Enez’e yerel siyasetçiler penceresinden bir bakış (1) CHP

Enez Kartopu Gönüllüleri Deneği Başkanı İsmet Esengin, Enez’deki siyasi parti temsilcileri ile bir araya gelerek, söyleşi gerçekleştirdi.

Enez’e yerel siyasetçiler penceresinden bir bakış (1) CHP

Enez Kartopu Gönüllüleri Deneği Başkanı İsmet Esengin, Enez’deki siyasi parti temsilcileri ile bir araya gelerek, söyleşi gerçekleştirdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
05 Şubat 2021 Cuma 12:03
Enez’e yerel siyasetçiler penceresinden bir bakış (1) CHP

HABER MERKEZİ

Esengin, söyleşi ile ilgili kısa bir açıklamada bulunarak, şu ifadelere yer verdi: “Pandemi süreci tüm Türkiye’de olduğu gibi Enez’de de yaşamı derinden etkiledi. Bu yeni dönemde Enez’i ve sorunlarını yerel siyasetçiler gözünden mercek altına aldım. Enez’deki siyasi partiler ilçe başkanları ve belediye başkanı ile söyleşi yaparak Enez’in bugünü ve yarınına yönelik görüşlerini derledim. Görüşme sırasına göre ilk olarak CHP İlçe Başkanı; sonrasında sırasıyla MHP, AK Parti ve İYİ Parti ilçe başkanları ile söyleşiler yayınlanacak. Son olarak da Enez Belediye Başkanı ile aynı formatta yaptığım görüşmeyi sizlerle paylaşacağım. İlk olarak CHP ilçe başkanı Vedat Avcu ile yaptığım söyleşiyi aktarıyorum.”

(İE: İsmet Esengin. VA: Vedat Avcu)

Enez Kartopu Gönüllüleri Deneği Başkanı İsmet Esengin’in, CHP Enez İlçe Başkanı Vedat Avcu ile yaptığı söyleşi şöyle oluşmakta;

İE- Enez’de pandemi döneminde siyasi iklim nasıl evrildi. Halkın ilgisi ve öncelikleri nelerdir?

VA- Pandemi döneminde Enez’lilerin en büyük derdi ekonomik yani geçim sıkıntısı ve işsizlik. AVM’ler açık olduğu halde kahvehaneler ve restoranlar kapalı. Esnaf zor durumda. Destekler yetersiz. İşsizlik had safhada. Çiftçi çaresiz.Mesela, döviz  ve petrol fiyatları düştüğü halde Eylül ayında ton başına 2000 TL olan azot gübre fiyatları Ekim ayında 2300 TL, Aralık ayında 2750 TL ve Ocak ayında 3100 TL olmuştur. Yani dört ayda % 50 üzeri bir artış mevcuttur. Bu şartlarda çiftçi nasıl ekim yapacak?

İE- Enez’in bugün için öncelikli ve ivedilikle çözülmesi gereken sorunları nelerdir?

VA- Enez normal zamanda küçük bir kasaba olmasına rağmen yaz aylarında 50 bin nüfusu ağırlamak durumunda. İller bankasından aldığı ödenek değişmediği halde ilave 50 bin insana hizmet ciddi bir yük. Üstüne Enez bu bu dönemden yazlıkçılardan yeterli ekonomik katkıyı da sağlayamıyor. Enez-Keşan yolunun da yıllardır yapılmaması ekonomik gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu arada Pandemi sebebiyle önceliklerin değişmesi sebebiyle çöp ve temizlik gibi geçici sorunlar oluşmaktadır.

İE- Enez için uzun vadeli kalkınma modeli ne olmalıdır? 20 sene sonraki Enez’i nasıl düşünüyorsunuz?

VA- Enez turizm odaklı bir kalkınma modeli benimsemelidir. Turizm sezonunda Enez’de yaşayan 50 binin üzerindeki insanın da Enez ekonomisine katkısı en üst seviyeye çıkarılmalıdır.

İE- Sizce yerel yönetim başarılı mı? İrtibat halinde misiniz ve kolayca diyalog kurabiliyor musunuz? Eleştiri ve öneri götürebiliyor musunuz?

VA- Genel olarak yerel yönetim uygulamalarını başarılı buluyorum. Geçmiş dönemden gelen borçlar yüzünden bazı hizmetler aksayabiliyor, çalışanların maaşları bile zar zor ödenebiliyor. Tabi ki bazı eksiklikler var. Temizlik ve çöp sorunu daha iyi yönetilebilir. Yollar daha da iyileştirilebilir. Halk ile diyalog daha da artırılabilir.

İE- Merkezi yönetimin Enez’e ilgisini nasıl görüyorsunuz? Valilik, kaymakamlık ve diğer devlet kurumlarının Enez’e ve sorunlarına yaklaşımlarından memnun musunuz?  Edirne millet vekillerinin Enez’e yaklaşımlarını yeterli buluyor musunuz?

VA- Vali ve kaymakamımızın yaklaşımlarının ve diyalogların iyi seviyede olduğunu düşünüyorum. Diğer siyasi partilerle diyaloglar ikili ilişkiler düzeyinde yürüyor ama kurumsal olarak gelişmiş değil. Milletvekillerimizin Enez’e katkılarını yeterli bulmuyorum. Özellikle de iktidar partisi milletvekili sayın Fatma Aksal’ın katkısını çok yetersiz buluyorum.

İE- Dardanel fabrikası eski sebze meyve kurutma fabrikasını 2022 başında ton balığı işletme tesisi olarak devreya alacağını açıkladı. Bu konuda Çanakkale’de yaşanan deneyimler (çevre kirliliği ve koku) yüzünden ciddi kaygılar var. Bir kısım halk da 700 kişilik istihdam açıklandığından Enez’deki işsizliğe çare olabileceği umuduyla destek veriyor. Sizin yaklaşımınız nedir?

VA-  Çevre sorunları muhakkak çözülmeli. Bu koşulla bu gelişme Enez’de işsizliğe çare olabilir.

İE- FSRU Liman projesi konusunda görüşünüz nedir? Bu projenin Sarosda karada ve denizinde yaratacağı cevresel ve ekolojik tahribat konusunda ne düşünüyorsunuz?

VA- CHP ilçe örgütü olarak bu projeye kesinlikle karşıyız. Trakya CHP il başkanları yaptıkları toplantıda bunu dile getirdiler. Gelibolu, Eceabat, Keşan ve Enez CHP ilçe başkanları da yaklaşık bir sene önce ortak bildiri yayınlayıp bu projeye karşı çıktılar.

İE- Son olarak Enez’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına (STK) bakış açınız nedir? Yararlı buluyor musunuz? STK’larla yeterince işbirliği içinde misiniz?

VA- STK’ların varlığını çok yararlı buluyorum. Ancak gerek işbirliğimizi , gerekse onlara verdiğimiz desteği yeterli bulmuyorum Bu konuda diyaloğumuzun gelişmesi gerektiğini düşünüyorum.

Esengin, söyleşinin sonunda, “CHP İlçe Başkanı sayın Vedat Avcu’ya teşekkür ederiz. Bir sonraki yazıda MHP İlçe Başkanı Sayın Sedat Akgül ile yaptığım söyleşiyi paylaşacağım. Sağlıkla kalın. Sözün Özü; Siyasi parti temsilcileri hepsi birer elçi, asıl sorun Enez’in geleceği, her sorunun  elbet vardır bir çaresi, yeter ki birlik olsun halkın kendisi” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol