MEHMET AYTAÇ

Gıda fiyatlarının dünyada düşerken, Türkiye’de yükselmeye devam ettiğini belirten Mustaa Çakır; “Et, süt, yumurta, peynir fiyatlarında artış var. Gıda fiyatları bize enflasyonun sadece uykuya yattığını gösteriyor. Her ay artan alkol fiyatları, şimdide gelen gazlı içeceklere zamlar. Piyasanin ne kadar belirsiz olduğunu gösteriyor. Bunlardan en çok esnaf etkileniyor. Malını satamıyor, sattığında yerine koyamıyor. Esnaf orta direktir. Hayatin omurgasıdır. Bunun için mutlaka esnafın derdini anlatacak, sorunlarına çözüm bulacak bir Esnaf Bakanlığı kaçınılmazdır” dedi. 

SSK EŞİTLEMESİYLE ADALETSİZLİK 

Çakır, açıklamasına şöyle devam etti: “Bizleri sevindiren bir gelişme yaşadık. Esnaflarımızın pirim günün 9000 günden, 7200 güne düşürülmesi ve eşitlenmesi için talebimiz karşılık buldu. Defalarca dile getirdiğimiz ve bizleri ziyaret eden siyasilerimiz ve değerli basınımıza bu sorunumuzu çok dile getirdik. Çözüme kavuşturulması sevindirici. Esnaf ve sanatkârlarımız SSK’larla eşitlenerek 7200 güne indi. Bu karar ile anayasanın eşitlik ilkesinde adaletsizlik ortadan kaldırılmış oldu. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Şimdide sandığa gidene kadar bir müjdeli haberlerini bekliyoruz. Hal yasası, sicil affı, perakende yasası, Zincir marketlerin çalışma saatleri. Haftanın belli bir gün kapalı olması. Buralarda ekmek sigara ve gazete satılmaması taleplerimiz hâlâ var. Şehir dışına açılmasına izin verilmesi, nüfusun yoğunluğuna göre, mahallelerde çalışmalarına izin verilmesi vb. beklentilerimiz hala var. Küçük esnafın yaşayabilmesi için bunlara ihtiyacı vardır. Esnaf bu ülkenin barometresidir. 

Esnaf kendine sahip çıkan bir Türkiye'yi hep hayal eder.”

“KEŞANSPOR’U KUTLUYOTUM”

Çakır, açıklamasının sonunda Bölgesel Amatör Lig’e yükselen Keşanspor’u da tebrik ederek; “Bir hayalimizi gerçekleştiren Keşanspor'un Bal Ligi’ne yükselmesini kutluyor başarılarının bir üst liglerde devam etmesini cani diliyoruz. Burada başta kulüp başkanı ve yöneticiler, değerli futbol takımımıza, taraftarlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkürler” dedi.