Gümülcineli, 36. CHP Olağan Kurultayı’nı değerlendirdi

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, dün yaptığı açıklamada geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen 36. CHP Olağan Kurultayı’nı değerlendirdi.

Gümülcineli, 36. CHP Olağan Kurultayı’nı değerlendirdi

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, dün yaptığı açıklamada geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen 36. CHP Olağan Kurultayı’nı değerlendirdi.

07 Şubat 2018 Çarşamba 00:26
Gümülcineli, 36. CHP Olağan Kurultayı’nı değerlendirdi

AYŞİN SEÇİL GEZER

Kurultayda birlik beraberlik olduğunun altını çizen Gümülcineli, “3-4 Şubat 2018 günlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin gerçekleştirdiği büyük kurultayımızı bizlerde İlçe Örgütü olarak katıldık. Kurultayımız gayet iyi geçti. Türkiye’ye belli mesajları veren içerikler içinde Genel Başkanımızın açılış konuşması ile diğer konuşmacılarımız ile birlik beraberlik içerisinde ülkenin geldiği noktayı gayet açıklık ile anlattılar. Kurultayımızda iki tane genel başkan adayımız vardı. Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce. Demokratik bir yarış oldu. Herkes özgür iradesi ile oylarını verdi. Sonuçta delegasyonumuz Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekledi. Onu takdir etti. Bizde çıkan sonuçlar içerisinde önümüzdeki süreçte partimizin yapılacak olan yerel ve genel seçimlerde belli program dahilinde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Parti Meclisimizin iyi isimlerden oluştuğuna inanıyorum. Edirne’mizden Parti Meclisine giren olmadı ancak Trakya’mızdan Sayın Faik Öztrak ve Çanakkale’den Muharrem Erkek Parti Meclisine girdiler. Bölgemizden Sayın Okan Gaytancıoğlu’nun Parti Meclisine girme ihtimalinin olduğunu gördük ancak kendisi seçilemedi ama parti içerisinde önemli bir görev üstlenmiş durumda. Sayın Genel Başkanın atamasıyla tarım konusunda başdanışmanlık yapıyor. Kurultay olarak iyi bir sonuç olduğuna inanıyorum. Ufak tefek sıkıntılar var gibi gözükse de bunlar yarış psikolojisi içerisinde ufak tefek sıkıntılar gibi yansıtılsa da özünde böyle bir sıkıntının olmadığını görüyoruz. Bizler örgütler olarak çalışmak, önümüzdeki seçimlere en iyi şekilde hazırlanmak düşüyor. Tüm örgütlerimiz olarak bu inançla üzerimize düşen görevi yapmaya çalışacağız.” şeklinde konuştu. 

GENEL MERKEZ MESAJI ALMIŞTIR

“Değişim olmalımıydı?” şeklindeki soruya cevap veren Erdoğan Gümülcineli, şunları söyledi: “Değişim olmalımıydı sorusuna seçilen kurultay delegesi ve örgütler karar veriyor. Örgütün bir kesimi değişimden yana anlayış vardı bu anlamda da oylarını yansıttılar. Değişim derken kim olmalı net değildi. Değişimden yana olan delegasyon her ne kadar Muharrem İnce’yi desteklese de değişimi istiyorlardı ancak yerine kim olmalıydı. İki adayın karşısında Muharrem İnce’ye destek verdiler. Muharrem İnce Milletvekilimiz de çalışkan, aktif, parti tabanından gelen bir arkadaşımız. Medeni cesaret gösterdi aday oldu. Ancak genel tahammül mevcut genel başkanımızın devamından yanaydı. Mevcut genel merkez için mevcut yönetim için uyarıdır. Bir takım eksiklikler sıkıntılar olabilir bu anlamda delegasyonumuz bir mesaj verdi. Genel Merkez anlamında size destek veriyoruz Genel Başkanımız ama bir takım arzularımız, isteklerimiz var diye bir mesaj verdi. Genel Merkez de bu anlamda mesajı almıştır. Delegasyonun verdiği mesaj doğrultusunda çalışmalarını yaparlar diye düşünüyorum. Biz örgütlerimiz olarak elimizden gelen gayreti, çalışmalarımızı göstereceğiz.”

Öte yandan Gümülcineli, CHP 36. Kurultay Bildirgesini de kamuoyuyla paylaştı. 

CHP 36. Kurultay bildirgesi şu şekilde: 

“CHP, kökleri Kuvayı Milliye'ye dayanan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde tam bağımsız, laik, demokrat ve çağdaş Türkiye'nin kurucu Partisidir. 80 yıllık (1923 – 2002) Cumhuriyet tarihi boyunca bütün Cumhuriyet hükümetlerinin katkısıyla uçurumun kenarında yıkık bir ülkeden, içerde ve dışarıda saygın ve güçlü bir ülke konumuna gelmişti. Ancak; bugün Cumhuriyetimizin temeli olan kuvvetler ayrılığı ortadan kaldırılmış, tek adama dayalı parti devleti kurulmuştur. Darbe girişimi bahane edilerek karşı darbe gerçekleştirilmiş ve ilan edilen OHAL aracılığıyla temel hak ve hürriyetlerimiz yok edilmiştir.

Milli servetimiz ve birikimlerimiz yağmalanmış, geniş halk kitleleri işsizlik ve yoksulluğa mahkum edilmiştir. Daha acı olanı ise, birlikte yaşama irademiz; ayrıştıran, kutuplaştıran ve ötekileştiren kimlik siyaseti ile aşındırılmıştır. Hiç kimse unutmasın bu ahval ve şerait içinde ülkemizin umudu kuruluşun ve kurtuluşun Partisi olan CHP Cumhuriyetin temel değerleri ve sosyal demokrasinin evrensel ilkelerinden ödün vermeksizin yoluna devam edecek, ülkemizi çağdaş uygarlığa taşıyacaktır. Hiçbir güç bizi bu kutsal davamızdan alıkoyamayacaktır. 

Bildirgede yer alan maddeler; ‘Önümüzdeki dönemin Parti Örgütünün hedef ve öncelikleri şu ilkeler olacaktır. Tek adam rejimine son verilecek ve kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter sisteme geçilecektir. 

Cumhuriyet ve demokrasinin temeli olan laiklik ilkesinden taviz verilmeyecek ne dinin siyasallaştırılmasına ne de siyasetin dinselleştirilmesine izin verilmeyecektir. 

Din, vicdan ve inanç özgürlüğüne müdahalelere izin verilmeyecek, yaşamın her alanında adalet ve huzur sağlanacaktır. 

OHAL derhal kaldırılacak, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) yasama ve yargı denetimine alınacak ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde bulunan FETÖ'nün siyasi ayağı kesinlikle ortaya çıkarılacaktır.

Yargının bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü sağlanarak, tüm vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği güvence altına alınacak, seçimler adil ve güvenli olacaktır. 

Kürt sorunu eşit yurttaşlık temelinde, ulusal bütünlük ve toplumsal uzlaşı ile çözülecektir.

Çağdaş demokrasilerde 4. güç olarak benimsenen medya özgürlüğü sağlanacaktır. 

Yüksek katma değerli kapsayıcı büyüme hedeflenecek, eğitim ve sağlık parasız, kaliteli ve ulaşılabilir olacaktır. 

Herkes milli gelirden hakkını alacak, açlık ve yoksulluk sıfırlanacak, gelir dağılımı adaletini ve bölgesel kalkınmayı sağlamak devletin temel görevi olacaktır. 

Tarımsal üretim planlanacak, ekilmeyen tarım arazisi kalmayacak, çiftçi desteklenerek ithalata karşı korunacak ve Türkiye tarımda tekrar kendi kendine yeten ülke konumuna getirilecektir. 

Devlet şeffaf, tarafsız ve hesap verebilir olacak, kamuda tüm atamalar liyakata uygun yapılacak, yolsuzluk suçlarında zamanaşımı kaldırılacak, cezaları ağırlaştırılacak ve yolsuzluk yapanlardan hesap sorulacaktır.

Asgari ücret vergi dışı bırakılacak, taşeronların tümü kadroya alınacak, tüm kamu ve özel sektör çalışanlarına sendikalaşma özgürlüğü tanınacak, sendikalaşma özendirilecek, eşit işe eşit ücret uygulanacaktır. 

Şehit aileleri ve gazilerimiz arasında uygulanan ayrımlar kaldırılacak, şehit aileleri ve gazilerimiz Milletvekillerine tanınan hak ve imkanlardan yararlanacak.

Kadınlara ve gençlere hayatın her alanında eşitlik sağlanacak, kadınlar ve çocuklar şiddete karşı korunacak, şiddet uygulayanlara verilen cezalar artırılacaktır. 

Engellilerin sosyal ve ekonomik hayata eşit katılımı sağlanacaktır.

“Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesiyle bütün komşularımızla ulusal çıkarlarımız gözetilerek iyi ilişkiler kurulacak, AB müktesebatına uyum sağlanacak, AB'ye tam üyelik hedeflenecektir. 

Havamız, toprağımız ve suyumuz korunacak, denizlerimizin, ormanlarımızın ve tarım arazilerimizin yağmalanmasına izin verilmeyecektir. Cumhuriyet ve demokrasi, laik ve çağdaş yaşam,eşitlik, özgürlük ve dayanışma, adalet ve cesaretle kurtarılacak, korunacak ve yüceltilecektir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol