Edirne İl Genel'in 2018 tahmini bütçesi 80 milyon TL

Edirne İl Genel Meclisi'nin CHP'li Üyeleri Adbülaziz Çıkıkçı, Erdinç Can ve Mehmet Ali Yetim dün düzenledikleri basın toplantısıyla meclisin 2018 mali bütçesi ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Edirne İl Genel'in 2018 tahmini bütçesi 80 milyon TL

Edirne İl Genel Meclisi'nin CHP'li Üyeleri Adbülaziz Çıkıkçı, Erdinç Can ve Mehmet Ali Yetim dün düzenledikleri basın toplantısıyla meclisin 2018 mali bütçesi ile ilgili değerlendirmede bulundu.

30 Kasım 2017 Perşembe 10:17
Edirne İl Genel'in 2018 tahmini bütçesi 80 milyon TL

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Toplantı, saat 12.00'de, CHP Keşan İlçe Başkanlığı'nda başladı. Edirne İl Genel Meclisi'nin 2018 yılı mali bütçesiyle ilgili konuşan Adbülaziz Çıkıkçı, "İl Genel Meclisinin 20 gün süren 2017 yılı kasım ayı toplantıları 1 Kasım 2017 Çarşamba günü başlamış olup 28 Kasım 2017 Salı günü sona ermiştir. 20 gün süren toplantılarda gündeme ait ve valilik makamından gelen otuz ayrı konu görüşülüp karara bağlanmıştır. Bütçeler Haziran ayından itibaren oluşturulmaya başlanıyor haziran ayından itibaren ilgili dairelerden valilik makamı önderliğinde İl Özel İdaresinin genel sekreterleri ilgili daireleri bütçe hazırlıklarına hazirandan ayından itibaren başlatıyor. Bütçenin ne kadar olacağı hususu ve hangi müdürlüğe hangi yatırımcı müdürlüğe ve cari harcamaya ne kadar para ayrılacağı yavaş yavaş karar almış oluyor. Bu sürece tabi ilçe kaymakamlıkları da köylere hizmet götürme birliği bağlamında dahil oluyor ilçelere de ayrılan paylar yapılması gereken yollar su hizmetleri kanalizasyon hizmetleri özel idare görev ve yetki alanına giren konularda ne yapılması gerektiği hususu yavaş yavaş ilgili bölümlere gelmeye başlıyor. Bu sürecin içerisinde validen başlayarak Kaymakamlıklar, Özel İdarenin Yetkilileri, muhtarlar ve il genel meclisinin kendileri var. Herkes bu sürece dahil kimse içerisinde kendini ayırıp da bu işleri 'ben yapıyorum' deme şansına sahip değil. Ortak paydaşlarımız çok fazla herkes birlikle çalışıyor. Özellikle biz Keşan müessesi için çalışıyoruz. Diğer arkadaşlarımızla bu anlamda uyumsuzluk içerisinde değiliz onlarla beraber Keşan'ın sorunlarını tartışarak Keşan'a bu bütçeden alınması gereken en iyi payı almaya çalışıyoruz. Almaya çalışıyoruz derken diğer ilçelerin haklarını gasp ederek almaya çalışmıyoruz. Hakkaniyetli olmak lazım mantıklı olmak lazım, öncelikli yerleri belirliyoruz."  dedi.

80 milyon TL'lik tahmini bütçenin oy birliği ile kabul gördüğünü ifade eden Çıkıkçı, "Bütçeler yapılırken kesin rakamlar değildir, tahmin edilen rakamdır. Ama bu rakamı oluştururken de geçmiş yılların doneleri hesaba katılarak yapılır. Geçmiş yılın verilerine baktığında da yanılmak payı çok fazla değildir. Bu bütçe öz kaynaklarımızdan oluşan bir bütçedir yani özel idarenin kendi gelirini oluşturan bir kaynaktır.  Bunun ötesinde yıl içerisinde yine ek bütçe şeklinde oluşacak değişik kaynaklardan değişik bakanlıklardan gelecek paralar mutlaka olacaktır tahsisli ya da tahsissiz şeklinde gelen paralar olacaktır bunlarda ek bütçe şeklinde tekrar bu bütçeye ilave edilecektir. Seneye bu zaman geldiğimizde yani 2018 Kasım’a geldiğimizde bir bakacağız ki bu bütçe 160 milyonlara çıkmış. Yani bir o kadarda sonradan gelecek kaynak olduğunu düşünmekteyiz bütçemiz her ne kadar 80 milyon karar altına alınsa da yıl içerisinde 160 milyona ulaşacağını tahmin etmekteyiz. Bütçe gelirleri İller Bankası payı 57 milyon, faiz geliri 10 milyon, maden payı 1,5 milyon, kültür varlıkları payı 2,5 milyon, cezalar 1 milyon, vergi gelirleri 500 bin, teşebbüs gelirleri 1,5 milyon, diğer gelirler 6 milyon olarak hesaplandı. Şimdi bu bütçenin yaklaşık yarısı cari harcama yarısı da yatırım bütçesi olarak tasarlanmıştır. Yatırım bütçesine yaklaşık 40 milyon diğer zorunlu harcamalara 40 milyon ayrılmıştır. Yol yapım işlerine 15 milyon, kanalizasyon işlerine 1milyon 500 bin lira, içme suyuna 2 milyon 500 bin TL, gölet yapımı hayvan sulama 160 bin, atık su arıtma için 1 milyon 264 bin, büyük bina onarımı için 1milyon TL, operatör hizmet alımı 4 milyon 450 bin TL, akaryakıt alımı için 4 milyon 750 bin TL, Afet payı 552 bin 701 TL, Milli Eğitim payı 8 milyon 775 bin 728 TL milli eğitim payı bütçenin 10'da 1'i zorunlu olan bir pay olarak düşünülmüştür.  Cari giderler içerisinde de en fazla rakam 15 bin personel giderlerini oluşturmaktadır. İl genel meclisimizin 28 Kasım 2017 Salı günü yapılmış olan toplantısında oy birliği ile kabul edilmiş bütçe de hangi müdürlüğe ne kadar kaynak ayrılacağı belirlenmiş ancak nereye ne yapılacağı hususu belirlenmemiştir. Muhtemelen Ocak ayı toplantılarında konuyla ilgili kararlar alınacak ve kamuoyu ile tekrar paylaşılacaktır.  Bütçenin yapılmasının emeği geçen başta Edirne Valimiz Günay Özdemir, İlçe kaymakamlıklarımıza, Özel İdare Yetkililerine ve İl Genel Meclisimize teşekkür eder, 2018 yılı bütçesinin ilimize hayırlı olmasını dileriz."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol