DSİ, 18 yılda Edirne’de 6 baraj, 31 gölet yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Edirne’ye yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor.

DSİ, 18 yılda Edirne’de 6 baraj, 31 gölet yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Edirne’ye yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor.

Medya Keşan
Medya Keşan
11 Şubat 2021 Perşembe 10:27
DSİ, 18 yılda Edirne’de 6 baraj, 31 gölet yaptı

HABER MERKEZİ

Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

“2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır” dedi.

TRAKYA’NIN MÜMBİT TOPRAKLARI SULAMAYA AÇILIYOR

Özellikle modern sulama projelerin ülkemiz için son derece önem arz ettiğini söyleyen Yıldız, son 18 yılda Edirne’de inşa edilen 50 sulama tesisi ile 473 Bin 510 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirterek, böylece Edirne topraklarını daha bereketli hale getirdiklerini ve çiftçilere yıllık 272 milyon 950 bin 370 TL ilave zirai gelir artışı sağladıklarını kaydetti.

349 BIN 820 DEKAR ARAZIDE İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Edirne için sulamanın öneminin çok büyük olduğunu sözlerine ekleyen Yıldız, “Bunun için 11adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 11 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 349 bin 820 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 202 Milyon 192 bin 960 TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Edirne zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır” dedi.

EDIRNE’MIZE 6 BARAJ VE 31GÖLET KAZANDIRDIK

Trakya’nın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Edirne’de ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 213 adet tesis ile 5 Milyar 335 Milyon 672 Bin 038 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Edirne’de son 18 yılda 6 baraj ve 31 gölet inşa ettik. İnşaatı devam eden 3 baraj ve 2 gölet ile 33 bin 570 dekar arazi daha sulamaya açılacaktır. Diğer taraftan Edirneli vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Edirne’nin su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 3 baraj ve 2 göletin yapım çalışmaları devam ediyor” diye konuştu.

EDIRNE’YE MEMBA KALITESINDE İÇME SUYU

Genel Müdür Yıldız, “Diğer taraftan inşaatı tamamlanan 1 adet içme suyu ve 1 adet arıtma tesisi ile toplamda 329 bin kişi için yılda 20,05 milyon m³ içme suyu temin edilmiştir. Edirne’de taşkın riskini azaltıyoruz. Ayrıca, Edirne’de taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 114 adet taşkın koruma tesisi ile 93 yerleşim yeri ve 23 bin 370 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladık ve 3 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Ergene Nehrine sahip çıktık. Trakya için hayati öneme sahip Ergene Nehri’nin hayata döndürülmesi için Ergene Havzası’nda son teknolojiye sahip 2 adet ileri biyolojik atık su arıtma tesisi ve 1 adet kolektör inşa ettik ve hepsini hizmete aldık. Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol