben Müslümanım diyeceksiniz. Bu, kutsal kitabın neresinde yazıyor? Söyleyin de biz de bilelim. Allah’tan da mı korkmuyorsunuz?”
"TASARRUF TEDBİRLERİNİZE İŞÇİNİN, MEMURUN, ÇİFTÇİNİN, ESNAFIN SIRTINDAN MI BAŞLADINIZ?"
CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, esnaf kredilerindeki artış eleştirilerini şöyle sonlandırdı: “Bu insanlar krediyi işleri durmasın, iş yerleri kapanmasın diye kullandılar. ‘Ben ekonomistim.’‘Benden başka kimse ekonomiden anlamaz.’‘ Faiz sebep enflasyonsa sonuçtur.’ diyerek ekonomiyi alt üst ettiniz. Oluşturduğunuz bir enflasyonist ortamda zorunlu olarak borçlanan ve güç bela bu borçları ödemeye çalışan esnaflarımızın bu yükün altından kalkmaları mümkün değildir. Gelen güncelleme, miktara göre her taksitte minimum 5 bin lira zam demektir. Ekonominin bel kemiği çiftçiye, esnafa destek olunacağı yerde sırtlarına daha fazla yüklenmenin açıklaması nedir? Tasarruf tedbirlerinize işçinin, memurun, çiftçinin, esnafın sırtından mı başladınız? Bu insanlar daha ne kadar kemer sıkacak?  Kamuda tasarruf tedbirleri diye açıklama yapan iktidar, daha kendi tasarrufa geçmeden kötü ekonominin yükünü esnafın ve vatandaşın sırtına yükleyeceğini göstermiştir. Karar acilen gözden geçirilmelidir.”

Muhabir: ERDOĞAN DEMİR