Belediye yeni dönem aldığı önlemler hakkında bilgi verdi

“Kömür numunesi alınmaya devam edilecek”

Belediye yeni dönem aldığı önlemler hakkında bilgi verdi

“Kömür numunesi alınmaya devam edilecek”

12 Ekim 2016 Çarşamba 00:05
Belediye yeni dönem aldığı önlemler hakkında bilgi verdi

 Keşan Belediyesi, ilçe genelinde hem ithal hem de yerli kömürün satışına ilişkin satış izin belgesine sahip firmaların, ilçede sattığı kömürlerden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün “Katı Yakıt Numune Alma” Genelgesi’ne istinaden numuneler alıyor ve alınan numunelerin Keşan özelindeki katı yakıt kullanımına ilişkin kriterlere uygunluğu denetlenmeye devam ediyor.
Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü koordinesinde yürütülen ve hava kirliliğinin önlenmesine yönelik yapılan çalışmalarda,  2016-2017 kış mevsimi öncesinde kömür satışı için yetki belgesi alan firmaların satış yaptığı apartmanlardan alınan kömürler, akredite laboratuarlara gönderiliyor.


Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, Keşan’ın rahat ve temiz bir nefes alması için vatandaş odaklı çalışmaların artarak süreceğini ve kamuoyunun sürekli olarak bilgilendirilmesine devam edileceğini ifade etti.


Yetkililer, 2016-2017 Kış Mevsimi’nde Keşan’da kömür satışı yapabilecek ve yetki belgesi almış firmaların güncel listesi Keşan Belediyesi’nin resmi internet sitesi olan www.kesan.bel.tr adresinde sürekli olarak yer aldığını, apartman yöneticileri ve vatandaşların kömür bağlantılarını yaparken bu güncel listeyi dikkate almalarını istedi. 


Müdürlük yetkilileri, 12 Nisan 2016 tarihli Mahalli Çevre Kurulu kararları gereğince Keşan’da ısınma amacıyla 5800 kalorinin altında ve % 1,6 kükürt değerinin üzerinde kömür kullanılmasının yasak olduğunu bir kez daha vurguladı.


Kömür bağlantı ve sevkiyatlarının genelde bu aylarda yapıldığını ifade eden yetkililer, kaçak kömürün girişini engellemek için de Keşan Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde yer alan kontrol noktasının 24 saat boyunca açık tutulduğunu ifade etti.


Vatandaşların söz konusu kararlar nedeniyle mağdur olmaması için belirtilen kurallara uymasının önemine vurgu yapan yetkililer, dedi.

Son Güncelleme: 13.10.2016 13:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol