Hava kirliliğine, sulu baca filtresiyle çözüm

BACA FİLTRESİNİN ARKASINDAYIZ

Hava kirliliğine, sulu baca filtresiyle çözüm

BACA FİLTRESİNİN ARKASINDAYIZ

09 Aralık 2014 Salı 08:21
Hava kirliliğine, sulu baca filtresiyle çözüm
Baca işi yapan Mehmet Sorgut, Keşan’a, Afyon’dan gelen ekip tarafından takılan baca filtresiyle çıkan dumanın su püskürtülerek % 95 oranında temizlendiğini belirtti.  

Konuyla ilgili bilgi veren Sorgut, “4 yıldır hava kirliliği ile mücadele veriyoruz. Doğalgazla ilgili çalışmaların da ne olacağı belli değil. Keşanlılar’ın sağlığı her geçen gün daha da tehdit ediliyor. Kükürtdioksit oranı normal değerlerin çok çok üzerinde. Günde 5 paket sigara içmiş kadar zehirleniyoruz. Bunu bize en net anlatan Dr. Nazan Kurtar’dır. Ancak onun için de düzenlenen toplantılara 30 kişiden fazla katılan olmadı. Biz de yaptığımız araştırmalarda çözüm bulduk. 130 bin nüfuslu Afyon’un hava kirliliğini baca filtresi sistemiyle çözdüğünü gördük.” dedi.

BACA FİLTRESİNİN ARKASINDAYIZ

Mehmet Sorgut, baca filtresinin yoğun dumanı % 95 oranında yıkayarak temizlediğini ifade ederek, şunları söyledi: “Biz bu baca filtresinin arkasındayız. Daha önce bu bacadan yoğun şekilde duman çıkıyordu. Bu kazan dairesi sezon boyunca yaklaşık 300 ton kömür yakıyor. Biz bu filtreyle artık kirliliği bitirdik. Doğalgazında ilçemize gelmesini istiyoruz. Ancak doğalgaz gelene kadar da bekleyemeyiz. Yavrularımız, bizler zehirleniyoruz. Bu sistemden eminiz, denetlenmeye de hazırız. Emisyon ölçümü yapılabilir. Biz burada bir adım attık. İlk olarak Sevk Sitesi’ne taktık.

Son Güncelleme: 10.12.2014 08:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol