Saadet Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Güler İriş’ten “Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftası” açıklaması: “Ülkemizin Saadet’i, dışarıda değil yine ülkemizin kendi elindedir”

Saadet Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Güler İriş, “Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftası” nedeniyle açıklamada bulundu.

Saadet Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Güler İriş’ten “Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftası” açıklaması: “Ülkemizin Saadet’i, dışarıda değil yine ülkemizin kendi elindedir”

Saadet Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Güler İriş, “Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftası” nedeniyle açıklamada bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
20 Aralık 2021 Pazartesi 11:47
Saadet Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Güler İriş’ten “Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftası” açıklaması:  “Ülkemizin Saadet’i, dışarıda değil yine ülkemizin kendi elindedir”

BÜLENT SAYLAM

İriş, ülkemizde yıllardır Yerli Malı Haftası adıyla sadece okullarımızda kutlanmaktan öteye gidemeyen bu günün asıl adının ‘Tutum Yatırım ve Yerli Malı Haftası’ olduğunu hatırlatarak, “Bugün burada olmamızın sebebi, yerli malının önemini vurgulamanın yanında aynı zamanda tutum ve yatırımın da yerli olması gerektiğine dikkat çekmektir.”

CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA ÜRETİMDE YERİL MALI KULLANILMASINA KARAR VERİLDİ

İriş, Cumhuriyetin ilk yıllarından örnekler vererek, açıklamasına şöyle devam etti: “Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda Türkiye, savaştan ağır yaralı çıkmış fakir ve çağın gerisinde kalmış, sanayileşmemiş bir ülkeydi. Bu durumun kısa süre içinde düzenlenmesi için iktisat kongreleri yapıldı. Ülkenin dört bir yanından sanayiciler, büyük çiftçiler toplantıya katıldı. Toplumsal üretimde yerli malı kullanılmasına karar verildi. İthalatın azaltılması, mümkün olduğunca yerli üretimin kullanılması teşvik edildi. Dönemin Başbakanı İsmet İnönü 1929 yılında mecliste yaptığı konuşmada “ülke ekonomisinin gelişmesi için yerli malı üretimi ve tüketiminin önemine dikkat çekti.” İşte bu konuşmanın yapıldığı 12 Aralık ve o günü takip eden bu hafta Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftası olarak kabul edildi.”

TUTUMLULUK KÜÇÜK YAŞLARDA KAZANILIR

Bir insanın tutumlu davranma alışkanlığını küçük yaşlardan itibaren kazandığını söyleyen Güler İriş, “Tutumlu davranış alışkanlığını kazandıktan sonra bunu hayat boyunca başarıyla uygular. Okul dönemlerinde zamanı bile tasarruflu yani dengeli kullanmayı öğrenen çocuklar bu alışkanlıklarını ömürleri boyunca bırakmazlar. Bu yüzden bir insana küçüklükten itibaren tasarruf eğitiminin verilmesi ve bu alışkanlığın kazandırılması gerekir. Tutumlu olmak, insanın para ve eşya gibi değerli maddeleri kullanırken kendi ihtiyacı kadarını kullanıp aşırıya kaçmaması anlamına gelir. Cimrilikle karıştırılmaması gerekir. Tutumlu insan, parasını ve eşyasını ve çağımızın en önemli sorunu haline gelen zamanı bile boşa harcamaz. Her şeyi düzenli ve gerektiği biçimde kullanır. Hayatını verimli bir şekilde devam ettirir.” dedi.

YATIRIM DEVLETLERİ DE ETKİLEYEN BİR UNSURDUR

Yatırımın devletleri de etkileyen bir unsur olduğunu kaydeden İriş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yatırım, birikim, tutumluluk sadece insanların hayatını değil, devletleri de etkileyen bir unsurdur. İnsanların davranışı devletleri, devletlerin tutumu da milletini etkilemektedir. Devletler de tıpkı insanlar gibi gelir gider dengesine göre varlıklarını sürdürebilir. Bu dengenin sağlanması için gereken şey, uzun vadeli planlar yaparak yatırımları buna göre değerlendirmek, elde bulunan para ve değerli eşyayı doğru bir şekilde kullanmaktır. Bir devlet bunu düzenli bir şekilde uygularsa kalkınmasını sürdürür ve diğer devletlere bağımlı kalmaktan kurtulur.”

BİR ÜLKENİN ZENGİNLİĞİ ANCAK VE ANCAK MİLLİ GELİRİNİ KENDİ FAYDASINA KULLANMASI İLE MÜMKÜNDÜR

Yerli malı dendiğinde milli sanayinin de akla geldiğini hatırlatan İriş, satılan ve özelleştirilen fabrikalara dikkat çekerek şunları söyledi: “Bugün; Yerli malı dediğimizde aklımıza sadece mandalina portakal değil, yerli ve milli sanayimiz geliyor. Yerli üretim kaynaklarımız geliyor. Bir bir satılan fabrikalarımız, özelleştirmelerimiz ve bunun yanında ülkemizin tüm zenginliğine rağmen ithal ederek tükettiğimiz bakliyatlarımız geliyor. Bir ülkenin zenginliği ancak ve ancak milli gelirini kendi faydasına kullanması ile mümkündür. Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftasının amacı, milli kaynakların milli teşebbüsle işletilmesidir. Bu hafta okullarda tüketim maddelerinin iç pazardan karşılanmasının ekonomimizi olumlu etkileyeceği üzerine konuşmalar yapılır. Bizler buradan seslenmek istiyoruz, bu mesele yalnızca okullarda şiir okunup kutlanmanın ötesine geçmelidir. 2021 yılında geldiğimiz nokta şunu gösteriyor, bu hafta kutlama yapılarak değil oturup düşünülerek değerlendirilmesi gereken bir haftadır.”

ÜLKEMİZİN SAADET’İ, DIŞARIDA DEĞİL YİNE ÜLKEMİZİN KENDİ ELİNDEDİR.

Saadet Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Güler İriş, açıklamasını şu ifadelerle bitirdi: “Yerli malı kullanımı ile kalkınmak, markette menşei yabancı olmasına rağmen “yerli üretim” etiketiyle pazar oluşturulmasına benzemez. Yerli üretim ile gelişmek, çiftçimizin gülmesi, tarlalarımızın canlanması, fabrikalarımızın açılarak ürettiklerimizin pazar bulması ve halkımızın da ülkemizin vatanımızın malına sahip çıkması ile hayat bulur.

Bir kez daha vurguluyoruz ki;

Bizler ülkemizin kadınları olarak mutfağımızda kendi tarlalarımızın mahsulünü kullanmak istiyoruz.

Bizler, yavrularımıza ithalatın ne demek olduğunu anlatmak değil, ülke zenginliklerimizden bahsetmek istiyoruz.

Ve bizler Saadetli kadınlar olarak, bu konunun üzerinde duracağımızı buradan ilan ediyoruz.

Çünkü bizler, yerli üretim yerli tüketim ve milli kalkınmanın hayat bulması için çalışıyoruz.

Ülkemizin Saadet’i, dışarıda değil yine ülkemizin kendi elindedir.

Kamuoyuna duyurulur.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol