Bu kadar yoğun talebi, mevcut mekanların karşılaması mümkün değil

Özcan, Saros’taki bayram yoğunluğunu değerlendirdi

Bu kadar yoğun talebi, mevcut mekanların karşılaması mümkün değil

Özcan, Saros’taki bayram yoğunluğunu değerlendirdi

13 Ağustos 2013 Salı 01:50
Bu kadar yoğun talebi, mevcut mekanların karşılaması mümkün değil
 Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, dün düzenlediği basın toplantısında, Ramazan Bayramı’nda yaşanan yoğunluğu değerlendirdi.

Saat 10.30 sıralarında başlayan toplantıda, Ramazan Ayı’nın yazın tam ortasına denk gelmesinin insanların tatilini bayram ve sonrasına bırakmasına neden olduğunu belirterek, sadece Saros Körfezi’nde değil, yurdun birçok tatil bölgesinde kalabalık yaşandığını vurguladı.

“ESNAFIN BAYRAM BEKLENTİSİ VARDI”

Karayollarının bu trafiği taşıyamadığını kaydeden Özcan şunları söyledi: “Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerdeki insanların yarıdan fazlası, yaşadıkları yerlerin dışına çıktı. Ben ilk defa bayramın birinci günü, Keşan Dörtyol Kavşağı’ndaki trafiğin Yenimuhacir Kavşağı’na kadar tıkandığını gördüm. Işıkların yetersiz kaldığı bu durumda trafik polisleri devreye girdi ve trafik akışını kolaylaştırmaya çalıştı. Bu kadar yoğun talebi, mevcut mekanların karşılaması mümkün değil. Bölgemizdeki değerlendirmeye gelince; Erikli Sahili’nin mevcut planlamalardaki konut sayısı 7 bin 500, Yayla Sahili’nin ise 6 bin 500 civarında. Bunları 4 kişiyle çarparsak Erikli Sahili 28 bin kişiyi, Yayla Sahili ise 24 bin nüfusu kaldırabilir. Erikli Sahili’ne 60 bin Yayla’ya 50 bin kişi gelirse, birtakım sıkıntıların ortaya çıkması doğaldır. Gelen misafirlere <Gelmeyin.> diyemezsiniz. Normal zamanda Keşan’dan İstanbul Mahmutbey Gişeleri’ne 2 saatte gidilebiliyorsa bayram tatilinde bu sürenin 5 saate çıkması normaldir. Dünyanın neresinde olursa olsun böyle bir yoğunluğu hiçbir bölge karşılayamaz.

Esnafın bayramdan beklentisi vardı. Ramazan ayı pek iyi geçmedi. Esnaf, bayrama umut bağlamıştı.”

“FIRINLARIN BİRÇOĞU ÇALIŞMADI”

Belediye olarak mevcut bütün tedbirleri aldıklarının altını çizen Mehmet Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bayramdaki yoğunluğu biz tahmin ediyorduk. Esnaf da gerekli tedbirleri aldı. Bayramın 2. günü fırınlar ekmek çıkaracaktı ama birçoğu çalışmadı. Enez’e bile buradan ekmek gitti. Bu mesleği yapan arkadaşlarımızın, iyi para kazanacakları bir zamandı. Ancak bu işletmeler bayramın ikinci günü işyerlerini açmadı. Kendi Oda’ları var. Sorumluları var. Sonuçta siz hizmetinizi verecek ve para kazanacaksınız. Böyle bir ortamda vatandaşa sıkıntı yaratmanın bir anlamı yok! Belki onların da kendi gerekçeleri ve sorunları var. Elemanları bayramda tatil yapacak ama bunları önceden düşünmeleri gerekirdi. Biz belediye hizmetlerini bu yoğunluk içerisinde vermeye çalıştık. 60 bin kişi demek günde 60 ton çöp demek. Halka açık tuvaletlerimiz yetmedi. Tıpkı karayolları gibi onlar da yetmedi.”

“BAYRAMLAŞMANIN BİR ADABI VAR”

Bir gazetecinin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun şehir merkezinde bayramlaşma töreni düzenlemesi yüzünden trafiğin tıkandığını hatırlatması üzerine, yapılan bayramlaşmayı doğru bulmadığını kaydeden Mehmet Özcan, “Bir gazete bakanın şehir meydanındaki bayramlaşma kutlaması nedeniyle trafiğin durduğunu ve vatandaşların onlarca dakika araçlarında beklemek zorunda kaldığını yazmış. Bayramlaşmanın da bir adabı vardır. Meydanlarda, gösteri yapar gibi bayramlaşma olmaz. Neyse yapmışlar zaten. Takdir vatandaşın.” dedi.

“SU SIKINTISI KONUSUNDA BİRŞEY DİYEMEM”

Özcan, yaşanan su sıkıntısı konusundaki bir soruyu da, “Erikli Sahili’nde yaşanan su sıkıntısına gelince, bizim uhdemizde olmayan bir konu hakkında açıklama yapmak doğru olmaz. Zabıta hizmetleri ve sinekle mücadelede başarılı olduk.” şeklinde yanıtladı.

YENİ TRAP ALANI VE POLİGON YAPILACAK

Mehmet Özcan, Keşan’a yeni bir trap alanı ve poligon yapılacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Keşan Toptancı Hali’nin arkasında Kamyon Garajı’nın ilerisinde yaklaşık 5 dönüm, sazlık bataklık, çukur bir alan vardı. Burasını İpsala-Malkara Karayolu’nda hafriyat çalışması yapan firmaya, atık malzeme dökme alanı olarak verdim. Şimdi o bataklık alan kurutuldu ve tamamen dolduruldu. Burasını şimdi bizden aylardır trap alanı isteyen avcılık atıcılık derneklerine vereceğim. Bu sayede hem dolgu için para harcamadık hem de sivrisinek ilaçlama derdinden kurtulduk. Ayrıca hazır bir trap alanımız oldu. Çok güzel bir poligon yapılabilir. O bölgeye kendi ilaçlama ekiplerimiz bile giremiyordu. Tam bir sivrisinek üreme alanıydı. Şimdi o bölge Keşan Toptancı Hali, Galericiler Sitesi, Kamyon Garajı, Değirmentepe’den sonra bir de trap alanı ve poligon kazanacak. Değirmentepe ve Cennettepe kısa sürede şehir hayatımıza katıldı. Bu iki tepeyi biz inşa ettik, sonra ihaleye çıkardık. Zaten buralara Keşan Belediyesi tabelası ve bayrakları çekeceğiz.”

“RAMAZAN ETKİNLİKLERİNİ BELEDİYE BÜTÇESİNDEN KARŞILADIIK”

Özcan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kısaca dolu dolu bir Ramazan’ı geride bıraktık. 14 mahalle iftarı, Erikli Sahili’nde 2 konser, Yayla Sahili’nde bir tiyatro gösterisi gerçekleştirdik. Aşevinin 20 günlük iaşesini karşılandı. Bunlar çok önemli sosyal projeler. Bunları kimseye yük olmadan belediyenin style^�n-��� � pt;font-family:"Helvetica","sans-serif"; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"'>Soruların cevaplandırılmasının ardından basın toplantısı sona erdi. Toplantının ardından, Helvacıoğlu, basın mensuplarına Edirne Tavaciğeri ile kolalı içecekler ikram etti.  

  

Son Güncelleme: 13.08.2013 01:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol