İpsala Belediyesi, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimini tamamladı

BELEDİYELERDE ÇALIŞMA BARIŞI İÇİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIDIR

İpsala Belediyesi, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimini tamamladı

BELEDİYELERDE ÇALIŞMA BARIŞI İÇİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIDIR

05 Aralık 2013 Perşembe 08:41
İpsala Belediyesi, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimini tamamladı
 TRAKYAKENT Belediyeler Birliği’nin etkinlik programları kapsamındaki 2013 yılı Aralık ayı eğitim programlarından olan ve belediye personellerine yönelik olarak düzenlenen “İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu eğitim semineri, İpsala Belediyesi ev sahipliğinde İpsala Belediye Meclisi salonunda gerçekleştirildi.

BELEDİYELERDE ÇALIŞMA BARIŞI İÇİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIDIR

Toplantının açılış konuşmasını yapan TRAKYAKENT Kültür Komisyonu Üyesi İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, “Bugün burada TRAKYAKENT Belediyeler Birliği’nin düzenlediği personellerimize yönelik eğitim çalıştayında birlikteyiz. Çalışma hayatımızdaki en önemli hususlardan biri olan İş Güvenliği konusunu uzman arkadaşımız bizlerle paylaşacak. İş Sağlığı Yasası’nın getirdiği uygulamaları her kamu personeli öğrenmek zorunda. Çalıştığımız kurumda sorunlarımızı, görev ve sorumluluklarımızı bilmek zorundayız. TRAKYAKENT Belediyeler Birliği, her geçen yıl hızla gelişen ve büyüyen yapısıyla personellerimize böyle güzel etkinlikler sunarak güçlenmelerini sağlıyor. TRAKYAKENT 2009 ve 2014 yılları arasında Türkiye’de üye belediyelerine en büyük hizmeti veren bir kurum konumunda. Ben de İpsala Belediye Başkanı olarak Birliğimizin kurucu üyesiyim ve seçildiğim her dönem uzun süre birliğin encümen üyeliği görevinde bulundum. TRAKYAKENT Belediyeler Birliği, Türkiye’de tanınırlığı ve çalışma sistemi olarak bölge birlikleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Ben Birlik Başkanımız Adem Dalgıç’a TRAKYAKENT’e verdiği emek ve katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Eğitim programının İpsala’da devam etmesinden son derece memnunum. Programa katılan tüm çalışma arkadaşlarıma ve çevre belediyelerden gelen personellerimize hoş geldiniz diyorum” ifadelerini kullandı.

TRAKYAKENT, İHTİYAÇ DUYULAN HER ALANDA BELEDİYELERİMİZİN YANINDA OLACAKTIR

TRAKYAKENT Birlik Müdürü Sinan Çetiz de yaptığı konuşmada, “Tekirdağ Belediye Başkanımız Adem Dalgıç’ın 2009 yılında TRAKYAKENT Başkanı olması ile oluşturduğu vizyon ve görevde bulunan Encümen Üyelerimizin misyonu ile TRAKYAKENT Belediyeler Birliği bambaşka bir yapıya bürünerek geniş bir alanda yoğun bir çalışma dönemi gerçekleştirdi. Bu vizyonel değişim ile yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası birçok alanda bilinirliğini hızlı bir şekilde arttırdı. Bütçe olarak küçük bir Belediyeler Birliği olmamıza rağmen kısa bir zamanda çok önemli işlere imza attık. Böyle bir kuruluşun parçası olmak bizler açısından çok önemli ve gurur veren bir durum. Birlik Başkanımız Adem Dalgıç liderliğinde büyük organizasyon ve aktivitelerde yer aldık. Ulusal ve uluslararası çok önemli kuruluşlarla işbirliği protokolleri imzaladık. İhtiyaç duyulan her alanda belediyelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Eğitim programının ilk bölümünde TRAKYAKENT Birlik Müdürü Sinan Çetiz, 6331 sayılı İş Güvenliği Kanunu ile ilgili değişikler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Çetiz, belediyelerin kurumsal olarak yeni yasa ile yapmaları zorunlu olan iş ve işlemler hakkında bilgi vererek, çalışanlar açısından günlük yaşamda çok önemli bir yer teşkil eden iş sağlığı ve güvenliği konusunu toplantıya katılan yetkili personellerle iş güvenliği kurulunun yapması gereken sorumluluklarını paylaştı.

6331 SAYILI KANUN İLE İLGİLİ BELEDİYELERİN YAPMASI GEREKENLER NELERDİR?

Tekirdağ Belediyesi İş Güvenliği Uzmanı Nihal Özdağ Usta, 6331 sayılı kanun hakkında personelleri bilgilendirdi.

İş kazaları, iş sağlığı ve güvenliği, kazalara karşı alınacak önlemler, iş güvenliği hakkında görev ve sorumluluklar konularının önemini vurgulayan Uzman Nihal Özdağ Usta, elli kişinin üzerinde olan kurum ve kuruluşların iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturması gerektiğini söyledi. Dünyada en fazla iş kazası olan ülkeler arasında Türkiye’nin üçüncü sırada yer aldığını, Avrupa Birliği ülkeleri arasında da Türkiye’nin ölümlü iş kazaları açısından ilk sırada yer aldığını söyledi.

Eğitim programında “İntihar” bir iş kazası mıdır? gibi farklı bir soru da toplantıda tartışıldı. İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz de bir sorusunda iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturma konusunda merak ettiklerini İş Güvenliği Uzmanı Nihal Özdağ Usta ile paylaştı.

BU EĞİTİM, YAKIN ZAMANDA UYGULAMAYA DÖNÜŞTÜRÜLECEKTİR

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz İpsala Belediyesi olarak kısa bir zaman içerisinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturacaklarını belirtti. Başkan Karagöz, “Yöneticiler olarak bir çalışanın, bir insanın yaşamını engelleyecek bir mazeretimiz olamaz. Bu eğitim programının bir uygulamaya dönüştürülmesini sağlamalıyız. İş güvenliği uzmanımızdan da bu konuda her türlü desteği almak istiyoruz. İş kazarlarına karşı her türlü önlemimizi almak bizim temel görüşümüzdür” dedi.

Karagöz, bu eğitimin çok yararlı bir eğitim olduğunu ve personeller üzerinde de son derece etkili olacağını belirterek, organizasyonda emeği olan TRAKYAKENT yetkililerine teşekkürlerini iletti.

Eğitim programına İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz ile birlikte, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Bakan, İpsala Belediyesi Birim amirleri ve personeller, Yeni Karpuzlu, Hacı, İbriktepe ve Sultan Belediyelerinden gelen yetkili personeller katıldı.   


Son Güncelleme: 05.12.2013 08:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol