Fikret Akan’dan Engelliler Haftası açıklaması “Gelin hep birlikte engellerimizi aşalım”

Keşan Ortopedik Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Fikret Akan, dün Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen programda bir açıklama yaptı.

Fikret Akan’dan Engelliler Haftası açıklaması “Gelin hep birlikte engellerimizi aşalım”

Keşan Ortopedik Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Fikret Akan, dün Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen programda bir açıklama yaptı.

Medya Keşan
Medya Keşan
11 Mayıs 2019 Cumartesi 09:45
Fikret Akan’dan Engelliler Haftası açıklaması  “Gelin hep birlikte engellerimizi aşalım”

SONGÜL KONAR

Açıklamasında engelli vatandaşlarımızın ne gibi zorluklar çektiğini özetleyen Akan, şunları dile getirdi: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de engellilerimiz kendi engellerinin yanı sıra ait oldukları toplumun ve bürokrasinin yarattığı sorunlarla başa çıkmaya çalışmaktadır. Ülkemiz nüfusunun yüzde %13’ünü oluşturan engelli vatandaşlarımız, eğitimden sağlığa, ulaşımdan istihdama, hayatın her alanında ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Yaklaşık 8,5 milyon engelli yurttaşımızın, işsizlik, yetersiz eğitim ve sağlık hizmeti, elverişsiz fiziksel koşullar ve toplumun engellilere bakış açısının olumsuzlukları nedeniyle toplumsal hayata uyum sorunu yaşamaktadırlar. Engellilerin sorunlarını bir haftaya sığdırmak ne kadar doğru olabilir sizce? Engelliler de tüm insanlar gibi bu toplumun birer üyesi değil midir? Her gün onların da günüdür ama bu özel gün bir başka açıdan anlamlıdır. Gelin hep birlikte engellerimizi aşalım. Çünkü öncelikle engelimiz, insanların kafalarında oluşturduğu engeldir. Bunu ortadan kaldırırsak sorunun da büyük bir kısmını halletmiş oluruz.”

“ENGELLERİN KALKMASI İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ”

Engeli dernekleri olarak, engelli insanların önündeki her türlü fiziksel, ekonomik, toplumsal ve sosyal engellerin kalkması için mücadele verdiklerini hatırlatan Akar, açıklamasını şöyle tamamladı: “Biz engeli dernekleri olarak engelli insanlarımızın önündeki her türlü fiziksel, ekonomik, toplumsal ve sosyal engellerin kalkması için mücadele veriyoruz. Hedefimiz, engellerimizin toplumun üreten, onurlu bir üyesi olmalarına aracı olmak. Amacımız, engellilerimizin toplumsal yaşama iştirak etmesi, mutlu ve huzurlu olmalarını sağlamaktır. İnsanlarımızın gözünde engelliler, ailelere verilen birer ceza değil, hayata bağlanma sebebi olmalıdır. Sizlerden beklentimiz kocaman yüreğinizin bir köşesinde bizlere de yer vermeniz ve dudaklarınızdan dökülecek sevgi sözleridir. Birbirimizi sevdiğimiz sürece göreceksiniz ki bizleri engelleyen tüm engeller ortadan kalkacak. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yeniden hatırlanan engellilerimizin sorunlarının, yakın gelecekte son bulmasını, toplumsal hayatın üretken ve katılımcı bireyleri olarak yaşamalarını sürdürmeleri en büyük dileğimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle engellilerimizin 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutlar, saygılarımı sunarım.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol