Enez'de batan balıkçı teknesinde kaybolan 2 kişi aranıyor

Enez Sahili açıklarında geçen Pazar günü balıkçı teknesinin batması sonucu kaybolan 2 kişinin aranmasına devam ediliyor.

Enez'de batan balıkçı teknesinde kaybolan 2 kişi aranıyor

Enez Sahili açıklarında geçen Pazar günü balıkçı teknesinin batması sonucu kaybolan 2 kişinin aranmasına devam ediliyor.

Medya Keşan
Medya Keşan
10 Kasım 2020 Salı 10:33
Enez'de batan balıkçı teknesinde kaybolan 2 kişi aranıyor

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

İpsala'da yaşayan Murat Erden, Uğur Soydan ve kuzeni Hasan Soydan, balık tutmak için Enez'e gitti. Erden ile kuzenler, Enez Limanı'ndan Kemal Abay'a ait 4,5 metre uzunluğundaki 'Eylül 17' adlı tekneye bindi. 4 kişi, daha sonra Saros Körfezi'ne açıldı. Ancak bir süre sonra tekne fırtınada alabora olup, battı. Kıyıdan yaklaşık 4 mil açıkta batan teknedeki Murat Erden, yaklaşık 5 saat yüzerek karaya çıktı ve durumu yetkililere bildirdi.
Bunun üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri kayıp 3 kişi için arama-kurtarma çalışması başlattı. Bölgeye, 3 sahil güvenlik botu, 1 sahil güvenlik uçağı, 1 sahil güvenlik dalış timi ile AFAD, jandarma ve polis timleri sevk edildi. Denizde yapılan arama sırasından Uğur Soydan, balıkçılar tarafından bulunarak, kurtarıldı. Yüzerek sahile ulaşan Murat Erden ile ekiplerin kurtardığı Uğur Soydan, Keşan Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı. Erden ve Soydan'ın durumlarının iyi olduğu belirtildi.
YUNAN MAKAMLARINA BİLGİ VERİLDİ
Öte yandan Edirne Valisi Ekrem Canalp'ın talimatı ile Yunan makamları da kayıplar ve arama çalışmaları hakkında bilgilendirildi. AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da, limana gelerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı ve ailelerle görüştü. Zaman zaman Yunan karasularında da Sahil Güvenlik ekipleri gece görüşlü helikopter ve teknelerle havadan arama çalışması yaptı. AFAD ekipleri karada arama yaparken, 20'ye yakın balıkçı teknesi de denizden arama çalışmalarına katıldı. Dün, sabah saatlerinde de İzmir'den kalkan Sahil Güvenlik uçağının katılımıyla Kemal Abay ve Hasan Soydan'ın arama çalışmalarına devam edildi. Ancak kayıplara henüz ulaşılamadı.

TEKNE 1 DAKİKA İÇİNDE BATTI
Hastanede tedaviye alınan Murat Erden, olayı anlattı. Murat Erden, teknenin dalga darbesi sonrası su almaya başladığını belirterek, "Zaten saniyelik bir şey oldu. Biz de anlamadık. Tekne önce yana devrildi. Yana devrilince de bizi savurdu. Zaten 1 dakika içerisinde battı tekne. Belki 1 dakika bile sürmedi. Tam batarken tekneye doğru tutunalım ya da yüzelim dedik. Bu 2 fikir vardı, kıyıdan uzaktık. Tekne batınca ihtimaller kayboldu. Benim yüzmem iyiydi, önden gideyim dedim. Arkadaşlar da arkamdan geliyordu. Ama ben ne kadar çabuk çıkarsam onlara hemen yardım getiririm diye önden gittim. Ara ara bağırdığımda, zaten çok dalga vardı. Çok geçmeden birbirimizi kaybettik. Ben de daha hızlı giderim diyordum. Dalgalı olunca bayağı bir mücadele gerektirdi. 4- 5 saat yüzdüm herhalde" dedi.
GÜZEL HABERLER BEKLİYORUZ
Denizden çıktığında kıyıda bulunan bir restorana giderek, yardım istediğini ifade eden Erden, "Restorana girerek, sahil güveliği aramalarını söyledim. Tekne battığında arkadaşlarım arkamdaydı. Biz zaten ayrı yerlere düştük. Çok kısa bir sürede birbirimizi kaybettik. Bağırdım ama ses gelmedi. Belki onlar da bağırmıştır. Sahil yakın gibi gözüktü, dalga olmasa daha hızlı giderdim. Bana zaten 'sen yüz en azından çık haber ver' dediler. Hızlıca yüzerek, yardım göndermekti niyetim. Çıktığımda açık bir restoran vardı. Oraya gittim, yardım istedim. Onlar da gerekli yerleri aradılar. İnşallah diğer arkadaşlarım da kurtarılır. Güzel haberler bekliyoruz" diye konuştu.

Öte yandan gazetemizin baskıya girdiği sırada arama kurtarma çalışmalarına katılan balıkçı teknesinin ağına 1 kişinin cansız bedeninin takıldığı ve cenazenin kimlik teşhisi için kıyıya çıkarılacağı iddia edildi.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol