Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 39 kilometreye ulaştı

Edirne'den Bulgaristan'a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı'ndan çıkış yapmak için bekleyen ihraç yüklü TIR'ların oluşturduğu kuyruk 39 kilometreyi buldu.

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 39 kilometreye ulaştı

Edirne'den Bulgaristan'a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı'ndan çıkış yapmak için bekleyen ihraç yüklü TIR'ların oluşturduğu kuyruk 39 kilometreyi buldu.

Medya Keşan
Medya Keşan
30 Mayıs 2022 Pazartesi 08:06
Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 39 kilometreye ulaştı

HABER MERKEZİ

Kapıkule Sınır Kapısı'nda ise 3 bin 500'den fazla TIR, çıkış yapmak için bekliyor.

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden yükledikleri ihraç yüklerini, Avrupa'nın farklı ülkelerine götürmek için yola çıkan TIR sürücüleri, Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda kuyruk, Kapıkule Sınır Kapısı'nda ise yoğunluk oluşturdu. Sınır kapılarındaki yoğunluğun Bulgaristan’a giriş yapan gıda ürünlerini analiz yapan özel şirkete yönelik düzenlenen yolsuzluk operasyonundan kaynaklandığı öne sürüldü. Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri kuyruğun Türkiye'nin artan ihracatı nedeniyle oluşan yoğunluğa, Bulgaristan tarafının karşılık vermemesi nedeniyle her geçen saat uzamasına neden olduğunu söyledi.
KUYRUK HER GEÇEN SAAT UZUYOR
Bulgaristan'ın yoğunluğa karşılık verememesi nedeniyle, Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda TIR kuyruğu 39 kilometreyi buldu. Kapıkule Sınır Kapısı’nda ise TIR parklarında bekleyen ihraç yüklü 3 bin 500'den fazla TIR çıkış yapmak için bekliyor. Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda kuyrukta bulunan sürücülerin bazıları 4 gündür, Kapıkule’de ise 5 gündür bekleyişlerini sürdürüyor. Hamzabeyli’deki TIR kuyruğu ilk kez Edirne kent girişine kadar uzadı.
İLK DEFA BU KADAR UZUN KUYRUK GÖRDÜM
Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda kuyrukta sıranın kendisine gelmesini bekleyen Göksel Ertürk, 21 yıldır TIR şoförlüğü yaptığını ve ilk defa böyle uzun kuyruk gördüğünü söyledi. Kuyruğa 39 kilometreden girdiğini belirten Ertürk,  "Bursa'da yüklediğim ihraç yükünü Romanya'ya götürmek için bekliyorum. Ben 21 yıldır TIR şoförlüğü yapıyorum,  ilk defa bu kadar uzun bir  kuyruk gördüm. Sebebini öğrenemedik ama bizim tahminlerimize göre Bulgaristan tarafının çalışmadığı söyleniyor. Mültecileri sorunları da var tabi. Dün akşam 39 kilometre vardı kuyruğa girdiğimde şu an 6 kilometre gelmişim ve 32 kilometre  kaldı. Yaklaşık 15 saate 6 kilometre gelebilmişim. Çarşamba günü Bursa'dan yola çıkan arkadaşım şu an yeni Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda TIR Parkına giriş yapmış. O da bekliyor bizde bekliyoruz. Onun avantajlı tarafı ihtiyaçlarını gidereceği tesisler var, bizim yok" dedi.
MALI GEÇ TESLİM EDECEĞİMİZ İÇİN CEZA ÖDEYECEĞİZ
Romanya'ya ihraç yükü taşıyan ve 2 gündür çıkış için sıra bekleyen Fikret Yaka ise, "Burada 2 gündür, Bulgaristan'ın yavaş çalışmasından dolayı bekliyoruz. Bulgaristan, araç almıyormuş.  Bizim bozulacak ürünümüz yok ama bozulacak ürün taşıyan arkadaşlarımız var, gıda yükü taşıyan. Bu sıcaklara dayanamayacak ürünler. Onlar artık bozulacak. Bizim firmalarla anlaşmamız var, bir haftada malı teslim için tabi bu şartlarda teslim edemeyeceğiz. Malı teslim edemediğimiz için tabi  oluşan cezaları da biz ödeyeceğiz. Bu işi yapmanın da bir anlamı kalmıyor" diye konuştu.
Öte yandan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Hamzabeyli ve Kapıkule Sınır Kapıları'nda oluşan TIR kuyruğu ilgili yaşanan sorunları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı, sürücüleri dinledi. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol