HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Bu çalışma ile öğrencilerin can güvenliği tamamen ortadan kaldırıldığı ifade edilen açıklamada, “Ayrıca 31 Mayıs 2018 tarihli okullara otopark yapılabilecek yönetmelik değişikliği konusunda 07 Temmuz 2021 tarihinde tüm birimlere gönderilen yazı ile okul bahçelerinin otopark veya başka amaçla kiraya verilmesi konusundaki yazının yürürlükten kaldırıldığı duyurulmuştur. Diğer taraftan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 05.07.2021 tarihinde MEB’e gönderdiği yazıda “Bakanlığımıza tahsis edilen taşınmazlar (okullar) üzerinde yer alan açık alan, salon, okul bahçesi ve benzeri yerlerin tahsis amaçları dikkate alındığında, bu yerlerin öğretim gün ve saatleri içinde ve dışında öğrencilerin çeşitli amaçlarla zaman geçirdikleri yerler olduğu, bu alanların ticari amaçlarla kiraya verilmesinin öğrenci ve öğretmenler yönünden güvenlik sorunu oluşturabileceği, bu alanların öğretim gün ve saatleri dışında da öncelikle öğrencilerin zamanlarını değerlendirebilecekleri alanlar olarak düzenlenmesinin eğitim öğretim amaç ve ilkelerine ve kamu yararına daha uygun olduğu değerlendirilmektedir.” Denilmiştir.

Diğer yandan lise bahçesindeki otopark ücretlerinin de belediye tarafından toplandığı belirtilmektedir. Belediye bu tahsilatı yapabilmesi için 1/1000’lik imar planında gerekli düzenlemeyi yapmış olması gerekmektedir. Soruyoruz! Bu düzenleme yapılmış mıdır?” denildi.

YAPILAN BU ÇALIŞMA MEVZUATLARA AYKIRIDIR

Açıklamada, eğitim-öğretim faaliyetinin aktif bir şekilde devam ettiği bir zaman diliminde gerek okul bahçesinin şantiye olarak kullanılması, gerekse okul önünde yol ve kaldırım çalışması yapılmasının kabul edilemez olduğu dile getirilerek, şu ifadelere yer verildi: “Bu durum hem okul yönetimini, hem öğretmenlerimizi hem de öğrencilerimizi mağdur etmiş ve zor durumda bırakmıştır. Okul Aile Birliği’nin konuya tepki göstermesine rağmen okul bahçesi şantiye alanı ve otopark olarak neden kullanılmaya devam etmiştir. Yapılan bu çalışma mevzuatlara aykırıdır. Okul bahçelerinin kullanımı yönetmelikle belirlenmiştir. Bu konuda ki değişiklikler de ilgili birimlere yazılı olarak zamanında bildirilmiştir. Tüm bunlara karşın Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuya neden duyarsız kalmıştır? İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kariyer basamakları sınavında basının haber alma özgürlüğünü engellenmeye çalışılırken, okul bahçesinin şantiye alanı olarak kullanılmasına nenden seyirci kalmıştır. Ayrıca merak ediyoruz? Keşan Belediyesinin gözünde Keşan Lisesi yönetici, öğretmen ve öğrencilerinin hiç mi değeri yok ki can güvenlikleri hiçe sayılmıştır? Belediye, bu etkinlik için liseye elli metre mesafede, eski itfaiye alanındaki açık otoparkı belli süre için kapatıp neden şantiye alanı olarak kullanmamıştır?”

OKUL BAHÇESİ BİR AN ÖNCE BOŞALTILMALIDIR

Eğitim Sen olarak ilçede belediyenin yaptığı halkın yararına her türlü güzel çalışmayı destekledikleri belirtilen açıklamada, “Ama bu halkın çocuklarının ve eğitim çalışanlarının mağdur edilmesi için gerekçe yapılamaz. Bu mağduriyetin giderilmesi konusunda Eğitim-Sen olarak tüm ilgili ve yetkilileri göreve çağırıyoruz. Okul bahçesi bir an önce boşaltılmalıdır. Okul duvarı hemen yapılmalıdır. Okul önündeki kaldırım çalışması ivedilikle sonlandırılmalıdır. Okul bahçesi bir an önce öğrencilerimizin yaşam alanı olarak kendilerine geri verilmelidir. Aksi durumda bu keyfiyet sonucu yaşanacak her hangi bir olumsuzluk karşısında konu ilgili her türlü yasal ve anayasal haklarımızı kullanacağımız bilinmelidir” denildi.