MEHET AYTAÇ

Mustafa Çakır, yaptığı açıklama da büyük firmalara da seslenerek; Deprem felâketi yaşayan güzel Türkiye'm de tüketici ve esnaf birde pahalılıkla boğuşuyor. Firmalar zamlara devam ediyorlar. Gıdada zam depremi hala var. Fiyatlar aralıksız artıyor. Pazarda da durum iç acıcı değil. Bugün kuru soğan 18 TL 'den satılıyorsa gerisini düşünün. Deprem fiyatının etkisiyle psikolojik çöküntü yaşayan tüketici ekonomik krizle uğraşıyor, esnafta bundan etkileniyor. Ekonomide sarsıntı devam ediyor. Yaralarımızı nasıl saracağız. Zam yapan büyük firmalar, tüketici ve esnafı yine karşı karşıya getirdi. Buradan zam geçişi yapan büyük firmalara sesleniyoruz daha duyarlı olun” dedi. 

ESNAF ENKAZ ALTINDA BIRAKILMAMALIDIR

Çakır, şu açıklamayı yaptı: “Ahmet Mete Işıkara (ışıklar içinde uyusun, mekânı cennet olsun) deprem dedemiz çok doğru söylemiş, deprem zelzelesi, ekonomik zelzeleyi de getirir diyordu. Esnaflarımız ülke ekonomisinin bel kemiğidir. İstikrarlı bir şekilde, hâlâ içinde bulunduğumuz salgını ve yaşadığımız bu yüzyılın büyük depreminin vermiş olduğu etkilere rağmen her türlü ekonomik şartlarda hem kendini hem ülkesini ayakta tutmak için var gücünle mücadele ediyor. Pandeminin vermiş olduğu hasardan dolayı, enflasyon artınca esnafın elini kolunu bağlamıştı. Kazancı düşen esnafımız vergi SGK borçlarını ödeyemedi, diğer giderlerini karşılaşamadı. Kira, elektrik vb. Mağduriyet yaşadı, bazı esnaflarımıza haciz işlemleri geldi. Mart ayı deyince aklımıza vergi ayı geliyor. Vergilerini ve giderlerini ödeyecek olan esnafımız bir çıkış yolu arıyor. Bir kaç banka birçok şart ile esnafa kredi verse de diğer bankalar kredi vermiyor. Esnafın kırmızı çizgileri kaldırılmalı, uygun kredi desteği sağlamalıdır. Esnaf enkaz altında bırakılmamalıdır.”

“ÇOK GÜÇLÜ BİR ÜLKEYİZ”

Çakır, açıklamasının sonunda ülke olarak çok güçlü olduğumuzu ifade ederek; “Rüzgârın nereden eseceğini tahmin edersin ama esnafın durumumun bugün ne olacağını tahmin edemezsin. Biz ülke olarak çok güçlü bir ülkeyiz. Bizler tek yürek, tek bilek olduğumuzda yaşadığımız bu yüzyılın afetlerinden olan depremin vermiş olduğu yaralarının sayılacağına ve ekonomimizin daha iyi olacağına yürekten inanıyoruz. Şimdi birlikte olma zamanı!”