Ali Uslu, ikinci el oto alacakları plaka sahteciliğine karşı uyardı

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Ali Uslu, ikinci el oto alacakları plaka sahteciliğine karşı uyardı

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

31 Ekim 2015 Cumartesi 08:34
500 Okunma
Ali Uslu, ikinci el oto alacakları plaka sahteciliğine karşı uyardı
 Keşan Oto Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uslu, yaptığı açıklamada, ikinci el oto dolandırıcılarının yeni yönteminin plaka sahteciliği olduğuna dikkat çekerek, yeni aracın plakasının eski bir araca takılarak tüm bilgilerin değiştirilebildiğini belirtti.

Ali Uslu, ikinci el oto satışlarında vatandaşları uyararak, “Sektörden edinilen bilgilere göre son dönemlerde en çok kullanılan yöntemlerden biri plaka sahteciliği. Bu yöntemde, yeni bir araç, ‘computest’ adı verilen ekspertize sokuluyor, daha sonra bu araçtan sökülen plaka, kötü durumdaki araca takılıyor ve kötü durumdaki otomobil, teste sokulan araç gibi görünüyor. Plakalar genellikle araçların yıkanması sırasında değiştiriliyor. Sektör yetkilileri, ikinci el otoların arka ve bagaj çizgisinin doğrusal olup olmadığına ve kapıların tam oturup oturmadığına bakarak otomobilin gerçek kilometresinde olup olmadığını anlayabiliyor. İkinci el oto ticareti yapanlara göre artık kilometre hiç önemli değil. Beyin dahil otomobildeki görünen ya da gizli tüm kilometreler sıfırlanabiliyor.” dedi.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

İkinci el oto alacaklara bu konuda uyarılarda bulunan Uslu, “İkinci el oto alırken aracın önceki muayene kağıdı da istenmeli, eğer kilometre değiştirilmişse bu şekilde anlaşılabilir. 2 yıl önceki muayeneden, aracın satın alındığı tarihe kadar 2 bin kilometre yapılmışsa bu, sahtekarlığa işaret edebilir. Mal dağıtımı, pazarlamacılık gibi işlerde kullanılan araçlarda ‘makul’ kilometre düşürülmesi yapılabiliyor. Araçların önceki sahibinde hangi amaçla kullanıldığı araştırılmalı. Pek çok ikinci el otomobilin sorunu motor ısındığı zaman ortaya çıktığı için, mümkünse 1-2 gün denemeden sonra satın alınması yoluna gidilmeli. Otomobildeki perçinlere dikkat edilmeli, orijinal olmayan vidalar aracın tamirat gördüğüne işaret olabiliyor. Kapı fitillerinde açıklık olup olmadığına bakılmalı. Computest’le yetinilmemeli, ikinci el oto en az iki servise gösterilmeli. Galeriden sıfır otomobil alırken bile dikkat edilmeli, bu araçlar da boyalı, hasarlı, onarım görmüş olabilir.”  şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 31.10.2015 08:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol