Demirkan, yürürlüğe giren Yapılandırma Kanunu hakkında bilgi verdi

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, dün yaptığı açıklamada, 6736 sayılı Yapılandırma Kanunu’nun yürürlüğe girdiğini belirtti.

Demirkan, yürürlüğe giren Yapılandırma Kanunu hakkında bilgi verdi

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, dün yaptığı açıklamada, 6736 sayılı Yapılandırma Kanunu’nun yürürlüğe girdiğini belirtti.

23 Ağustos 2016 Salı 00:15
Demirkan, yürürlüğe giren Yapılandırma Kanunu hakkında bilgi verdi

 Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, dün yaptığı açıklamada, 6736 sayılı Yapılandırma Kanunu’nun yürürlüğe girdiğini belirtti.

Demirkan, esnaf ve sanatkârların kamuya olan borçlarını yeniden yapılandıran 6735 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’un 19 Ağustos 2016 tarihli ve 29806 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade ederek, “Anılan kanunda, borç yapılandırılmasının yanında geçmiş dönemler için matrah artırımı, yurt dışı ve yurt içi varlıkların milli ekonomiye kazandırılması, işletmelerde stok, kasa ve alacaklar hesaplarının düzeltilmesi konusundaki düzenlemeler de yer almakta. Kamuya olan borçların yeniden yapılandırılmasında esnaf ve sanatkârlarımızın borçlu olduğu kamu kurumları açısından; Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, belediyeler ile alacaklarını 6183 sayılı Kanun kapsamında tahsil eden diğer kamu kurumları kapsama girmektedir. Alacak türünden bakıldığında ise; vergi, harçlar ile vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları, gümrük vergileri ile bu vergilerden doğan idari para cezaları, faiz, gecikme faizi ve gecikme zamları, sosyal güvenlik primleri ile bunlara bağlı idari para cezaları, gecikme faizi, gecikme cezası ve gecikme zamları, 6552 sayılı kanun kapsamında yapılandırılmış olmakla beraber, zamanında ödeme yapılmaması nedeniyle yapılandırılması bozulmuş alacaklar, trafik cezaları, karayolu geçiş ücretleri ve HGS ücretleri ile bunlara bağlı cezalar, gecikme faizleri ve gecikme zamları kapsamda bulunmaktadır.” dedi.

YAPILANDIRMA KAPSAMINA ALINMADI

Demirkan, açıklamasının devamında başvuru süreleri hakkında şunları kaydetti:“30 Haziran 2016 tarihinden önce verilmesi gereken beyannameler, tahakkuk eden vergi, resim, harçlar, SGK Primleri, genel sağlık sigortası primleri, sosyal güvenlik destek primleri, vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme cezaları ve gecikme zamları, belirtilen tarihten önce kesinlen trafik cezaları, karayolu geçiş ücretleri ile HGS ücretleri ve bunlardan doğan idari para cezaları yapılandırma kapsamında. 2016 yılına ait motorlu taşıtlar vergisinin 2. taksiti ile yine 2016 yılına ait emlak vergisinin 2 taksiti ödeme vadelerinin henüz geçmemesi olması sebebiyle yapılandırma kapsamına alınmadı.”

GÜNCELLEME FAİZİNİN YARISI SİLİNECEKTİR

Yapılandırma kapsamına giren borç asıllarında bir indirim yapılmayacağını söyleyen Demirkan, “Ancak, bu borç asıllarına uygulanan gecikme cezası, gecikme faizi ve gecikme zamları ile vergi cezalarının tamamı silinmektedir. Bunun yerine, enflasyon oranında daha düşük bir güncelleme faizi hesaplanacak, yapılandırılan borç toplamı peşin veya iki ayda bir olmak üzere 18 eşit taksitte, toplam 36 aya varan vade ile ödenebilecek. Yapılandırılan borcun tamamının, kanunda belirtilen süre ve şartlarda peşin ödenmesi halinde hesaplanan güncelleme faizinin yarısı silinecektir. Bir vergi alacağına bağlı olarak kesilen vergi cezalarının tamamı, bir alacağa bağlı olmaksızın kesinlen vergi cezalarının ise yarısı silinecek. Dava aşamasında olan veya dava açma süresi dolmamış olan vergiler, bunların yargıda hangi aşamada olduğuna bağlık olarak yapılandırmadan yararlandırılacaktır. Bunun için açılmış olan davalarda vazgeçmek, açılmamış davalar içinse dava açmamak şartı aranmaktadır. Basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkârların yanlarında çalışmakta olup daha önce vergi karnesi almamış olanlar, 31 Ekim 2016 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvuruda bulunup 2016 yılı vergisini hesaplatmaları şartıyla geçmiş dönemlerin vergi ve cezaları aranmayacak, bu kişilerin işe başlama tarihleri bu kanuna göre yaptıkları müracaat tarihi olarak kabul edilecektir.” diye konuştu. 

VERGİ BORÇLARININ İLK TAKSİTİ 30 KASIM

Yeniden yapılandırılan borçlardan vergi borçlarının ilk taksidinin 30 Kasım 2016’da, SGK borçlarının ilk taksitinin ise 2 Ocak 2017 tarihine kadar ödenebileceğini ifade eden Demirkan, “Taksit ödemeleri kredi kartı ile yapılabilecek. İlk iki taksitin tamamen ödenmesi şartıyla bir takvim yılında ikiden fazla taksit süresinde ödenmezse yapılandırma iptal edilecektir.” dedi.

Son Güncelleme: 24.08.2016 01:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol