HABER MERKEZİ

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, yeniden değerleme oranlarında yeni yılla birlikte yapılacak artışla trafik cezalarından araç muayene ücretlerine birçok alanda yapılacak yüksek zamları eleştirdi.

TBMM’de bir açıklama yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu yeniden değerleme oranının yüzde 123 olduğunu belirterek “Yeni yılla birlikte AKP'nin zamları ceviz büyüklüğünde dolu gibi yağacak, sağ kurtulan vatandaşlarımıza şimdiden selam olsun. Yeniden değerleme zammı yüzde 123, ülkede saray hariç kimin geliri bu kadar arttı bilmiyoruz. Trafik cezaları, araç muayene ücretleri zamlanacak. Vatandaş, sigorta ücretlerindeki artış nedeniyle bırakın kaskoyu trafik sigortası bile yaptıramıyordu, şimdi anlaşılan o ki yakalanıncaya kadar araçlarının muayenesini de yaptıramayacak. Resmî enflasyon yüzde 80'in üzerindeyken araç muayene ücretlerine yüzde 123 zam yapılması tüm vatandaşların bir kere daha soyulması demektir” dedi.

Okan Gaytancıoğlu, konuşması şöyle tamamladı: “Ticari araçlar, her yıl araçlarını muayene ettirmek zorunda. Esnaf, pandeminin verdiği zararların etkisini henüz üzerinden atamadı. Mazota gelen zamlarla birlikte belini doğrultamayan esnafımız araç muayene ücretlerini, araç sigortasını, vergisini, BAĞKUR ve SSK primlerini ödeyemiyor. Bütün bunlar nakliye maliyetleri olarak aldığımız her ürünün üzerine biniyor.”