Edirne’de Tıp Bayramı grevle kutlandı

Türkiye genelinde 14 Mart Tıp Bayramı, Türk Tabipler Birliği'ne (TTB) bağlı Tabip Oda'larınca bayram havasında değil 2 günlük grevle kutlandı. Grev dün itibariyle sona erdi.

Edirne’de Tıp Bayramı grevle kutlandı

Türkiye genelinde 14 Mart Tıp Bayramı, Türk Tabipler Birliği'ne (TTB) bağlı Tabip Oda'larınca bayram havasında değil 2 günlük grevle kutlandı. Grev dün itibariyle sona erdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
16 Mart 2022 Çarşamba 09:30
Edirne’de Tıp Bayramı grevle kutlandı

HUDUT GAZETESİ

TTB, Ekim ayından bu yana çalışma koşullarını iyileştirmesi için gerçekleştirdikleri 2 grev eyleminin ardından kendilerine verilen sözler halen yerine getirilmeyince, 14 Mart Tıp Bayramı'nda da greve gitti. Hekimler ülke genelinde, '14 - 15 Mart'ta G(ö)revdeyiz' sloganıyla 2 günlük iş bırakırken, Edirne Tabip Odası da Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Tıp Fakültesi Hastanesi ve Sultan 1'nci Murat Devlet Hastanesi önünde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. T.Ü. Hastanesi önündeki eyleme CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Kent Konseyi ve sivil toplum örgütleri de destek verdi. 
ÖNCEDEN OLDUĞU GİBİ YARIN DA BURADAYIZ 
Hastane önündeki eylemde basın açıklamasını okuyan Edirne Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Gürcan Altun, 14 Mart'ı bayram tadına geçirmeleri gerekirken, yine grevde olduklarını söyledi. Altun, şu ifadeleri kullandı:  “Toplum sağlığını korumak bir yana daha da riske atan bu sağlık sisteminin yürütücüleri ne bizim emeğimizi ne de toplumun sağlığını umursamaktadır. Ancak iş özel sağlık işletmeleri ve zenginleri korumaya gelince ise hiçbir sınır tanımamaktadır. Salgın döneminde dahi bu anlayıştan vazgeçmemişlerdir. Yüz binlerce insanımız, yüzlerce hekim, sağlık çalışanı yaşamını yitirirken; onlar sağlık sisteminin, şehir hastanelerinin güzellemeleriyle günlerini geçirmiş; bunca emek ve fedakârlığımıza rağmen bir de bizlere gidiyorlarsa gitsinler demişlerdir. Öncelikle ve bir kez daha vurgulamak isteriz: Salgının en zor günlerinde, bilimsel olmayan salgın yönetiminize rağmen biz tüm fedakârlığımızla buradaydık; önceden de olduğu gibi yarın da burada olacağız.” 
EMEĞİMİZ, SAĞLIĞIMIZ VE HAKLARIMIZ İÇİN G(Ö)REVDEYİZ
Ekim ayından bu yana söylediğimiz gibi: “Emek Bizim, Söz Bizim”. Bizi duymazdan, görmezden gelip yok sayanlara; sesimize kulaklarını tıkayanlara; “Varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Gerekirse yurtdışından ülkemize dönmek isteyenleri davet eder, istihdam ederiz” diyerek bizi değersizleştirenlere karşı emeğimize, mesleğimize, geleceğimize hep birlikte bir kez daha sahip çıkmak için artık G(ö)REV zamanıdır. Biliyoruz: Sorunlarımızın çözümü ancak kendi mücadelemizle olacaktır. İşte bu nedenle emeğimiz için, haklarımız için, sağlığımız için,acil taleplerimizin karşılanması için 14-15 Mart 2022 Pazartesi ve Salı günleri bütün Türkiye'de, bütün sağlık kurumlarında G(ö)REV'deyiz"
NİTELİKLİ SAĞLIK HİZMETİ SUNMAK İSTİYORUZ

Türkiye'de sağlık anlayışının iflas ettiğini söyleyen Altun, açıklamasına şöyle devam etti: 
“Bizleri mutsuz, hastaları mağdur eden; sağlığı ticarete, hastaları müşteriye, hastaneleri ticarethanelere dönüştüren sağlık anlayışı iflas etmiştir. Bizleri artık sağlık hizmeti veremez hale getiren bu çalışma koşullarının sürdürülemez olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. Emeğimizin karşılığını alamadan her geçen gün umutsuzluğa sürüklenirken, tüm bu yaşadıklarımızın sorumlusunun yıllardır uygulanan yanlış sağlık politikaları olduğunu biliyoruz. Emeğimizin karşılığını alamadığımız bu çalışma koşullarına, sağlık alanında yaşanan şiddete artık tek bir gün bile tahammülümüz kalmadı. Oyalama istemiyoruz, daha fazlasını değil, yalnızca hakkımız olanı istiyoruz. Şiddetin olmadığı, malpraktis baskısı altında ezilmediğimiz insanca çalışma koşulları, emekliliğimize yansıyacak insanca ücret istiyoruz. Halkın sağlığı için en az 20 dakika muayene süresi ayırabildiğimiz, hastaların aylarca randevu sırası beklemediği nitelikli sağlık hizmeti sunmak istiyoruz”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol