Bakan Varank: “Türkiye 2'nci çeyrekte daha da büyüyecek”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçen Pazar günü Edirne’de bir dizi açılış ve ziyarete katıldı.

Bakan Varank: “Türkiye 2'nci çeyrekte daha da büyüyecek”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçen Pazar günü Edirne’de bir dizi açılış ve ziyarete katıldı.

Medya Keşan
Medya Keşan
06 Temmuz 2021 Salı 11:27
Bakan Varank: “Türkiye 2'nci çeyrekte daha da büyüyecek”

HABER MERKEZİ


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kentte ilk olarak Edirne Valiliği koordinasyonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı Trakya Kalkınma Ajansı destekleriyle yapımı tamamlanan Necmi İğe Evi Etnografya Müzesi'nin açılışına katıldı. Açılışa AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti İl Başkanı Belgin İba, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
2021 YILININ İKİNCİ ÇEYREĞİNDE ÇOK YÜKSEK BÜYÜME GERÇEKLEŞECEK
Bakan Varank, açılış öncesi yaptığı konuşmada, Covid-19 pandemisine rağmen 2021'in ilk çeyreğinde yüzde 7'lik büyüme yaşandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, sağlık ve ekonomi arasında iyi bir denge kurarak etkili politikalar uygulandığını söyleyen Varank, "Bu sayede, dünya ekonomisinde ciddi daralmalar yaşanırken, Türkiye ekonomisi pandemi yılında dahi büyümeyi başardı. 2021’in ilk çeyreğine baktığımızdaysa yüzde 7 gibi ciddi bir büyüme performansı görüyoruz. Öncü göstergeler, 2021’in ikinci çeyreğinde çok daha yüksek bir büyümenin gerçekleşeceğine işaret ediyor. İSO Satın Alma Yöneticileri Endeksi Haziran ayında 2 puan artarak, tekrar eşik değerin üzerinde 51,3 seviyesine yükseldi. Büyümenin sanayi sektörümüzün liderliğinde üretim, istihdam ve ihracat odaklı geliştiğini görmek bizi ayrıca memnun ediyor" dedi.
YILIN İLK 6 AYINDA EN YÜKSEK İHRACAT RAKAMLARINA ULAŞILDI
Haziran ayında ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 47 oranında artarak 19,8 milyar dolar olduğunu dile getiren Bakan Varank, "Yılın ilk 6 ayındaki toplam ihracatımız ise yüzde 40‘lık bir artış ile 105 milyar dolara ulaştı. Bu rakamlar Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatları olarak kayıtlara geçti. Sevindirici olan bir diğer husus da yüksek ve orta yüksek teknolojili ürün ihracatındaki artış. Mayıs ayında bu iki ürün grubunda yüzde 60’lara varan bir artış yaşandı ki bu durum sağlıklı ve katma değerli bir ekonomik toparlanmanın göstergesi. Tabii ülkemizin bu başarılı performansında her bir ilimizin çok önemli rolü ve katkısı bulunuyor. Bakanlığımız uhdesinde yürütülen bölgesel kalkınma politikalarımızda biz illerimizi ve bölgelerimizi ekonomimizin yapı taşları olarak görüyoruz" diye konuştu.
ŞEHİRLERİMİZ GÜÇLÜ OLURSA ÜLKE EKONOMİSİ DE GÜÇLÜ OLUR
Bakan Varank, şehirlerin sahip olduğu potansiyelleri değerlendirip rekabetçiliklerini geliştirdiklerini söyledi. Varank, "Biliyoruz ki şehirlerimiz güçlü olduğunda ülke ekonomimiz de güçlü olur. Edirne’miz de tarım, turizm ve sanayi alanlarında çok yüksek bir potansiyele sahip. Ülkemiz ekonomisine azami seviyede katkıyı sunuyor. Biz Edirne’nin sahip olduğu köklü kültürü, verimli toprakları ve nitelikli insan kaynağıyla çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu biliyoruz. Bu potansiyeli harekete geçirmek için de ilimizin gelişmeye açık alanlarını tespit ediyor, yenilikçi projelerimizle bunları ekonomiye kazandırıyoruz. Yatırıma uygun alanlar oluşturmak ve sanayi altyapısını geliştirmek amacıyla OSB ve sanayi siteleri kuruyoruz" ifadesini kullandı.
MÜZELER, GEÇMİŞTEN GELECEĞE MİRAS KÖPRÜSÜ
Medeniyetin ürünlerine ve kültürüne sahip çıkıp yaşatmanın önemini de vurgulayan Bakan Varank, açılışı yapılan 'Necmi İğe Evi ve Etnografya Müzesi'ne de değinerek, "Medeniyet inşa etmek, elbette kolay değil ama en önemlisi, bu medeniyetin ürünlerine ve kültürüne sahip çıkmak, onu yaşatmak, devralınan mirası daha da geliştirmek. Bu süreçte müzelerimizin, çok önemli roller üstlendiğine inanıyorum. Müzeler, her yönüyle milletimizin geçmişten geleceğe kurduğu birer kültür, sanat ve tarih köprüsü. Bunun için yaptığımız yatırımlar ve hayata geçirdiğimiz projelerle ülkemizin kalkınmasına katkı sağlarken, medeniyetimize de sahip çıkıyoruz. Bildiğiniz gibi sanatın, kültürün, ilmin gelişmesi, bir iklim meselesidir. Bize düşen görev, bu birikimi daha ileriye taşıyacak kültür, sanat, medeniyet iklimini oluşturmak" dedi.
Açılışın ardından Necmi İğe Evi'ni bağışlayan aileyle hatıra fotoğrafı çekilen Varank, müzeyi gezdikten sonra Edirne Valiliği'ne geçti.

BURADA REZİLLİKTEN BAŞKA NE VAR
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Edirne Valisi Ekrem Canalp'i makamında ziyaret etmesinin ardından AK Parti İl Başkanlığı'nda partililerle buluştu. Burada 2023 yılında yapılacak seçim çalışmaları hakkında konuşan Varank, "Edirne'de yaşıyorsunuz, dışarıdan bir isim olarak gelip ziyaret ettim. Allah aşkına bu şehri yıllardır hangi zihniyet yönetiyor? CHP zihniyeti yönetiyor. Şu şehrin yatırımlarına baktığınızda yerelin kaç yatırımını görebiliyorsunuz? Hiç yatırımını göremiyorsunuz. Emin olun merkezi hükümetin, valimizin gayretleri olmasa bu şehir yaşanmaz bir hal alır. İşte burası yıllardır CHP ile yönetilen bir şehir. Bir tane atık su arıtma tesisi yok. Yıllardır bunu yapmaya niye fırsat bulmadılar? Niye buna yatırım yapmak için gayret göstermediler? Edirne'nin suları arıtılmadan Meriç Nehri'ne boşaltılıyor. Ben buradan sesleniyorum CHP'nin Genel Başkanı'na, diyor ki; 'Bizim yerel yönetimlerimiz Türkiye'de örnek gösterilen yerel yönetimler'. İşte burada yaşıyorsunuz. Burada rezillikten başka ne var? Bir derenin ıslahını yapamayan, su arıtma tesisi kuramayan belediyenin neresi örnek olacak" dedi.
SAMANYOLU GALAKSİSİ DEDİĞİMİZDE AKLINA GELEN TEK ŞEY SAMAN OLUYOR
Bakanlığın yaptığı yatırımları anlatan Varank, "Biliyorsunuz Türkiye'nin Milli Uzay programını ilan ettik. Biz programımızı ilan ettiğimizde şunu söyledik, dedik ki; 'Dünyada uzay alanında büyük bir yarış var. Türkiye olarak bugüne kadar yaptıklarımızı artık bir uzay programına çevirip iddiamızı ortaya koymamız, bu alana çok daha ciddi yatırım yapmamız lazım'. Ama biz samanyolu galaksisi dediğimizde onların aklına gelen tek şey saman oluyor. Muhalefetin aklına gelen tek şey saman oluyor. Bizim onlarla kaybedecek vaktimiz yok. Türkiye'nin ufku gerçekten geniş. Türkiye'nin ufku gerçekten aydınlık. İnşallah biz hem girişimcilerimizle, hem gençlerimizle, hem bilim insanlarımızla Türkiye'yi çok daha güzel noktalara taşıyacağız" diye konuştu.
SELDEN ZARAR GÖRENLERİ ZİYARET ETTİ
Bakan Varank, daha sonra cuma akşamı kentte yaşanan fırtına ve şiddetli yağıştan zarar gören esnafa geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Bakan Varank, daha sonra Kapıkule Sınır Kapısı'nda basına kapalı gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol