Karakaşlı, Ramazanda beslenme önerilerinde bulundu

Diyetisyen Emre Can Karakaşlı, bu yıl Ramazan ayında 17 saat kadar süren bir oruç söz konusu olduğunu belirterek ramazan ayında sahur ve iftarda yemek düzenine dikkat edilmesine dair bilgilendirmede bulundu.

Karakaşlı, Ramazanda beslenme önerilerinde bulundu

Diyetisyen Emre Can Karakaşlı, bu yıl Ramazan ayında 17 saat kadar süren bir oruç söz konusu olduğunu belirterek ramazan ayında sahur ve iftarda yemek düzenine dikkat edilmesine dair bilgilendirmede bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
10 Mayıs 2019 Cuma 09:42
Karakaşlı, Ramazanda beslenme önerilerinde bulundu

AYGÜL KONAR

 Yapılan birçok bilimsel çalışmada Ramazan orucunun vücuttaki metabolizmayı yavaşlattığının belirlendiğini vurgulayan Karakaşlı, “Bu sonuçlara göre diyetimiz normal vücut ağırlığımızı korumak, ağırlık kaybetmemek veya ağırlık kazanmamayı destekleyecek şekilde olmalıdır. Oruç sırasında baş ağrısı ve hazımsızlık, böbrek ve sindirim sorunları gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle sağlıklı kalmak, dengeli bir diyeti sürdürmek ve hijyenik besinleri tüketmek önemlidir. Oruçlu iken başlıca dikkat edilmesi gereken sıvı tüketimidir. Dehidratasyonu (su kaybını) önlemek için oruç öncesi ve oruç sonrasında yeterli miktarlarda su tüketilmelidir. Bu dönemde sahur ve iftar arasında en az 8-10 bardak kadar su tüketimi çok önemlidir. Sahur ve iftar yemeğinde, besin ögeleri içeriklerinde büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle her iki öğünde besin ögeleri içeriklerine büyük özen gösterilmelidir.” dedi.

Karakaşlı, Ramazan için sahur ve iftarda yeme içmede nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair önerilerde bulundu.

Ramazan için beslenme önerileri şöyle:

Sahur yemeği: Yavaş sindirilen gün boyu besleyici özelliğini sürdüren besinlerden oluşmalıdır. Bu amaç için;
– Tam buğday ürünleri, kurubaklagiller ve sert kabuklu yemişler seçilmelidir.
– Posadan zengin besinler kepek, tahıllar, tam buğday, tohumlar, patates, sebzeler, meyvelerde bulunur ve yavaş sindirilmektedir. Bu besinler posa sağlar ve oruç süresince kabızlığı, midenin bulantı ve bozulmalarını önlemeye yardımcıdır.
– Çok hızlı sindirilen besinlerden sakınılmalıdır. Örneğin, şeker, beyaz un ve diğer saflaştırılmış şekerleri içeren besinler gibi.
– Sahur yemeği sırasında tatlıların tüketilmesinden sakınılmalıdır.
– Kızartılmış besinlerden sakınılmalıdır. Bu tür besinler gün boyunca midenin bulantı ve bozulmasına neden olabilir.
– Yüksek tuz/sodyum içeren besinlerden sakınılmalıdır. Bu tür besinler oruç süresince susamayı arttırmaktadır.
– Sahur süresince 1 bardak taze meyve suyu veya 2-3 bardak su tüketilmelidir.
İftar yemeğinde:
– Yaz aylarında iftar zamanı geç vakitlerde olmaktadır. Bu nedenle vücudumuz için gerekli besin ögelerinin sağlanması önemlidir.
– İftarda yemeğe 2-3 adet hurma ve 1-2 bardak yağsız süt veya su ile başlanmalıdır. Hurmalar karbonhidratlar, posa, potasyum ve magnezyum için mükemmel bir kaynaktır. Süt ise protein ve kalsiyumun önemli bir kaynağıdır.
– Yoğun besinler yenmeye başlamadan önce 1 kase çorba 1 ince dilim tam buğday ekmeği tüketilebilir. İftar yemeğinin kalanında ise tam tahıllar, haşlanarak ve fırında pişirilmiş sebzeler ve taze meyveler seçilmelidir. Baharatlı besinlerin tüketilmesinden sakınılmalıdır. Baharatlı besinler mide salgılarını uyarır ve oruç sırasında rahatsızlık hissedilmesine neden olabilir. Eğer baharatlı besinler tüketilecekse pişirmede veya yemekler tüketilirken sınırlı miktarda baharatlar kullanılmalıdır.

Emre Can Karakaşlı herkese, hayırlı ramazanlar dileyerek Müslüman âleminin ramazan aynı kutladı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol