Edirne Belediye Başkanı Gürkan, B40 Zirvesi’nde konuştu: “Balkan Paktı’ndan bu yana en güçlü örgütlenme”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve 24 Balkan coğrafyası belediyesinin katıldığı “B40 Balkan Şehirleri Ağı Zirvesi”nde bir konuşma yaptı.

Edirne Belediye Başkanı Gürkan, B40 Zirvesi’nde konuştu: “Balkan Paktı’ndan bu yana en güçlü örgütlenme”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve 24 Balkan coğrafyası belediyesinin katıldığı “B40 Balkan Şehirleri Ağı Zirvesi”nde bir konuşma yaptı.

Medya Keşan
Medya Keşan
01 Aralık 2021 Çarşamba 09:59
Edirne Belediye Başkanı Gürkan, B40 Zirvesi’nde konuştu:  “Balkan Paktı’ndan bu yana en güçlü örgütlenme”

MEHMET AYTAÇ

İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan ve Balkan Belediyeler Birliği’nin kurulduğu zirvenin sonuç deklarasyonu imza töreni öncesinde bir konuşma yapan Edirne Belediye Başkanı Gürkan, mülteci sorununa dikkat çekerek; “Zirveyle birlikte Balkan Paktı’ndan bu yana belki de bu kadar güçlü bir örgütlenme meydana geldi” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen zirvede konuşan Gürkan, göç sorununun sadece bir şehrin ya da bir ülkenin sırtında olmaması gerektiğini vurguladı. Gürkan şunları söyledi:  “Bu yükün paylaşılması gerekir. Bu yükü paylaşmak, belli bir bütçe, belli bir ödenek ayırıp, alın hepsini siz üstlenin demek de değildir. Bu adaletin örnek almaya çalıştığımız sisteme karşı bakış açımızı zayıflatır, güçsüzleştirir, inancımızı yok eder. Bugün göç anlamında Türkiye’nin kendi eksiklerini bir tarafa bırakıp, göç anlamında yaşadığı, kelimenin tam anlamıyla budur. Bazen 6 milyon bazen 9 milyon nüfustan bahsediliyor, bunda en büyük payı yaşayanlardan birisi İstanbul.”

2020 Şubat Edirne’ye 350 binin üzerinde düzensiz mültecinin geldiğini belirten Gürkan, “Benim şehrimin nüfusu 200 bin. O insanlara baktıkça elinizde, cebinizde, mutfağınızda ne varsa vermek istiyorsunuz. Ama yetmiyor. Böyle bir organizasyonu öyle kısa sürede kuramıyorsunuz. Bu gerçekten çok büyük bir sorun. Bu sadece Avrupa’nın değil dünyanın da bir sorunu ama biz kendi evimizin bahçesini temizlemek anlamında AB’nin ben sadece para vereyim, geri kalanını siz halledin mantığından ayrılması gerekiyor, değişmesi gerekiyor” dedi.

“HEP ÖZLEMİNİ ÇEKTİĞİMİZ BİR BİRLİKTİ”

Bu kadar değerli, önemli ve tarihi bir toplantıya ev sahipliği yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür eden Belediye Başkanı Recep Gürkan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Neredeyse hep özlemini çektiğimiz bir birlikti bu. Belki de Balkan Paktı’ndan bu yana bu kadar güçlü bir örgütlenme meydana geliyor. Yerel halkların desteğini almış, seçimle iş başına gelmiş bütün yerel temsilciler, belediye başkanları burada. İnanıyorum ki çok kısa sürede bu sayı katlanarak, artacak. Tabi çok sorunlarımız var. Ama çok güçlü yanlarımız da var. Birbirimizin rakibi değil paydaşı olmayı becereceğimize inanıyorum. Birbirimizin güçlü yönlerini, birbirimizi daha büyütmek için, daha da güçlendirmek için, daha konforlu hale getirmek için destekleyeceğine inanıyorum. Paylaşmak güzeldir. Paylaşmak insanı mutlu eder, zenginleştirir, güçlendirir. Gabriel Marquez’in bir sözüyle konuşmamı sonlandırmak istiyorum. <Fakirlik elinizi cebinize attığınızda boş olması değil. Elinizi cebinizden çıkardığınızda tutacak bir elin olmamasıdır> Dün boştu, bugün 24 tane eli tutuyoruz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol