Fırtına, KESK Edirne Şubeler Platformu adına açıklamada bulundu “Gençliğe yaşatılan bayram değil gelecek korkusu, güvencesizlik, gericilik ve boğucu baskı ortamıdır!”

KESK Edirne Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ayhan Fırtına, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulundu.

Fırtına, KESK Edirne Şubeler Platformu adına açıklamada bulundu “Gençliğe yaşatılan bayram değil gelecek korkusu, güvencesizlik, gericilik ve boğucu baskı ortamıdır!”

KESK Edirne Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ayhan Fırtına, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
20 Mayıs 2019 Pazartesi 09:35
Fırtına, KESK Edirne Şubeler Platformu adına açıklamada bulundu  “Gençliğe yaşatılan bayram değil gelecek korkusu, güvencesizlik, gericilik ve boğucu baskı ortamıdır!”

HABER MERKEZİ

Gençlerin; bu yılki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramına; istediği okula gidemediği, istemediği okullarda okumaya zorlandığı, genç işsizliğin yüzde 26,1’e yükseldiği, ömürlerin İŞKUR’dan gelecek yanıtı beklemekle tüketildiğini, Kasım 2018 itibariyle örgün eğitime devam ederken tutuklanan öğrenci sayısının bin 848 ve binlerce gencin cezaevlerinde, binlercesinin de denetimli serbestlikle dışarıda olduğu ağır bir ortamda karşıladığının vurgusunu yapan Fırtına, açıklamasında şunları söyledi: “Gençliğin eğitim ve mesleki hayatında, aydınlanmasında, sadece kendisinin değil ülkenin geleceğinin bilimsel temelde şekillenmesinde belirleyici bir öneme ve yere sahip üniversitelerin hali çok fazla söze gerek kalmadan gerçek tabloyu gözler önüne seriyor. Ülkenin en aydınlık ve parlak beyinlerinin, hocalarının ihraç edildiği, beyin göçüne mecbur bırakıldığı, kalanların etkisizleştirildiği, oluşan baskı ortamında iktidar tarafından atanmış rektörlerin üniversiteyi sermayenin ve iktidarın arka bahçesi haline getirdiği, en son ODTÜ’de yaşananlarda da görüldüğü gibi karakollara dönüştürüldüğü üniversitelerde gençler ideallerini, heyecanlarını, umutlarını her gün biraz daha yitiriyor. Fizik mühendislerinin, tıp, hukuk, uzay bilimleri vb oldukça yüksek puanlarla girilen dallardan mezun olanların işsizlik ya da ihraç gibi nedenlerle temizlik-inşaat gibi alanlarda çalışmak zorunda kalmaları bir açıdan da üniversite eğitimlerinin nitelikte düştüğü seviyeyi gösteriyor. Diğer eğitim kurumlarının durumu çok daha vahim haldedir. Milliyetçiliği, şovenizmi ve inanç istismarcılığını ilke edinmiş siyasal hareketlerin özellikle meslek liselerinde gençleri nasıl kuşattığı ve şiddet sarmalının içine çektiği gözlerimiz önünde cereyan ediyor. Eğitimde yaşanan ticarileşme ve özelleştirme politikaları nedeniyle milyonlarca çocuk ve gencimiz hızla eğitim sisteminin dışına doğru itiliyor. Gençlerimize yeni istihdam alanları açılması ve işsiz kalması durumunda kullanılması gereken İşsizlik Fonu patronlara peşkeş çekilerek boşaltılıyor, çar çur ediliyor. Son on yılda yüzlerce gencimiz iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirdi. Onlarca işsiz öğretmen ataması yapılmadığı için yaşamına son verdi.”

“GENÇLERİMİZ GENÇLİKLERİNİ YAŞAMAKTAN ÇOK UZAK”

Gençlerin yıllardır, AK Parti iktidarında da sistematik hal alarak, evde, okulda, üniversitede, iş yerlerinde her türlü baskıcı uygulamalarla karşı karşıya kaldığını, milliyetçi-şoven politikalarına hedef olduğunu belirten Fırtına, şöyle devam etti: “İktidar gençliğin geleceğini karartmakta, enerjisini, yaratıcılığını sömürmekte ve onları mevcut sistemin ana çarkı haline getirmeye çalışmaktadır. Bugün 20 yaşında olan bir gencimiz ömrünün 17 yılında AKP’nin güvencesizleştirme, taşeron çalıştırma, düşük ücret, staj adı altında emek sömürüsü, milliyetçi, şoven, gerici, ayrımcı politikalarına maruz kaldı. Gençlerimiz gençliklerini yaşamaktan çok uzak, çarpık düzenin kuşatması altında yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Bilimsel, demokratik, nitelikli eğitimden uzak, sosyal, kültürel, sanatsal etkinliklerden yoksun, AR-GE çalışmalarından soyutlanmış halde yıllarını harcayan gençliğimiz ruhsal olarak da zor bir dönemden geçiyor. Irkçı-şoven düşüncelerle ve gerici eğitim müfredatları ile kuşatılmış, yoğun bir popüler kültür saldırısı altında yaşayan geniş gençlik yığınları, geleceksizliğin ve belirsizliğin baskısı altında yoğun bir karamsarlığa itilmekte, gelecekten beklentisi olmayan, sadece içinde yaşadığı anı önemseyen bireyler haline getirilmeye çalışılmaktadır. Gençliğin sorunları genel sorunlarımızdan ve ülkemizin içinde bulunduğu ağır baskı ortamından bağımsız değildir. 19 Mayıs, ülkenin emperyalist işgale karşı kurtuluşu için farklı kimlik ve inançtaki halkların birlikte verdiği mücadelenin başlangıcı olması açısından da önemlidir.”

“KİMSE BİZE AKIL VEREMEZ, YOL GÖSTEREMEZ’ ŞEKLİNDE NUTUKLAR ÇEKMESİNİN HİÇBİR ANLAMI YOKTUR”

Halkların iktidardaki işbirlikçi ve teslimiyetçi anlayışın aksine emperyalist işgale karşı büyük bedeller ödeyerek birlikte mücadele ettiğini, nihayetinde de işgali sonlandırdığı belirten Fırtına açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Emperyalistler tüm dünyada olduğu gibi ülkemize yönelik olarak da farklı yol ve yöntemlerle boyunduruk ilişkileri geliştirmeye çalışmaktadırlar. Özelleştirmeler, başta tarım ürünleri olmak üzere ürettiği ürünleri ithal etmek zorunda kalma, uygarlığın ilk üretimlerinin yapıldığı bu topraklarda hibrit tohumlara muhtaç hale gelme, ülkenin kaynaklarının tek elden toplanarak (Varlık Fonu gibi) ipotek altına alınması, Ortadoğu’da emperyalist ve işbirlikçi politikalara angaje olma vb. politikalar emperyalist boyunduruk altına alma ilişkilerinin ne kadar sonuç aldığının göstergeleridir. Bu ağır sorunlara rağmen, demokrasiyi ve özgürlüğü merkezine alan, tutarlı ve planlı bir gençlik politikası geliştirmeyenlerin her yıl 19 Mayıs’ta çıkıp gençliği yere göğe sığdıramamalarının, emperyalistlerle göbekten bağlı açık işbirlikçi ilişkilere rağmen ‘kimse bize akıl veremez, yol gösteremez’ şeklinde nutuklar çekmesinin hiçbir anlamı yoktur. Türkiye’de farklı kimlik ve inançlara sahip olan gençlik kesimleri, kendi geleceğine güvenle bakabileceği, insanlığın demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü ve evrensel değerlerini özümseyeceği, halkların özgürlük ve barış duygularıyla bir arada yaşayacağı demokratik, laik bir ortamı ve ülkeyi hak ediyor. Bizler on yıllardır olduğu gibi bundan sonra da bunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol