"Katılımcı, demokratik bir bütçe istiyoruz!"

KESK’ten "Halk İçin Bütçe" istemli bir günlük grev

"Katılımcı, demokratik bir bütçe istiyoruz!"

KESK’ten "Halk İçin Bütçe" istemli bir günlük grev

20 Aralık 2013 Cuma 09:10
 Sonay CAN

 

KESK (Kamu Emekçileri Sendikası) tarafından ülke genelinde düzenlenen bir günlük iş bırakma eylemine Keşan’dan da destek geldi.

Saat 12.00 sıralarında Eski İtfaiye Binası önünde toplanan 80 kadar sendikalı, 12.30 sıralarında Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Hastane Caddesi, Önder Caddesi, Tekel Meydanı ve İsmet İnönü Caddesi boyunca, “Parasız eğitim, parasız sağlık”, “Direne direne kazanacağız”, “Savaşa değil, eğitime bütçe”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları eşliğinde yürüyen sendikalılar, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde bir basın açıklaması yaptı.


KESK Üyesi Ahmet Erkan, 100 yıllık mücadele tarihinde, Türkiye’nin gittiği her kötü noktada KESK ve bileşenlerinin <Dur> demeyi bildiğini ve ülkeyi yönetenlere karşı direnen bir örgüt olarak, örgütlü mücadelesini sokaklarda sürdürdüğünü belirterek, sözü Eğitim Sen Keşan Temsilciliği Örgütlenme Sekreteri Tuncay Balcı’ya bıraktı.


BALCI: “HALK İÇİN BÜTÇE” DEMEYE GELDİK

Daha sonra söz alan Balcı, basın açıklamasını okuyarak, ara başlıklar halinde şunları söyledi: 

“Merhaba kamu emekçileri, işçiler, kadınlar, gençler, emekliler; Yaşanabilir bir dünya için direnenler;
Merhaba, yürekleri eşit, özgür ve demokratik bir Türkiye için çarpanlar, tüm zulme ve zorbalığa rağmen, emeğine, onuruna sahip çıkanlar. Merhaba; bugün iktidara geldiği tarihten bu yana emekçilere işsizlik, yoksulluk ve güvencesizlikten başka bir hayat sunmayan AKP’nin yağma ve talan bütçesine karşı sesimizi yükseltmeye, bütçeden hakkımızı almaya geldik. Bugün bir kez daha emek için, halk için bütçe demeye geldik.”

“CEZAEVLERİNDEKİ KATLİAMIN HESABI 13 YILDIR VERİLMEDİ”

“Bugün 19 Aralık. Adını utanmadan <Hayata Dönüş> koydukları katliamın 13. yıldönümü.

Devlet 19 Aralık’ta 20 hapishanede 28 devrimci tutsağı katletti. Bayrampaşa hapishanesinde 6 kadını diri diri yaktı. 13 yıl geçti, katiller hala cezalandırılmadı. Yetmiyormuş gibi devlet övünç madalyasıyla ödüllendirildiler. Buradan bir kez daha katledilen siyasi tutuklu ve hükümlünün hesabının daha verilmediğini hatırlatıyor, bu utancın sorumlularının yargılanmasını istiyoruz!

Bizler, her zaman ve her yerde eşitliğin, özgürlüğün, barışın, demokrasinin, bağımsızlığın, savaşsız ve sömürüsüz bir yaşamın savunucuları; ekmek, adalet ve özgürlük için mücadele edenler;
geleceğine sahip çıkanlar; erkek egemen sisteme karşı toplumsal cinsiyet eşitliği için direnenler…
Bugün onurlu ve insanca yaşam hakkımız için buradayız! Çünkü biliyoruz, direne direne kazanacağız!

Ne mi istiyoruz?”

“GELECEĞİ BİRLİKTE KURACAĞIZ”

“İnsanın insanı sömürmediği; hiçbir halkın dil, din, kültür farklılıkları nedeniyle baskı görmediği;
insanların açlıktan ölmediği; çocukların savaşlar sonucunda anasız babasız kalmadığı;
milyonların işsizliğe, açlığa, sefalete ve güvencesizliğe mahkûm edilmediği; doğanın talan edilmediği;
emperyalizmle ekonomik-siyasi-askeri her türlü bağımlılık ilişkisinin son bulduğu, topraklarımızın NATO toprakları olmadığı; Türkiye’de, Ortadoğu’da ve bütün dünyada barışın, kardeşliğin, eşitliğin, adaletin ve da­yanışmanın hüküm sürdüğü bir gelecek istiyoruz. Ve bu geleceği birlikte kuracağız. Bunu biliyoruz! Bu düzende hangi taş kalksa altından yolsuzluk, kokuşmuşluk çıkıyor. Ülkeyi 11 yıldır fitne fesatla yönetenlerin tüm pislikleri ortada.”  

“ŞİMDİ TAM DA HESAP SORMA GÜNÜDÜR”

“Dostlar; işte tam da şimdi hesap sorma günüdür! Bugün AKP dilediği gibi kaynakları topluyor, kullanıyor ve dağıtıyor. Emekçilerin birikimlerine el konularak, ağır vergilerle toplanan bu kaynaklar, bugün emperyalizmin taşeronluğuna, toplumun tüm ezilenlerini baskı altında tutacak şiddet mekanizmalarına, gerici temelde toplumsal yaşamı yeniden dizayn etmeye aktarılıyor. Bu kaynaklar, daha fazla istihdam yaratacak, toplumsal refahı arttıracak yatırımlara değil, bir avuç rantiyeci sermayenin cebine aktarılıyor. Bu kaynaklar barış için değil, savaş için harcanıyor! KESK olarak tüm kamu çalışanlarının kendi işkollarında onlarca sorunları ve talepleri olduğunu ve bu taleplerin takipçisi olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”

“BÜTÇEDEN İSTEDİKLERİMİZ ÇOK NET!”

“Bütçeden genel taleplerimiz ise çok net: Kayıplarımızın telafisi için her kamu emekçisinin maaşına en az 300 lira zam yapılmasını, herkese iş ve ücret güvencesi sağlanmasını, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, maaşlarımızın vergi artışından etkilenmemesini, kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanmasını, baskı, tutuklama ve sürgüne son verilmesini, istiyoruz! 19 Şubat operasyonları kapsamında üyelerimize dönük saldırılar sürüyor. Bu hukuksuzluğa ve keyfiliğe bir son verilmesini, 47’si hala tutuklu olan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz! Sendikal özgürlüklerimizi geri verin! Bizler, savaşın, rantın, gericileştirme projelerinin maliyetlerini ödemeyi reddediyoruz! Bu bütçeyi kabul etmiyoruz! Ne mi istiyoruz? Katılımcı, demokratik bir bütçe istiyoruz! Kaynakları faiz olarak sermayeye aktaran değil; herkese eşit, ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir kamu hizmeti üreten bir bütçe istiyoruz! Kamuda istihdam eksikliğinin giderildiği, tüm çalışanların iş ve ücret güvencesinin sağlandığı;

gelir dağılımında adaleti sağlayan bir bütçe istiyoruz!”

“BÜTÇEDEN HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

“Vergi yüzsüzleri için teşvikler peş peşe sıralanırken, servet vergisi hala alınmazken, bu ülkede vergi yükünün yoksulluğun pençesindeki emekçilere, açlık sınırının altındaki asgari ücretliye, gençlere, kadınlara, işsizlere yıkılmasını reddediyoruz! İnsanca bir yaşam hakkını kazanana dek mücadelemiz sürecek! Bu hakkı gasp eden satış sözleşmesini kabul etmiyoruz, bütçeden hakkımızı istiyoruz!

Aileleri ile birlikte 15 milyonu aşkın kamu emekçisinin, emeklinin taleplerini yok sayan, emekçilerin alın teriyle kazanılmış hakları çöpe atan, yoksulluğu dayatan satış sözleşmesini tanımıyoruz!
Komik ücret artışlarıyla, vergi adaletsizliğini körükleyen dayatmalarıyla, emeğe kapattıkları kapılar ardında kurulan bu oyunu bozacağız! Bütçeden ve gelirden emeğin hak ettiği payı ve itibarı alana dek sesimiz bu kapıları titretmeye devam edecek!
Bizler, savaş değil barış bütçesi istiyoruz!

Bütçede eğer bir tasarruf yapılacaksa savunma harcamalarından yapılmasını,
Suriye'ye yönelik emperyalist saldırganlığın taşeronluğundan vazgeçilmesini istiyoruz.
Kürt sorununun demokratik, barışçıl çözümü süreciyle birlikte savaş harcamaları küçüleceği yerde büyümektedir. Barış halkların dilindeyken bütçenin savaşın değil, barışın-kardeşliğin bütçesi olmasını istiyoruz! Dostlar; adımız kadar şunu iyi biliyoruz;
hak verilmez, mücadele ile alınır! Onlar da biliyorlar, söyleyecek daha çok sözümüz, değiştirecek gücümüz var, Bugüne kadar ne baskıları, ne de gazları bu sesi kısabildi. Şimdi bize reva görüleni değil, haklarımıza sahip çıkma zamanıdır! Emekten ve halktan yana bütçeden haklarımız için, insanca yaşam, güvenli bir gelecek için… Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakabilmek için; bu ülkenin eğitiminden sağlığa, adaletinden ulaşımına kamu hizmeti üretenleri olarak AKP hükümetini uyarıyoruz! Kurduğunuz karanlığın parçası olmayacak, savaşın –rantın - sömürünün, gericiliğin bütçesini kabul etmeyeceğiz! Emeğin, halkın olmayan bu bütçeyi derhal geri çekin!”

KESK’in eylemine CHP Keşan İlçe Başkanı Vedat Koyuncu, ÖDP Keşan İlçe Başkanı Hasan Karagöz ve EMEP Keşan İlçe Başkanı Erdal Aydemir de katıldı.
Son Güncelleme: 20.12.2013 09:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol