İl Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu’nda süt, yem ve gübre fiyatları konuşuldu

Edirne İl Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda süt, yem ve gübre fiyatları değerlendirilirken, 1 kg süt ile 1 kg yem alınamadığına dikkat çekildi.

İl Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu’nda süt, yem ve gübre fiyatları konuşuldu

Edirne İl Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda süt, yem ve gübre fiyatları değerlendirilirken, 1 kg süt ile 1 kg yem alınamadığına dikkat çekildi.

Medya Keşan
Medya Keşan
17 Haziran 2021 Perşembe 09:56
İl Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu’nda süt, yem ve gübre fiyatları konuşuldu

AYGÜL KONAR

Edirne Ziraat Odaları il Koordinasyon Kurulu toplantısına; İl Koordinasyon Kurulu Başkanı, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, Meriç Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Türkkan ve Enez Ziraat Odası Başkanı Recep Elmas katıldı.

"SÜT TEŞVİK PRİMLERİNİN YÜKSELTİLEREK AYLIK DÜZENLİ ŞEKİLDE OLARAK ÖDENMELİ"

2020 süt teşvik pirim desteğinin 40 kr/kg, 2020 yılı Haziran ayı çiğ süt fiyatlarının 2.20 TL/kg, 2020 Haziran ayı süt yemi fiyatlarının 1,76 TL/kg, 2021 yılı süt teşvik pirim desteğinin 30 kr/kg, 2021 yılı Haziran ayı çiğ süt fiyatlarının 2.80 TL/kg, 2021 yılı Haziran ayı saf yem fiyatlarının 2.90 TL/kg, 2020 ve 2021 yılı fiyat değerlendirmesine göre yıllık çiğ süt fiyat artışının da %27 ile sınırlı kaldığının dile getirildiği toplantı sonrasında yapılan açıklamada, "Yıllık süt yemi fiyatları ise %75 olmuştur. Bu süt yem paritesine göre süt üreticilerimizin işletmesini sürdürmeleri mümkün değildir. Her zaman dediğimiz gibi süt yem paritesinin 1 kg süt ile 1,5 kg yem alınmasıdır. Şu an gelinen noktada 1 kg süt ile 1 kg yem alınmamaktadır. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Süt üreticilerimiz işletmelerini kapatmak, hayvanlarını kestirmek zorunda kalmamalıdır. Süt ve yem paritesi olan 1 kg süt ile 1,5 kg yem alınabilmesi için hükümetimizden acil müdahale etmesini bekliyoruz. Bu yem fiyatlarının düşürülmesi veya üreticilerimize aylık olarak düzenli şekilde yem desteği verilmesi süt fiyatlarının yeniden gözden geçirilip yükseltilmesi süt teşvik primlerinin yükseltilerek aylık düzenli şekilde olarak ödenmesi şeklinde önerilir" denildi.

"AYÇİÇEĞİNDE ÜRETİCİMİZ GÜBRESİZ EKİME YÖNELDİ"

Toplantıda, ele alınan diğer bir konunun, tarımsal girdilerden gübre fiyatlarının aşırı şekilde yükselmesi olduğu belirtilirken, "Tarımsal girdilerden gübre fiyatlarının aşırı şekilde yükselmesi tüm üreticilerimizi kaliteli ürün yapamaz hale getirmiştir. 2020 üretim yılına göre 2021 de gübre artış oranları %100’den %150’ye varan artışlar olmuştur. Örnekleme yapmak gerekirse buğdayda gübre maliyetimiz 1 dönüm buğdaya 270,00 TL oranına gelmiştir. Gübre desteği 8 kr’tan 16 kr’a çıkmasına rağmen çok düşük kalmıştır. Çeltikte 1 dönümde 350,00 TL ye yükselmiştir. Çeltikte 4 kr’tan 8 kr’a çıkmasına rağmen çok düşük kalmıştır. Buna istinaden bölgemizin önemli bir ürünü olan ayçiçeğinde üreticimiz gübresiz ekime yönelmiştir. Bu da ayçiçeğinde verim ve yağ oranı kaybına neden olacaktır. Biz Edirne Ziraat Odaları Başkanları olarak hükümetimizden gübredeki artış oranlarını göz önüne alarak destek ve taban fiyatlarını girdi artış oranlarına (gübre, mazot, ilaç v.) göre güncellemesini istiyoruz" ifadelerine yer verildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol