BÜLENT SAYLAM

Keşan Devlet Hastanesi Başhekimliğinin ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltıya KEFEK (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu) Başkanı, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, hastane yönetimi, Keşan Devlet Hastanesine yeni atanan ve halen görev yapan doktorlar ve basın mensupları katıldı.

44 YOĞUN BAKIM ÜNİTEMİZ VAR

Tanıtım toplantısına ev sahipliği yapan Keşan Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Recep Vural, toplantıya katılanları selamladıktan sonra Keşan Devlet Hastanesi hakkında şu bilgileri verdi: “Keşan Devlet Hastanesi 200 yataklı bir hastanemiz, şu anda 44 yoğun bakımımız var. Pandemi döneminde ihtiyaç nedeniyle 16 yeni yatak açtık. Pandemi sonrasında da sağlık müdürümüzle yaptığımız istişareler neticesinde, bölgede yaşlı nüfusun çok olması, Keşan'ın da büyük merkezlere uzaklığı itibariyle yoğun bakımları devam ettirelim dedik ve verdiğimiz kararın doğru olduğunu bugün görüyoruz. Çünkü 44 yatak  da dolu. Yoğun bakımlarda genellikle doluluk oranımız %90, 95’ler civarında. Servis doluluk oranımız ise %70 civarında.” 

SAROS’UN YÜKÜNÜ ÇEKEN BİR HASTANE

Vural daha sonra yeni gelen hekimlere hoş geldiniz diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Yeni gelen hekim arkadaşlarımız hoş geldin diyoruz. Eski hekim arkadaşlarıma tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Kendilerine şükranlarımı iletiyorum. Gerçekten az hekim sayımızla hastanemiz biliyorsunuz aynı zamanda Saros’un yükünü çeken bir hastane. Evet hatalarımız olmuştur, eksiklerimiz olmuştur, olacaktır, bundan sonra da olacaktır. Çünkü sağlık dinamik bir olaydır. Yani burada kahvaltı yaparken aşağıdan telefon gelir, büyük bir trafik kazası olmuştur. Herkes kahvaltısını bırakır. Aşağı iner bizim işimiz bu, böyledir. Arkadaşlarımız tatlı uykusundan kalkar. İşinin başına gelir işin gereği bu.”

YOĞUN BAKIMLARDA DOLULUK ORANI % 95

Vural, konuşmasının devamında şunları söyledi: “600 bin civarında poliklinik yapılmış. Yeni hekimlerimiz geldi. Bu da gün ortalaması 2.000 civarındadır. Fakat şu anda bizim poliklinik sayımız 2.500, 2.700 civarına geldi. Örneğin geçen haftanın ortalaması 2.700. Tabii ki bunu da yeni gelen hekim arkadaşlarımızın çok büyük etkisi var. Yatak doluluk oranlarımız arttı. Yoğun bakımlar dediğim gibi %95 doluluk var. Bu 600 bin polikliniğin 250 binini maalesef acilimiz karşılıyor. Hâlâ Acil Servisimiz çok yoğun iş yüküyle karşı karşıya. Tabii bunun birçok sebebi var. Keşan Devlet Hastanesi Keşan'a hizmet veren salt hizmet veren bir hastane değil. Biz, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne üçgeninin tam ortasında yer alıyoruz. Hem bu merkezlere uzak kalıyoruz hem de bu merkezlerin periferdeki (Kenar, çevre) ilçelerine de biz hizmet vermek zorunda kalıyoruz. Çanakkale için Gelibolu, Evreşe, Tekirdağ’ın Malkara, Şarköy, Keşan için de Enez ve İpsala’dır.Bu bu coğrafyanın gereğidir. 

BU BİZİ GURURLANDIRIYOR

“Hastanemizden hekim arkadaşlarımızdan ayrılanlar oldu. Bir arkadaşımız İngiltere'ye gitti, Bir arkadaşımız Finlandiya'ya gitti. İstanbul'da Koç Üniversitesi'ne, Tekirdağ'da Namık Kemal Üniversitesi'ne, yine İstanbul'da giden arkadaşlarımız var. Tabii ki mecburi hizmetlerini bitirdikten sonra memleketlerini tercih eden arkadaşlarımız da oldu. Tabii ki bunlar bu bizi inanın asla üzmüyor. Bu bizi gururlandırıyor.” 

19 YENİ HEKİM GELDİ

“19 yeni arkadaşımız geldi ancak 17’si burada 2’si de gelmek üzere. Bir dahiliye uzmanımız tabii ismini bilmiyoruz, kura çekecek. Fakat bir dahiliyeci arkadaşımızın doktor Özkan bey'in eşi nörolog o otomatikman eş durumundan buraya gelecek. Yeni gelen arkadaşlarımızla birlikte bazı branşlarda 4, hekim, 3 hekim ve 2 hekime ulaştık. Tabii ki ideal olanı eksik olan branşlarımızı da tamamlamak. Şu anda sadece 2 eksik branşımız kaldı. KBB (Kulak, Burun, Boğaz) ve üroloji, üroloji Edirne'den geliyor. Anneannesi buralı olan bir arkadaşımız var. Gökhan arkadaşımız aslında ben onu buranın yeni doktoru olarak kabul ediyorum. Kadromuzda değil ama bir buçuk yıldır kadromuzda çünkü sürekli gidip geliyor. Üroloji’de hekim yok diyemem. 4-5 branşta tek hekimimiz kaldı. Özel hastanelere kısmet olmayan bir şey, devlet hastanemize kısmet oldu. 2 yıl cildiye hekimimiz yoktu ama 2 tane oldu. Nöroloji arkadaşımız geldi. Pırıl pırıl 4 tane yeni dahiliyeci arkadaşımız geldi.” 

ACİLDE 3 UZMAN HEKİMİMİZ VAR

“Acile aynı zamanda 3 tane uzman hekimimiz geldi. Acile şöyle bir düzen oturduk, 3 uzman hekimin denetiminde pratisyen arkadaşlarımızın çalışmasını sağlıyoruz. Acil uzmanlarımız ayda 10’ar nöbet alarak hastaları mümkün olduğu kadar uzman hekimlere danışılmadan önce önce acil uzmanının süzgecinden geçip sonra uzman hekimlere gitmesini istiyoruz. Şu anda klinisyen sayımız yeni gelen arkadaşlarla 35’e ulaştı.”

SIKINTILI GÜNLERİ BERABER ATLATTIK

“Eski arkadaşlarıma özverili ve gayretli çalışmalarından özellikle pandemi sürecindeki çalışmalarını biliyorum. Gerçekten dünya için, çok kötü günlerdi bizim için de çok sıkıntılı günlerdi. Onlarla beraber atlattık. Keza bu yazı Saros Körfezi neredeyse 1.5 milyon nüfusa ulaşıyor. Yine onlarla beraber atlattık onlara teşekkür ediyorum.  Yeni gelen arkadaşlarıma da hoş geldin diyorum. Allah yollarını açık etsin.” 

KEŞAN DEVLET HASTANESİ KOVİD SÜRECİNDE BÖLGE HASTANESİ GİBİ ÇALIŞTI

Keşan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Recep Vural’ın ardından Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım söz aldı. Yıldırım şunları kaydetti: “Malumunuz üzere yakın bir zamanda sağlık bakanlığımız tarafından beyaz reform paketi açıklandı ve hayata geçirildi. Bu gerçekten bizi çok olumlu etkiledi. Keşan Devlet Hastanemizde bir hekim ağabeyimiz, arkadaşımız özel hastaneden geldi. Metropollerde, büyük şehirlerde birçok kamu hastanesine özelden büyük geçişler oldu. Bu da kamudaki hastanelerin dolmasına, oradaki kadrolar doldukça, devlet hizmet yükümlülüğü kadrolarından bizim gibi perifere atamalar yapılmasına neden oldu ve son zamanlarda işte Keşan Devlet Hastanemize 17 aktif uzman hekim geldi. 2 hekim arkadaş daha gelecek toplam 2022 yılı içerisinde özellikle son zamanlarda toplamda 53 uzman hekim geldi. Kamu hastanelerine 47 de pratisyen hekim yine kamu hastanelerine geldi. Bunun haricinde 6 uzman hekim birinci basamak sağlık sistemimize geldi. 6 yine diş hekimimiz geldi. Oldukça fazla sayıda istediğim. Biz hekim sayılarına ulaşmaya başladık. Elbette ki sistemin eksikleri var. Tamamlamamız gereken eksikler var ama devletimizin, büyüklerimizin desteği her zaman yanımızda Keşan Devlet Hastanesi gerçekten kovid sürecinde bölge hastanesi gibi çalıştı. Keşan çok güzel bir bölge. Keşan Devlet Hastanesi çok güzel ve özel bir hastane. Burada sağlık hizmet kalitemizi artıracağımızı düşünüyorum.”

SAVAŞLAR HER ZAMAN TOPLA TÜFEKLE OLMUYOR

Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım’ın ardından KEFEK Başkanı, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal konuştu. Aksal, şunları söyledi: “2022 yılını bitiriyoruz. 2023 yılı başlıyor. Sizlerle bir araya gelelim dedik. Bir selam verelim dedik. Ben yeni başlayan hekimlerimize başarılar diliyorum. Keşan’ımıza hoşgeldiniz diyorum. Eski hekimlerimiz tabii ki çok fedakarca burada çalıştılar, mücadele ettiler. Savaşlar her zaman topla tüfekle olmuyor bazen hiç beklemediğimiz gelişmeler oluyor. Pandemi süreci de bunlardan bir tanesiydi. Birebir şahit olduk nasıl mücadele ettiğinizi. Ben hepinize çok teşekkür ediyorum.”

EKSİK BRANŞLARIMIZI DA TAMAMLAYACAĞIZ

“Hekim sayısı dönem dönem basında basında gündeme geliyor. İnanın bizler herkesten çok istiyoruz burada her branşta hekimimiz olsun. Hekim yetiştirmek hastane yapmak o kadar kolay değil. Çok ciddi bir mücadele veriyoruz. 2022 yılında bölgemize Edirne’mize atamalar yönünden hiçbir şikayetimiz olamaz. Sağlık Bakanımıza da buradan teşekkür ediyorum. Verdikleri destek için. Eksik branşlarımızı da tamamlayacağız. Bölgeye hizmet edeceğiz.” 

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETE YÖNELİK AĞIRLAŞTIRILMIŞ CEZALAR ÇIKARAN BİR KANUNU GEÇİRDİK

“Pandemi döneminde insanlar sokağa çıkamazken sokağa çıkmaya korkarken siz koronalı hastaları tedavi ettiniz. Biz de mecliste bunları takdir ediyoruz ve hekimlerimizin şartlarını iyileştirme anlamında iyileştirmeler yapıyoruz. Asla kabul edemeyeceğimiz bir şey şiddettir. Hekimlerimizin şiddete maruz kalmaları asla kabul edilemez. Onun için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden sağlık çalışanlarına şiddete yönelik ağırlaştırılmış cezalar çıkaran bir kanunu geçirdik. Biz her zaman sizin yanınızdayız. Mecliste nasıl tüm milletimizin sesiysek, basınımızın da sesiyiz. Hekimlerimizin de sesiyiz. Ben tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Yeni gelen hekim arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyorum.” 

EDİRNE’YE KEŞAN’A GELMELERİ GİBİ KALMALARI DA ÇOK ÖNEMLİ

Aksal, konuşmasını şöyle tamamladı: “Edirne’ye Keşan’a gelmeleri gibi kalmaları da çok önemli. Biz de onlara aileleriyle, çocuklarıyla, mutlu bir şekilde yaşayacakları bir Edirne için de mücadele ediyoruz. Tabii gel, kal demenin ötesinde. Biz neler sunuyoruz? Onun için de mücadele ediyoruz. Gelen hekimlerimizin ‘biz gitmeyelim burada yaşayalım, yaşamımızı burada devam ettirelim’ dedikleri bir ortamı hazırlamak için de mücadele ediyoruz.

KEŞAN COĞRAFYASI ÇOK GÜZEL BİR ŞEHİR

KEFEK Başkanı, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal’ın konuşmasının ardından Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, söz aldı. Helvacıoğlu da şunları söyledi: “Birebir görüştüğümüz oluyor. Hepinize kolay gelsin diliyoruz. Yeni gelen arkadaşlara hayırlı olsun. Keşan coğrafyası çok güzel bir şehir. Allah bize bir coğrafya vermiş, içinde yok yok. Ormanından, denizine, dağından, turizmine kadar. İstanbul'a yakınlığı ile medeniyetler kavşağı bir noktadayız. Her yerimizin 100 kilometresi tarih kokuyor. İstanbul, Selanik, Çanakkale.”

SAĞLIK MERKEZİ OLACAK NOKTADA BİR İLÇE

“Sağlık merkezi olacak noktada bir ilçe sağlıkla da büyüyecek bir ilçe. Bizim çevremizin ve coğrafyamızın bu konuda çok branşa ihtiyacımız var. Her sabah cenaze işlerini belediyemizle hastanemiz arasındaki protokol gereği beraber yürütüyoruz. Günde 5 cenazemizin üçü etrafımız. Demek ki sağlık merkezi bir noktada olduğumuz aşikar. Bölge hastanesi olduğumuz anlamına geliyor. Siz sağlık camiasına da yeni yılın hepimize hayırlı olmasını sağlık sıhhat getirmesini diliyorum. Başımızdan eksik olmadığımızı, gözümüzün nuru olduğunuzu söylemek istiyorum”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ve MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan da yeni gelen hekimlere hoş geldiniz diyerek görevlerinde başarılar diledi.