Akıllı: “Belediye konuya el atmalı”

Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi eski ikinci başkanı Şükrü Akıllı, dün saat 11.00’de düzenlediği basın toplantısında Erikli sahilinin altyapısının Keşan Belediye Başkanlığı tarafından hala teslim alınmadığını kaydetti.

Akıllı: “Belediye konuya el atmalı”

Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi eski ikinci başkanı Şükrü Akıllı, dün saat 11.00’de düzenlediği basın toplantısında Erikli sahilinin altyapısının Keşan Belediye Başkanlığı tarafından hala teslim alınmadığını kaydetti.

16 Mart 2017 Perşembe 00:01
Akıllı: “Belediye konuya el atmalı”

MURAT ARKAN

BİR TÜRLÜ İLERLEME KAYDEDİLEMEDİ

Erikli sahilinin ve altyapı hizmetlerinin devralınması konusunda Keşan Belediye Başkanlığı tarafında hala bir gelişme olmadığını belirten Akıllı, “Erikli sahilinin altyapısının ve belediyecilik hizmetlerinin Keşan Belediyesine devredilmesi konusu vardı. Bu konuda çok emekler verdik. Ancak bir sonuca ulaşamadık. Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan’a, Keşan Belediye’ye ve Erikli sahili geliştirme kooperatifine mektuplar yazdım. Bu mektupta bugüne kadar durumları anlattım ve Keşan Belediyesine devir konusunun bir türlü gerçekleşemediğini anlattım. Erikli sahilinin ve alt yapı hizmetlerinin devralınması konusunda 2015 Temmuz ayında itibaren Belediye ile kooperatif arasında görüşmeler yapılmış mıdır? Yapılmış ise görüşmelerin hangi protokol çerçevesinde yapıldığı konusu hakkında bilgi istedim. Belediye organlarınca bu konuda alınmış bir karar var mı diye sordum. Bu mektupları da ülkemizde olan bilgi edinme yasası çerçevesi içinde sordum. Ama ne yazık ki Keşan Belediyesinden ve Erikli sahili geliştirme kooperatifinden bana yanıt verilmedi. Eriklideki alt yapı sorunu hakkında bir türlü ilerleme kaydedilemedi. Devir konusu akamete uğradı. Erikli’nin 1960 yıllardan beri yaşan alanı içerisine girdi. Bu kooperatif 7 kişi ile kuruldu. Bugün 5 bin üyesi var. Türkiye’de böyle bir yapı yok. 28 yıldan beri Eriklinin alt yapısı ve çevre düzenlemesine kadar her şeyi ile kooperatif ilgilendi, Keşan belediyesi sadece gelirlerini tahsil etti. Devir sürecini kısaca söylemem gerekirse, 2015 yılında bir karar alındı. Bizden önceki yönetim kurulu Keşan Belediyesine dilekçe yazarak devrin yapılmasını istedi. Çeşitli tarihlerde yazılar var. Belediye cevap verdi. Bir süre daha hizmetler kooperatif bünyesinde kaldın. Aradan bir süre geçiyor. Belediye başkanı diyor ki alt yapı sorunlarını biliyoruz ve almaya hazırız.”dedi.

ERİKLİ DE BÜTÜN HARCAMALARI BİZ YAPIYORUZ

Keşan Belediyesi ile yapılan görüşmelerden sonra belediyeden kendisinin yazdığı yazılara da cevap verilmediğini belirten Akıllı, sözlerini şu şekilde tamamladı: “2012 yılına kadar dillendiriliyor, konuşuluyor. 27 Şubat 2012’de ben bir dilekçe hazırlayarak bizzat ben dilekçe hazırladım ve konuyu Belediye başkanına söyledim ve aynı gün bana alt yapıyı almaya hazır olduklarını resmi yazı ile bildirdi. Aynı yıl genel kurulumuz vardı. Alt yapı hizmetlerinin Keşan Belediyesine devredilmesi konusunda karar aldık. Protokol hazırladık. 2013 yılında Keşan Belediyesinde çok görüşmeler yapıldı. Protokolümüz gelen kurulumca onaylandı. Belediye ile bu protokol çerçevesinde iş birliği protokolü hazırladık. 22 Şubat 2013 tarihinde. 2013 yılında geçiş protokolünde 2014 kesin olarak devredilmesi konusu görüşülecektir konusu vardı. Ancak 2013 yılında genel kurulun bir üye tarafında açılan iptal davası nedeniyle konu duraksamaya girdi. Açılan dava mahkemece reddedildi. Biz de bunun üzerine 11 Mart 2015’te Keşan Belediyesine resmi bir yazı yazdık. Mahkeme genel kurulu hakkında herhangi bir tereddüt yoktur dedik. Bir yazıyla Gelin alt yapıyı devre alın diye Keşan Belediyesine bildirdik. Bu yazıya Keşan Belediyesi cevap vermedi o dönem. Ve belediyeden bir takım hizmetlerin yerine getirilmesi yönündeki taleplerimize de yanıt verilmedi. Biz de 5 bin üyemizin istekleri doğrultusunda belediyeyi eleştirmek zorunda kaldık. 2015 Temmuz ayındaki genel kurula belediye başkanımız bizzat katıldılar.  Ve orada da dediler ki biz Erikli’nin alt yapı hizmetini almaya hazırız, yeter ki bu düşüncede olan bir yönetimle konuşalım, görüşelim. Ve 2015 yılında devir işleminin biteceğini söyledi. 2016 yılı geçti, 2017 yılı geldi hala bir sonuç yok. Bize deniyor ki pek fazla gelirimiz yok. Erikli de bütün harcamaları biz yapıyoruz. Ama bizde artık tıkandık. Erikli den sadece alınan emlak vergisi değil. Turizm beldesi denilen Erikli de bugünlere geldik. Yerel yönetim konuya el atmalı.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol