Aksal: “Bütün üreticilerimize, çiftçilerimize seslenmek istiyorum; bu imkândan yararlansınlar”

AK Parti Edirne Milletvekili TBMM KEFEK Başkanı Dr. Fatma Aksal, 9 Nisan Cuma günü AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı'nda açıklamalarda bulundu.

Aksal: “Bütün üreticilerimize, çiftçilerimize seslenmek istiyorum; bu imkândan yararlansınlar”

AK Parti Edirne Milletvekili TBMM KEFEK Başkanı Dr. Fatma Aksal, 9 Nisan Cuma günü AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı'nda açıklamalarda bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
12 Nisan 2021 Pazartesi 10:33
Aksal: “Bütün üreticilerimize, çiftçilerimize seslenmek istiyorum; bu imkândan yararlansınlar”

HABER MERKEZİ

Saat 15.00 sıralarında, AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı binasında gerçekleşen toplantıya Fatma Aksal'ın yanı sıra, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Kadın Kolları Başkanı Nuriye Altın, Edirne İl Genel Meclisi'nin AK Partili Üyeleri Halil Bayazıt ile İsmail Keleş ve partililer katıldı.

Sözlerine, İzmir 2. Anajet üssünde düşen eğitim uçağında bulunan ve sağ olarak kurtulan 2 pilota geçmiş olsun dileklerini ileterek başlayan Aksal, İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik olarak kullandığı "Diktatör" sözlerine tepki göstererek, "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na 'diktatör' demek Draghi'nin haddi değildir. Eğer Draghi diktatör görmek istiyorsa kendi tarihine baksın. Çok şükür bizim tarihimizde diktatörlük yoktur, bizde iktidarlar seçimle gelir seçimle giderler" dedi.

“BÜTÜN HACİZ İŞLEMELERİNİ DURDURUYORUZ”

Açıklamasının devamında, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba'nın açıkladığı güncellenen çeltik fiyatlarının hayırlı olmasını dileyen Fatma Aksal şunları söyledi; “Tarım Kredi Kooperatiflerine olan çiftçi borçlarını yapılandırılması ile ilgili talepler vardı. Bir çalışma yapıldı ve Perşembe sabahı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Kabul edilen kanun teklifinin içerisinde çiftçilerimizin Tarım Kredi borçlarına bir yapılandırma geliyor. Önümüzdeki hafta kanun teklifinin genel kurula gelmesini bekliyoruz ve kanunlaştığında çiftçilerimiz yararlanacak. Hatta kanunun geçmesini beklemeden çiftçilerimizin Tarım Kredi borçlarına karşın olan bütün haciz işlemelerini durduruyoruz. 31 Aralık 2020 tarihine kadar çiftçilerimizin ödeyemediği ve takibe düşmüş borçlarına yapılandırma imkanı getiriyoruz.”

“YAPILANDIRMA FAİZİ YÜZDE 18 OLACAK”

Yapılandırma ile ilgili bilgilendirmede bulunan Aksal, "Çiftçilerimiz kanun çıktıktan sonra 3 ay içerisinde Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuruda bulunacaklar ve borçlarının yapılanmasını isteyecekler. Borçları isterlerse peşin ödeyebilirler ama taksitlendirenler ilk taksiti ürünlerini sattıkları Ekim ayında yüzde 30 olarak ödeyebilecekler. Geri kalan borçlarını da her yıl Ekim ayında olmak üzere 3 taksitte ödeyecekler. Yapılandırma faizi yüzde 18 olacak. Yüzde 18 faiz oranının yüzde 6’sı da hazine tarafından karşılanacak. Üreticilerimiz Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını yüzde 12 faiz oranı ile yapılandırmış olacaklar. Türkiye’de banka faizlerinin yüzde 20’nin üzerinde olduğu düşünülürse yüzde 12 faiz oranı gayet makuldür. Bütün üreticilerimize, çiftçilerimize seslenmek istiyorum; bu imkândan yararlansınlar, başvurularını yapsınlar. Çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

“BİR SÜRE DAHA FEDAKÂRLIK YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Ramazan Ayı'nda koronavirüs tedbirleri kapsamında kapanma olabileceği yönündeki söylentiler hakkında sorulan soruyu yanıtlayan Fatma Aksal, şunları söyledi; “Vaka oranları mutasyona uğrayan virüsün etkisiyle arzu edilen düzeyde değil. İngiltere, salgının yayılması sonrasında istemsiz olarak sürü bağışıklığına geçti. Edirne'de de çok yüksek ve Edirne geçiş güzergâhı nedeniyle çok kolay bir il değil. Pandeminin başında güzel mücadele ettik; ancak sonrasında Avrupa'dan gelen mutasyonlar sebebiyle vaka sayıları arttı. Yine de ölüm oranları yüksek değil. Bunun en önemli nedeni aşı olurken, bir diğer sebebi de virüsün mutasyona uğraması. 60 yaş ve üzerine vatandaşların büyük bir kısmını aşılamış bulunuyoruz; ama tüm nüfus aşılanana kadar 'maske, mesafe ve temizlik' elimizde olan en büyük silah. Bir süre daha fedakârlık yapmamız gerekiyor. Ramazan Ayı sakin geçiyor. Lokanta ve kahvehanelerimizi kapatıp bayramla birlikte normal bir hayata dönmeyi düşünüyoruz. Ramazan'ı fırsata çevirip pandemiyi kontrol altına alalım.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol