Çıkıkçı:

“Katı atıkların düzenli şekilde depolanması hem vatandaşlarımızı hem de sosyal, siyasal bütün aktörleri mutlu edecek”

Çıkıkçı:

“Katı atıkların düzenli şekilde depolanması hem vatandaşlarımızı hem de sosyal, siyasal bütün aktörleri mutlu edecek”

29 Eylül 2014 Pazartesi 00:57
Çıkıkçı:
 Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Abdülaziz Çıkıkçı, GÜNEKAB (Güney Edirne Katı Atık Birliği)’ın geçtiğimiz cuma günü gerçekleştirilen toplantısında İl Özel İdaresi’nin birliğe üye olmasının kabul edilmesiyle ilgili değerlendirmede bulunarak,5 yıldan bu yana bu konuda çaba sarf ediyoruz. Katı atıkların düzenli şekilde depolanması hem vatandaşlarımızı hem sosyal, siyasal bütün aktörleri son derece mutlu edecek. Kısa zamanda gerçekleşirse bizde mutlu oluruz.dedi.

KEŞAN HİZMETE GİRMEK ÜZERE

 CHP Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Erdinç Can’ın da hazır bulunduğu açıklamasında, Edirne genelinde 3 katı atık birliği bulunduğunu belirten Çıkıkçı, Bu katı atık birliklerinin biri Keşan merkezli, biri Uzunköprü merkezi ve biri de Edirne merkezli. Keşan merkezli katı atık birliği hemen hemen hizmete girmek üzere. Uzunköprü ve Edirne bölgesindekiler henüz inşaat aşamasında değil ama inşaatlarını başlatmak üzereler. Onların da inşaatına başlandıktan sonra en geç 2 yıl içinde onlar da devreye girer.” dedi.

PROTOKOLLER YAPILACAK

İl Genel Meclisi’nin geçen Eylül ayı içinde Keşan’da gerçekleştirilen toplantılarında İl Özel İdaresi’nin katı atık birliklerine üye olması kararının 3 katı atık birliğini de içine aldığını söyleyen Çıkıkçı, şöyle konuştu: Meclis toplantılarımızda biz zaten İl Özel İdaresi’nin katı atık birliklerine üye olması kararını almıştık. Keşan merkezli katı atık birliğine üye olunması daha öncelikliydi. Çünkü inşaatı bitmek üzere. Bu katı atık birliğine Keşan, Enez ve İpsala bölgesi köyleri olarak katılacağız. Prosedürün hemen hemen yarısı tamamlanmış durumda. İl Genel’deki kararın ardından GÜNEKAB da İl Özel İdare’nin birliğe üye olması konusundaki kararını aldı. Bundan sonra İl Özel İdaresi ve birlik arasında birtakım protokoller yapılacak. İleriki günlerde daha net bir pozisyona doğru gideriz.”

MUTLU OLURUZ

Edirne İl Genel Meclisi olarak köylerdeki çöplerin de toplanmasının en büyük arzuları olduğunu ifade eden Çıkıkçı, Vahşi depolamadan vazgeçilmesi en büyük istediğimizdi. Bazı köylerde hala çöpler gelişigüzel yerlere atılıyor. Tabii burada vatandaşlara da çok önemli sorumluluklar düşüyor. Araç camlarından çöp atanlar olduğu gibi piknik yerlerinde gelişigüzel bırakılan çöpler de oluyor. Bunlar hoş görüntüler değil. Bu tür görüntülerin Türkiye’nin Avrupa’ya açılan bir bölgesinde olması hoş değil. İnşallah İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi, belediye ve kaymakamlar konuyla alakalı kim varsa hep birlikte yapılacak çalışmalarla olması gereken görüntüler yakalanacak ve temiz bir çevreye sahip olunacak. 5 yıldan bu yana bu konuda çaba sarf ediyoruz. Katı atıkların düzenli şekilde depolanması hem vatandaşlarımızı hem sosyal, siyasal bütün aktörleri son derece mutlu edecek. Kısa zamanda gerçekleşirse bizde mutlu oluruz” dedi.

ÖZEL İDARELER 2019’DA KAPANACAK

Bütünşehire geçişle birlikte Türkiye’nin büyük bir bölümünde özel idarelerin kaldırıldığını da dile getiren Çıkıkçı, “Nüfusun %72’sini kapsayan bir bölüm. 51 vilayette özel idareler var ama nüfusun %28’ine tekabül ediyor. Bu da 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlere kadar ülkenin bütününde özel idarelerin kapanmasına yönelik çalışma yapıldığını biliyoruz. Eğer böyle olursa zaten 2019 seçimlerinden sonra Türkiye’de tüm şehirler bütünşehir olacak. Bütünşehir olduktan sonra köylerdeki çöplerin toplanması belediyelerin yükümlülüğünde olacak. Yani bu bölgemizde daha çabuk gerçekleşmiş olacak. Bu da İl Genel Meclisi’nin  son dönemine tekabül edecek. Bundan da ayrıca mutlu olacağız.” şeklinde konuştu.

HER ŞEY PLANLAMAYA DAHİL

Köylerdeki çöplerin düzenli toplanması konusunda Edirne İl Genel Meclisi’nin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu ifade eden Çıkıkçı, şöyle devam etti: “Köylerdeki çöplerin toplanmasıyla ilgili çalışmayı İl Özel İdaresi zaten yapıyordur. Bütün teknik imkanların nasıl kullanılacağına dair, ekonomik getirisi ve götürüsüyle beraber her şey planlamaya dahildir. Bizde ilgili birimlerle daha sıkı temasta olacağız. Bütünşehire geçmezden önce ve en geç 6-7 ay gibi bir zaman içinde köylerimizde vahşi depolamadan kurtulunur. Çöp bedelinin köylerde de ilçe merkezlerinde olduğu gibi tahsil edilebilir ve böylelikle ekonomik yapısı da oluşturulmuş olur. İpsala’da elimizde bir örnek var. Abone başına 3 TL veriliyordu. Bunun daha sonra 5 TL’ye çıktığı ancak rakamın sürekli bu boyata kalmayacağı belirtildi. Mali boyutta vatandaşı sıkıntıya sokacak bir durum yok. Bu arada muhtarlarımızın da bu konuda üzerlerine düşen görevi yapmaları gerekiyor. Bu konuda cüzi miktardaki paraların toplanması konusunda da özen gösterilmesi gerekiyor.”

BU SORUNLAR SENEYE KALMAZ

Belediye ile köylerin hizmet vermesi arasında farklılıklar olduğunu da söyleyen Abdülaziz Çıkıkçı, sözlerini şöyle tamamladı: “Daha önce Gökçetepe ve Sazlıdere sahillerinde çöpler Çamlıca Belediyesi eliyle toplanıyordu. Çamlıca köye dönüşünce sahil kesiminde çöplerin toplanmasında sorun yaşandı. Mecidiye de aynı şekilde. Sahillerde birçok nüfus ikamet ediyor. Bir muhtarlığın bu bölgeye hizmet vermesinin zorluğu olacak elbet. Onu da kabul ediyorum. Çöplerin toplanması konusunda bu yıl muhtarlarımız da tecrübe sahibi oldu. Seneye bu yıl yaşanan sorunların olacağını sanmıyorum. Katı atık bertaraf tesisinin devreye girmesiyle çöpler daha organize biçimde toplanacak.”

Son Güncelleme: 30.09.2014 08:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol