Bakan Eroğlu:

“Ergene Nehri 2018'den itibaren sulamada kullanılacak”

Bakan Eroğlu:

“Ergene Nehri 2018'den itibaren sulamada kullanılacak”

21 Mart 2016 Pazartesi 00:16
Bakan Eroğlu:
 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, simsiyah akan Ergene Nehri'nin temizlenmesi için planlanan 13 arıtma tesisinden 10'unun işletme, 3'ünün inşaat halinde olduğunu, 2018 yılından itibaren sulamada kullanılacağını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, çeşitli programlara katılmak üzere Edirne'ye geldi. Geceyi bir otelde geçiren Eroğlu, sabah Edirne Vali vekili Beyazıt Tanç'ı makamında ziyaret etti. Ardından valilik toplantı salonunda gazetecilerle bir araya gelen Eroğlu, bakanlığının Trakya ve Edirne'ye yaptığı yatırımları anlattı. Gazetecilerin Ergene Nehri'nin kirliliğine yönelik soruları yanıtlayan Eroğlu, 2018 yılından sonra arıtılmış Ergene nehrinden sulama yapılabileceğini söyledi.

İŞLETEMEYENE CEZA GELECEK

Ergene Nehri’ne yönelik arıtma tesislerinin tamamlanmasının ardından bölgedeki belediyelere teslim edileceğini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, işletemeyen belediyeler hakkında yasal işlem yapacaklarını söyledi. Eroğlu, şöyle konuştu: "Ergene Nehri'nde akan kirliliğinde 3'te 1'i evsel, kalanı sanayi atığı. Su hiç arıtılmıyor. Nehirdeki debi aşağıda, evsel ve sanayi atık yıllara göre artmış. Kirliliğin nedeni belediyelerden gelen lağım suları ve sanayi atıkları. Şu anda 10 atık tesis işletme halinde, 3 tanesi de inşaat halinde ve en geç önümüzdeki yıl Mart ayında bitecek. Biz bunları yaptık, dünyanın en ileri sistemleri. Burada tek bir problem var. Belediyeye teslim ediyoruz, kanal bağlayamıyor. Bu sefer işletemiyor. Belediyeler bunları işletmek zorunda. Bir araya gelip, işletme ihalesine çıkarak özel sektöre verecekler. İşletmesini de biz yapacak değiliz. Teslim ettikten sonra dere yine kirletilirse inanın hem para cezası, hem de hapis cezası için savcılığa başvurmak için boynumuzun borcu. Sanayi kuruluşlarında arıtma tesislerinde inşaatları sürüyor. Hepsi bitince Ergene'de kirlilik kalmayacak."

CHP'Lİ GAYTANCIOĞLU SİYANÜRÜ SORDU

Gazetecilerin Ergene Nehri’ne atlayan bir gencin kirlilik nedeniyle AFAD ve dalgıç polis ekiplerince aranamadığını hatırlatarak, "Ergene Nehri’nde siyanür bulunması normal mi?" sorusu üzerine konuşan Eroğlu, kendileri için kirliliğin kimyasal oksijenle değerlendirildiğini ve nehirdeki renk sorununu Marmara Denizi'ne yapılacak deşarj kanalıyla çözeceklerini söyleyerek, "Ergene Nehri'nde bizim için kirlilik kimyasal oksijen ihtiyacıdır. Kimsayal oksijen ihtiyacının çok önemli miktarda düştüğünü gördük. Bu nasıl oluyor, denetimler sürüyor. Bazı arıtma tesisleri devreye girdi. Ama renk problemi var. Sanayiden geliyor ve çözülemedi. Onun için Organize Sanayi Bölgeleri'nde arıtma tesisleri, hatta deniz deşarjı. Ergene nehrinde iki problem var. Tuzluluk ve renk problemi. Organik madde olmasa bile kirli gözüküyor. Marmara Denizi'nden 45-50 metre derinlikteki derin deşarjla tuz ve rengini arıttıktan sonra vermiş olacağız." dedi.

Basın toplantısına sonradan katılan CHP Edirne milletvekili Okan Gaytancıoğlu da siyanür sorusunu yineleyerek, "Evsel atıklardan bu derecede siyanür çıkar mı?" diye sordu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bunun ürerine CHP'li belediyelerin atık su arıtma tesis bulunmadığını kaydederek, "Çevre Kanunu'na göre onların yapması gerekiyordu. Sanayiden de kirlilik geliyor. Ben CHP'lilerin teşekkür etmesini beklerdim. Onların yapması gereken tesisleri biz yapıyoruz. Ergene'yi kirleten biz değiliz, belediye ve sanayiler. Asıl onlara sormak lazım." diye cevap verdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, basın toplantısının ardından valililik bahçesinde Devlet Su İşleri tarafından yapımı tamamlanan ve temeli atılan tesislerin toplu açılış ve temel atma programına katıldı.

 

Son Güncelleme: 22.03.2016 00:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol