Avrupa'ya vizesiz seyahat için tarih verildi

ANKARA'DA İMZALANACAK

Avrupa'ya vizesiz seyahat için tarih verildi

ANKARA'DA İMZALANACAK

05 Aralık 2013 Perşembe 09:15
Avrupa'ya vizesiz seyahat için tarih verildi
 Türk vatandaşlarının vizesiz Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilmesinin önündeki engel aşılıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "En geç 3,5 yıl içinde erken vize muafiyeti tamamlanabilir. 16 Aralık'ta atılacak imzalarla vize muafiyeti süreci başlayacak" dedi.

ANKARA'DA İMZALANACAK
Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ve İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ile Brüksel'de ortak basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu şöyle konuştu:"Son dönemde büyük çabalar sarf ettik. Şu anda Türk halkının en fazla 3-3,5 yıl içinde vizesiz olarak AB’de seyahat edebileceğinden mutluluk duyuyorum. Bu en uzun süredir. Meslektaşlarıma da teşekkür ediyorum göstermiş oldukları işbirliği ruhu nedeniyle. Çok tarihi bir gün. Türk halkı ve Avrupa için tarihi bir gün. Ankara’da 16 Aralık’ta başlayacak sürecin, en kısa zamanda sonuca ulaşacağını umuyorum. Türkiye Avrupa ailesinin bir üyesidir. Gelecek vizyonumuzu ortaya koymaktadır. Bir kez daha teşekkür etmek istiyorum." Vize muafiyeti sürecinin ilk adımı 16 Aralık'ta Ankara'da imzalanacak Geri Kabul Anlaşması ile atılacak.

MÜJDELİ HABER EGEMEN BAĞIŞ'TAN GELMİŞTİ
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, en geç 3 yıl içinde Avrupa ülkelerine vizesiz gidilebileceğinin müjdesini vermişti. Ankara'da 'EMC Forum 2013' etkinliği açılış törenine katılan Egemen Bağış Vize muafiyetiyle yıllardır uğraştıklarını vurgulamış, "Başbakanımıza sunum yapıldı. AB Bakanlığı yanında Dışişleri ve İçişleri Bakanlarımız da çok hummalı çalıştı. Bu konuda Başbakanımızın çok net bir talimatı oldu. En geç 3 yıl içinde AB üyesi ülkelere vizesiz gidilebilecek." açıklamasını yapmıştı.

Son Güncelleme: 05.12.2013 09:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol