İbrahim Aldanmaz, Perakende Yasa Tasarısı’nın Meclis’e gönderilmesini değerlendirdi:

“Oyun bozuldu”

İbrahim Aldanmaz, Perakende Yasa Tasarısı’nın Meclis’e gönderilmesini değerlendirdi:

“Oyun bozuldu”

28 Ağustos 2014 Perşembe 11:16
İbrahim Aldanmaz, Perakende Yasa Tasarısı’nın Meclis’e gönderilmesini değerlendirdi:
 Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı İbrahim Aldanmaz, dün yaptığı açıklamada, perakende sektörünü yakından ilgilendiren Perakende Yasa Tasarı’nın TBMM’ye gönderilmesinden memnun olduklarını belirtti.

1996’DAN BERİ BEKLİYORUZ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından son hali verilen Perakende Yasa Tasarısı’nın TBMM’ye sunulmasının sevindirici olduğunu söyleyen Aldanmaz, bu yasayla küçük işletmelerin de büyümesinin ve markalaşmasının önünün açılacağına, bunun torba yasayla beraber çıkması için uğraştıklarına ayrıca AVM’lerde esnafa da yer ayrılacağına dikkat çekerek “1996 yılından beri beklediğimiz Perakende sektörünü düzenleyen yasa tasarısının Meclis’e gönderilmesini çok olumlu ve sevindirici buluyoruz. Piyasalara düzen getirecek tasarının en kısa zamanda çıkarılmasını bekliyoruz.” dedi.

OYUN BOZULDU

Tasarının Meclis’e gelmesiyle yıllardır bu yasanın çıkmaması için uğraşan ve lobi faaliyeti yürüten grupların oyununun bozulduğunu belirten Aldanmaz, Geleneksel perakendeciliğin korunacağı, piyasada rekabetin sağlıklı işleyeceği, yıl boyunca yapılan indirimlerle tüketicinin yanıltılmayacağı, rafta ayrı kasada ayrı fiyatın olmayacağı, kayıt dışılığın önleneceği ve Perakendeciliğe dair kavramların mevzuatımızda ilk kez tanımlanacağı bir tasarı hazırlandı. Küçük KOBİ’lerden insert, stand ve raf paraları kalkacağından tüketici daha ucuza ve kaliteli olarak mal alabilecek. Tedarikçi ve üretici KOBİ’lere daha kısa zamanda ödeme yapılacağından küçük işletmelerin büyümesi ve markalaşması sağlanacak. Önümüzdeki hafta Meclis torba yasa için çalışmaya devam edecek. Artık kentlerimizin çevre, kültür ve ekonomik dokularının daha fazla bozulmaması için Perakende Yasa Tasarısı’nın da zaman kaybedilmeden Meclis’te görüşülmesini istiyoruz.” diye konuştu.

TEŞVİK OLACAK

Kurulacak Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) ile iş yerlerinin standart ve ruhsatlı olup olmadığı denetlenerek, merdivenaltı üretimin de önlenmeye çalışılacağını anlatan Aldanmaz, “PERBİS aynı zamanda kayıt dışılığı da önleyecek bir sistem olacak. Rekabetin daha sağlıklı olabilmesi için AVM’lerde esnafa ayrılacak kontenjan dükkânların kiralarının da esnafın ödeme gücüne göre belirlenmesi daha doğru bir teşvik olacaktır. AVM çalışma saatlerinin ve günlerinin de çevre esnaf ve sanatkarının para kazanmasına fırsat yaratacak şekilde ayarlanması ile kent dokusu bozulmadan piyasalarda tezgahlar dönecektir” diye konuştu.  

Son Güncelleme: 28.08.2014 11:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol