Bostancı: “Yıkım gören yerler Enez halkına tekrar geri döndü”

Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Ankara ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bostancı: “Yıkım gören yerler Enez halkına tekrar geri döndü”

Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Ankara ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
02 Kasım 2018 Cuma 10:26
Bostancı: “Yıkım gören yerler Enez halkına tekrar geri döndü”

HABER MERKEZİ

Yıllardır konuşulan ve Enez’in kanayan yarası olan 983 dönüm hazine yeri için görüştüklerini belirten Bostancı, “AK Parti İl Başkanımız İlyas Akmeşe, milletvekili ve Merkez Karar Yönetim Kurulu üyemiz Fatma Aksal ve başkan yardımcımız İsmet Özçiftçi ile Ankara ziyaretimiz oldu. Yıllardır Enez’in hafızalarında olan dokuz yüz seksen üç dönüm yer için devamlı laflar üretiliyordu. Şu kazandı şu kaybetti denilerek otuz yıldır mahkemelerde devam ediyordu. Enez’in kanayan yarasıydı. 983 dönüm mera değil aslında burası, vatandaş öyle biliyor. Belediyede görevli arkadaşlar uygulama yapmış, bizden önce de bizden sonra da dört yüz yetmiş altı dönüm imara açılan yer kalmış. Üç yüz doksan üç dönüm yeri hazineye satmış. İmar dışı kalan yerler dâhil edilerek 204 dönüm uygulamaya sokuluyor. Uygulama sonucu kalan 252 dönüm bir yer var. Hazine ile davalı, hazine diyor ki; bu meradan geldi. Meradan gelen yerde hazineye dönsün diyor. Bizde diyoruz ki burada 1983 yılında bir tespit yapılmış, belediye adına tapuları var. 2014’te biz geldiğimizde bu davalar kaybedilmiş, davanın kaybedilmesiyle sebepsiz zenginleşme olmuş. 1983’ten beri bu yerlerin bir kısmı kullanıldı, bir kısmı satıldı size on trilyon altı yüz yetmiş üç bin lira mahkemelere kazanmışlar, ceza gelmiş. Elli altı trilyon belediye borcu ve on trilyon altı yüz yetmiş üç bin lira borcumuz olmuş. Biz bunları nedir, ne değildir diye araştırdık. Yargıtay da bunlar tekrar görüşülürken yakaladık. Bu borcun haksız olduğunu yargıtayda bozdurduk. Bir yerlerin icmallerini hazırladık. Neresi satılmış ne kar edilmiş, ne zarar edilmiş bunlar daha önce takip edilmemiş. Biz aslını götürdük. Burada davayı yerinde kazandık. Yerel mahkemede de haklı buldular. Bunun üzerine bakanla görüştük. Sonuç olarak kalan 152 dönüm yer, ortaklaşa bir pazarlık yaptık. Yüzde 65’i belediyede yüzde 35’i hazinede kalacak şekilde meclisten geçildi. Şuan da yerlerin nasıl alınacağı konusunda Ankara’ya gidilip, yerler Edirne’de teslim edilecek. Olay bu noktaya geldi. Yıkım gören yerler Enez halkına tekrar geri döndü. Enez için hayırlı olacağını düşünüyorum.” dedi.

Son olarak belediye başkanlığı adaylıklarının da gündeme gelmeye başladığını ifade eden Abdullah Bostancı, yaptıkları işlerin açılışını gelecek olan bakanla birlikte yapmak istediklerini kaydetti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol