Edirne'ye 197 milyon 308 bin TL’lik yatırım

Edirne'ye 197 milyon 308 bin TL’lik yatırım

07 Nisan 2017 Cuma 00:01
Edirne'ye 197 milyon 308 bin TL’lik yatırım

HABER MERKEZİ

Aralarında Edirne’de yapımı tamamlanan tesislerin de yer aldığı 1 milyar 800 milyon TL yatırım bedelli 101 dev eser, Başbakan Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katıldığı törenle İzmir’de hizmete açıldı.

“ENGELLİ KOŞU”

Toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin dört bir yanında açılış rüzgarlarının estiğini belirterek, "Veysel hoca yapmakla yorulmuyor, biz açmakla yoruluyoruz." ifadesini kullandı.

"Engelli koşu" ile bu kadarını yapabildiklerini, 16 Nisan'dan itibaren engelsiz koşunun başlayacağını kaydeden Başbakan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"14 yılda hem iş yaptık, hem de engelleri temizleye temizleye geldik ama AK Parti'den önce neydi, engeller öylesine güçlüydü ki, her vesayette, her engelde demokrasi kesintiye uğradı. Türkiye kazandıklarını kaybetti. 50-60 arası dünya ortalamasını iki katı büyüyen Türkiye, 60-79 arasında dünya ortalamasının yarısına düştü. 80-90 arası dünya büyümesinin iki katı olan Türkiye, 90-2001 arası yarısına düştü. 2001'de Türkiye maalesef öylesine büyük bir krize geldi ki, 2011'e kadar 2001 krizinin borçlarını ödemekle vakit geçirdik. 638 milyar borç ve faiz ödedik. (2001 krizinden sonra) Bu kriz olmasaydı, Ahmet Necdet Sezer anayasa kitabını Ecevit'in suratına atmasaydı, biz bu borcu ödemeyecektik. Kişi başına gelir 11 bin dolar değil, 14 bin dolar olacaktı. Sırf bu anlaşmazlık yüzünden kişi başına milli gelir 3 bin dolar azaldı, az arttı."

SULANMADIK TOPRAK BIRAKMADIK

Merasimde konuşma yapan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Bakanlık olarak iktidarda bulunduğumuz sürede 6 bin 400 tesisi hizmete aldık. Türkiye'nin su sıkıntısını giderdik, sulanmadık toprak bırakmadık. Baraj ve gölet yapımında dünya rekoru kırdık, son 13 ayda da 351 tesisi hizmete aldık." dedi.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Atatürk Voleybol Vestel Venüs Arena'da Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yaptırılan 101 tesisin açılış merasiminde, bereketli bir gün yaşadıkları İzmir'de bugün 1 milyar 800 milyon liralık yatırımı hizmete aldıklarını belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, baraj ve gölet yatırımlarının Türkiye'nin doğalgaz ithalatını azalttığına dikkati çekti. Şu anda Türkiye'de yanan 4 ampulden birinin yaptıkları HES'lerin sağladığı elektrikle yandığını anlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Yani önceden 26 milyar kiloWatt saatlik üretim varken, şimdi barajları 91 milyar kiloWatt saate çıkardık. Bu sayede Türkiye'de yılda 15 milyar dolarlık doğalgaz ithalatının önüne geçtik." değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu yatırımların hizmete alınmasıyla Türkiye'de 613 bin dekar arazi zirai sulamaya açıldı, yılda 40 milyon metreküp içme suyu temin edildi ve Türkiye'nin su haznesi kapasitesi de 243 milyon metreküp oldu.

EDİRNE’DE HİZMETE ALINAN ESERLERİN TOPLAM YATIRIM BEDELİ 197,3 MİLYON TL

Edirne’de Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün tamamladığı 7 adet tesis de, bu açılış töreni ile hizmete alındı.

Hizmete alınan DSİ’ye ait eserler baraj, sulama ve taşkın koruma tesislerinden oluşuyor. DSİ tarafından tamamlanan tesisler ile Edirne’de 70 bin dekar zirai araziye sulama suyu sağlanacak. Bütün bu eser ve çalışmaların toplam yatırım bedeli 197 milyon 308 bin TL.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol