Gazeteciler ölümden döndü

Başkan Sedefçi: "Araçlar için kurban kesememiştik, neredeyse basını kurban ediyorduk"

Gazeteciler ölümden döndü

Başkan Sedefçi: "Araçlar için kurban kesememiştik, neredeyse basını kurban ediyorduk"

13 Şubat 2013 Çarşamba 01:29
Gazeteciler ölümden döndü
 Edirne Belediyesi yeni aldığı 3 adet itfaiye aracı ve 1 adet kanalizasyon açma aracını basına tanıttı. Tanıtımın ardından kentten görüntü ve fotoğraf almak isteyen basın mensupları itfaiye aracının merdivenine binerek 45 metre yükseğe çıktı. İtfaiye aracının merdiveni indirildiği sırada arızalandı ve sepet eğilince gazeteciler ölümle burun buruna geldi. Yaklaşık 20 dakika 25 metre yükseklikte ecel terleri döken gazeteciler bir başka itfaiye aracı ile kurtarıldı. 

Edirne Belediyesi’nin 1.5 milyon TL harcayarak hizmete soktuğu 3 itfaiye aracı ve 1 adet kanalizasyon açma aracının tanıtımı güneşli bir havada şenlik içinde geçti. Tanıtımın ardından basın mensupları şehrin görüntüsünü yüksekten almak için itfaiye aracının sepetine binerek 45 metre yüksekliğe çıkarak görüntü ve fotoğraf çekti. Çekimin ardından aşağı inmek isteyen basın mensuplarının bulunduğu merdiven yere 25 metre kala arızalandı ve sepet aşağıya doğru eğildi. Güçlükle sepetin kenarlarındaki demirlere tutunan İhlas Haber Ajansı Muhabiri İbrahim Arslan, Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yavuz Göktaş ve Edirne Haber Gazetesi eski sahibi Kerim Yurk yaklaşık 20 dakika ecel terleri döktü. Arızayı bir türlü gideremeyen itfaiye ekipleri merdiveni biraz daha aşağı indirdikten sonra başka bir itfaiye aracını merdivenin altına getirerek gazetecileri kurtardı. İtfaiye tarafından kurtarılan gazeteci Yavuz Göktaş’ın eşi Deniz Göktaş gülerek eşine sarıldı.
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi de tanıtımda yaptığı açıklamada, “Edirne Belediyesi’nin yeni aldığı itfaiye ve kanalizasyon açma aracını tanıtmak için toplanmış bulunuyoruz. Edirne bildiğiniz gibi gelişen bir şehrimiz ve yeni yüksek binalar yapılıyor. 15 katlı bir binada yangın çıksa buna müdahale edecek ekip gerekli olduğunu biliyoruz. Biz de belediye olarak itfaiye filomuza 3 tane araç aldık. Bu araçlardan bir tanesi 45 metre merdiveni olan büyük aracımız” dedi.
Başkan Sedefçi gazetecilerin mahsur kalmasından sonra yaptığı açıklamada ise “Bugün itfaiye araçlarımızın tanıtımından sonra basın mensuplarımız tepeden Edirne’nin fotoğrafını çekmeye çalışırken maalesef bir teknik aksaklık oldu. Arkadaşlarımız yanlışlıkla orada bir butona basmışlar, maalesef sepet kısmında eğilme oldu. Arkadaşlarımız orada heyecanlı dakikalar geçirdiler. İtfaiye araçları için kurban kesememiştik, neredeyse basını kurban ediyorduk. Teknik arıza hemen giderildi. Araçlar yeni olduğu için arkadaşları eğitime göndereceğiz” şeklinde konuştu.

TRAKYA’NIN EN BÜYÜK İTFAİYE FİLOSU EDİRNE BELEDİYESİ’NDE
Bünyesine 50 metre yüksekliğe uzanabilen bir itfaiye aracı ile iki kılavuz aracı katan Edirne Belediyesi, Trakya’nın en büyük itfaiye filosunu oluşturdu. Alınan yeni araçlarla birlikte yangın söndürme aracı sayısını 10’a çıkaran Edirne Belediyesi sel taşkını için de bir adet Zodyak botu bünyesine kattı. 
Edirne Belediye Başkanlığı, yeni aldığı itfaiye araçları ile kuka makinesinin tanıtımını yaptı. Belediye Başkanlığı binasın yanında bulunan otoparkta yapılan tanıtımda konuşan Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Trakya’nın en büyük itfaiye filosunu oluşturduklarını söyledi.
17 KATLI BİNALARA MÜDAHALE EDİLEBİLECEK
Edirne’nin büyüyen ve gelişen bir şehir olduğunu ve her gün yeni binaların yapıldığını kaydeden Sedefçi, “Edirne Belediye Başkanlığı olarak itfaiye filomuza 3 araç takviye ettik. Biri 45 metre merdiven yüksekliği olan bir araç. Bu araçla 17 katlı binalarda çıkan yangınlara müdahale etme şansımız var. Ayrıca 2 de kılavuz araç aldık. Şu an Edirne Belediye Başkanlığı’nın itfaiye filosu, Trakya’nın en büyük filosu. Genç ve yetenekli grubumuz var. Onlarla gurur duyuyoruz. Edirne bugüne kadar yangın konusunda olumsuzluk yaşamadı. Ekipler anında müdahale ederek çözüm üretti. Bu yeni araçlarla halkımıza en iyi hizmeti vereceğiz” dedi.
İNSAN OLMADAN SU ATABİLİYOR
Yaklaşık 50 metre merdiven yüksekliği olan itfaiye aracı 100 metreye kadar su atabiliyor. Eksi 10 metreye kadar aşağı da inebilen merdiven sayesinde olası taşkınlarda güvenlik sağlanabilecek. Üzerinde hiçbir insan olmadan su atabilen araç, uzaktan kumanda ile monitörden kontrol edilebiliyor.
ZODYAK BOT VE KUKA MAKİNESİ DE ALINDI
Sel baskını ihtimali ile bir de Zodyak bot aldıklarını ifade eden Sedefçi, “Artık sel ve taşkın gibi olumsuzluklarda mahsur kalan vatandaşlarımız Zodyak botla kurtarılabilecek” dedi. Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne ise bir adet kuka makinesi alındığını belirten Sedefçi, “Daha önceden 2 kuka makinemiz vardı. Bunlar büyük araç olduğu için dar yollara giremiyordu. Yeni alınan araçla birlikte dar yollara da girilebilecek” dedi.
Sedefçi, 3 itfaiye aracı, 1 Zodyak bot ve 1 kuka makinesinin 1 milyon 750 bin TL’ye mal olduğunu sözlerine ekledi. (İHA)

Son Güncelleme: 13.02.2013 01:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol