“İşte 100 Yeni Yüz Projesi” kurslarını tamamlayanlara belgeleri verildi

“YAYGIN EĞİTİMDE AVRUPA’DAN İLERİYİZ”

“İşte 100 Yeni Yüz Projesi” kurslarını tamamlayanlara belgeleri verildi

“YAYGIN EĞİTİMDE AVRUPA’DAN İLERİYİZ”

26 Nisan 2013 Cuma 17:54
“İşte 100 Yeni Yüz Projesi” kurslarını tamamlayanlara belgeleri verildi
 Mustafa Helvacıoğlu: Bundan sonra kim ne iş yapacaksa, belgesiyle, sertifikasıyla yapacak!

Eralp Kula: Yaygın Eğitim’de Avrupa’dan ileriyiz!

 

 

:::::::::::::::::::

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) tarafından "İşte 100 Yeni Yüz Projesi" kapsamında yıl içerisinde düzenlenen, aşçılık, garsonluk, satış ve pazarlama ile ön muhasebe kurslarını tamamlayan 119 kursiyere, düzenlenen törenle belgeleri verildi.

Konuyla ilgili olarak, geçen çarşamba akşamı bir tören düzenlendi. Keşan TSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve saat 19.00 sıralarında başlayan toplantıya, Keşan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Eralp Kula, Keşan TSO Meclis Başkanı Celil Tanyolaç, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, TRAKYAKA (Trakya Kalkınma Ajansı) Proje İzleme Daire Başkanı Tuluğ Bayram, Uzman Melih Ergene ile kursiyerler katıldı.

HELVACIOĞLU: İŞİMİZİN DE BİR T.C.’Sİ OLMALI

Sunuculuğunu Keşan TSO KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) Temsilcisi Seda Havale’nin yaptığı program, Helvacıoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Kursiyerlerin, TRAKYAKA ve Keşan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen projenin önemini bugün artık kavramış olduklarının altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, Türkiye’deki işsizliğin ve istihdamın geldiği boyutların daha iyi anlaşılması açısından bu çok önemli. Bu durum artık, <Ne iş olsa yaparım> döneminin bittiğinin bir göstergesidir. Bizim nasıl bir nüfus cüzdanımız var ise, işimizin de bir ismi bir T.C. Kimlik No’su olmalı. Bundan sonra, eleman aranıyor yazısının altında, branşın ya da ihtiyaç duyulan sektörün adının yazılacağı yeni bir döneme giriyoruz. Biz de bölgemizin ihtiyacı olan aşçılık, garsonluk, satış ve pazarlama ile ön muhasebe kurslarını tamamlayan kursiyerlerimize belgelerini vermek için burada toplanmış bulunmaktayız. Bir anlamda bu başarıyı ödüllendireceğiz. Bundan sonra kim ne iş yapacaksa sertifikasıyla, belgesiyle yapacak! Ne iş yaptığını bu belgelerle tanımlayacak kişiler, daha öne geçecek. Bu projeleri geliştirmemiz gerektiğine inanıyoruz.”

KULA: KENDİNİZİ YETERLİ BULMAYIP, DAHA DA GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIN

Daha sonra söz alan Kula, söz konusu projenin eğitim ayağında yer aldıklarını belirterek başladığı konuşmasında, Keşan’da çok önemli bir konjonktür olduğuna dikkat çekti. Eralp Kula, şunları söyledi: “Eğitim, gerçekten beşikten mezara kadar olan bir süreç. Hiç kimse herhangi bir konuda eğitim aldıktan sonra, bunun yeterli olduğunu zannetmesin. Çünkü, dünya o kadar hızlı değişiyor ki, kendini yenilemeden ve hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılmadan, bu hıza yetişmemiz mümkün değil. Gelişen ve değişen dünyaya ancak eğitimle yetişebiliriz. Avrupa ülkelerini eğitimle geçebiliriz. Almanya ve Japonya, 2. Dünya Savaşı’ndan yenik olarak çıktıklarında, ancak eğitimli nüfus ve işgücü sayesinde kısa zamanda toparlandılar. Sizler de kendinizi yeterli bulmayın. Daha da geliştirmeye çalışın. Bizler de Keşan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak yaygın eğitim konusunda Keşan halkının hizmetindeyiz.”

“YAYGIN EĞİTİMDE AVRUPA’DAN İLERİYİZ”

Sözlerinin ilerleyen bölümünde Keşan’daki yaygın eğitim konusunda karşılaştırmalı bilgiler veren Kula, “24-65 yaş arası yaygın eğitime katılma oranları, A.B.’de %9.1, Türkiye genelinde %2.9, Edirne’de %5.6 ve Keşan’da ise %8.1. Bu demektir ki Keşan olarak A.B.’den ileriyiz.” dedi.

BELGELER, TÖRENLE VERİLDİ

Konuşmaların ardından, sertifika törenine geçildi. 109 kursiyer adına ilk 4 kişiye sertifikaları, Celil Tanyolaç tarafından verildi. Basın mensuplarının törenden ayrılmasından sonra da katılımcılar tarafından 109 sertifika sahiplerine takdim edildi. 
Son Güncelleme: 26.04.2013 20:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol