HABER MERKEZİ

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen 'Aile Okulu Projesi' kapsamında; aile içi iletişim, akran ilişkileri, ahlaki gelişim ve sağlıklı beslenme gibi konularda 4 bin 495 veliye eğitim verildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlatılan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelinde yürütülen Aile Okulu Projesi Edirne'de uygulanmaya devam ediliyor. Gençlerin, çocukların, anne ve babaların toplum için faydalı bireyler olma gayretini açığa çıkarmanın amaçlandığı proje kapsamında kentte 225 öğretmen tarafından 4 bin 495 veliye eğitim verildiğini aktaran Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü, çalışmaların devam edeceğini açıkladı.

8 BAŞLIKTA 44 SAAT EĞİTİM VERİLDİ

Müdürlükten yapılan açıklamada proje kapsamında ailelere; sosyal ve duygusal beceri gelişimi, aile içi iletişim becerileri, akran ilişkileri, bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı, çatışma ve stres yönetimi, bağımlılık, ahlaki gelişim, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite olmak üzere 8 başlıkta 44 saat eğitim verildiği belirtildi. Eğitim verilen velilere; aile içinde sorunlarla başa çıkma gücünün artırılması amacıyla 'çatışma ve stres yönetimi',  sosyal hayatlarını etkilemeden gerçek yaşamda güvenli bir şeklide nasıl çevrim içi olabilecekleri konusunda 'bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı', zararlı alışkanlıklarla başa çıkabilmek, bedenen ve ruhen sağlıklı bir yaşam sürmek için yol gösterme amacıyla da 'bağımlılıkla mücadele' eğitimleri verildiği ifade edildi.

Proje kapsamında çocuklara ise kendi aralarında ve ebeveynleriyle ilişkilerinin  derinleştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla 'sosyal duygusal beceri gelişimi', kendi yaşıtlarıyla iletişimini kolaylaştırmaya yönelik 'akran ilişkileri' ve maneviyatın pekiştirilmesine yardımcı olmaya yönelik  'ahlaki gelişim' dersleri verildiği belirtildi. Okulların bünyesinde sürdürülen eğitimlerde de ebeveynlerin öğrencileri ile sağlıklı iletişim kurabilmesi ve çocuklara yönelik düzenli beslenmeyi teşvik etmek amacıyla 'Sağlıklı Beslenmek, Fiziksel Aktiviteler'' dersinin aktarıldığı kaydedildi.