Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu: “Başarıya doğru gidiyoruz”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, koronavirüsle mücadele konusunda yaptığı açıklamada, “Başarıya doğru gidiyoruz. Ama bu tedbirlerin bitmesi anlamına gelmiyor. Bunu bitireceksek biz bitireceğiz” dedi.

Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu: “Başarıya doğru gidiyoruz”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, koronavirüsle mücadele konusunda yaptığı açıklamada, “Başarıya doğru gidiyoruz. Ama bu tedbirlerin bitmesi anlamına gelmiyor. Bunu bitireceksek biz bitireceğiz” dedi.

Medya Keşan
Medya Keşan
11 Mart 2021 Perşembe 10:37
Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu: “Başarıya doğru gidiyoruz”

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Türkiye genelinde 1 Mart itibariyle kontrollü normalleşme süreci başlarken, Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüs risk haritasında, Edirne ‘çok yüksek risk’ ile 'kırmızı' kategoride yer aldı. Edirne’nin 'kırmızı' kategoride yer almasına en büyük etken ise Keşan’da yaşanan vaka artışları oldu. Vaka sayılarındaki artışlar nedeniyle merkez, belde ve köylerde birçok ek tedbir alındı.

BU YANGINI SÖNDÜRECEK OLAN HALKIMIZDIR

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, koronavirüse karşı tedbirlerin üst seviyede arttırıldığını belirterek, “Bölgesel karantinalar ve mahalle ve köy karantinaları oluyor. İşletme kapatmaya kadar sıkı önlemler alınıyor. Sokağa çıkma kısıtlaması yok ama geçen hafta sonu vatandaşlarımız ve halkımız olağanüstü gayret göstererek, kurallara uydu. Keşan’daki vaka sayıları Edirne’yi tek başına kırmızı yapmakta yeterliydi. Ama alınan tedbirler yakın süreçte Edirne’nin rengini de olumlu yönde değiştirecektir. Bu durumdan da memnuniyet duyuyoruz. Kurumların olağan üstü bir çabası var. Ama bu çaba sadece bizlerle olmayacak. Halkımızın maske, mesafe ve hijyen konusunda aldığı tedbirler işe yarayacak. Sayın valimizin bir ifadesi vardı, ‘Keşan’da yangın var’ diye. Bu yangını söndürecek olan halkımızdır. Keşan halkına güveniyoruz. Keşan halkı vakaları bu seviyeye yükselttiyse, azaltmasını da bilir. Ben bu kırmızı rengi önümüzdeki günlerde maviye kadar indireceğimize inanıyorum” dedi.

VATANDAŞLARIMIZA SESLENİYORUM, KAPALI OLAN ESNAFIMIZI DA DÜŞÜNÜN

Esnafın kapalı olmasından dolayı sıkıntılı olduğunu ifade eden Helvacıoğlu, “Biz esnafımızın açılmasını beklerken, pazar yerini bile kapadık. Olağan üstü tedbirler almaya başladık. Halk pazarı, canlı hayvan pazarı kapalı. Sadece semt pazarlarımız açık. Bu konuda önlemler sürüyor. Başarıya doğru gidiyoruz. Ama bu tedbirlerin bitmesi anlamına gelmiyor. Bunu bitireceksek biz bitireceğiz. Kurumlar sadece tedbir almakla yetkili. Türkiye’de de vaka sayıları yükselmeye başladı. Bahar geliyor, yaz geliyor. Bizim de boğazımıza kadar geldi. İşletmelerimizi, kapalı olan esnafımızı düşünüyorsak tedbirlere uymalıyız. Vatandaşlarımıza sesleniyorum, kapalı olan esnafımızı da düşünün” diye konuştu.

DENETİM VE CEZALAR ARTTI

Mustafa Helvacıoğlu, gönüllü karantinalara uyulduğu sürece vaka oranlarının hızla azalacağını dile getirerek, “Eğer tedbirlere uyarsak herkesin mutlu olacağı bir tablo ortaya çıkacağına inanıyorum. Hastanemizde ve yoğun bakımlarımızda artışlar sürüyordu. Şu an kontrol altında ama bitmiş değil. Tedbirler anlamında heyecanımızı kaybetmiştik. Tedbir ruhumuzu kaybetmiştik. Çok sıkıldık çünkü. Şimdi yeniden tedbirleri arttırdık. Edirne’den takviye çevik kuvvet geldi. Jandarmadan takviye aldık. Saros Körfezi’ne giriş çıkışlar kontrol altına alındı. Denetim ve cezalar arttı. İş yerlerinde ciddi denetimler yapılıyor. Marketlere HES koduyla girilebiliyor. Park ve bahçeler kapandı. Vakaların yoğun olduğu mahallelerdeki okullar kapalı. Bir etkileşim oldu Keşan’da. Bu da sonuçları başarıya götürüyor. Gelen haberler iyileşme yönünde. Keşan’daki veriler İngiliz mutasyonlu virüsün yayıldığı yönünde veriler gösteriyor. Kontrol altına alamadık ama bugünlerde iyiyiz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan polis ve zabıta ekiplerinin ise denetimleri sürüyor. PTT ve banka şubeleri ile ATM önlerinde bekleyen vatandaşlar sık sık anonslarla uyarılıyor. Keşan Belediyesi’ne bağlı ekipler de gün boyu vatandaşların yoğun olduğu cadde ve sokaklarda ilaçlama çalışması yapıyor. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol