Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü baca temizliği konusunda uyardı

“Kış sezonu başlamadan baca temizliğinin yapılması gerekiyor”

Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü baca temizliği konusunda uyardı

“Kış sezonu başlamadan baca temizliğinin yapılması gerekiyor”

26 Ağustos 2015 Çarşamba 11:38
327 Okunma
Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü baca temizliği konusunda uyardı
 Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, vatandaşları sobalar ve kalorifer bacaları konusunda uyararak, kış sezonu başlamadan binalarda mutlaka baca temizliği yaptırılması gerektiğini bildirdi.

Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, her yıl binlerce insanın ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğinden dolayı hidrokarbon içeren kömür kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kaldığı ifade edildi. Açıklamada şu önerilerde bulunuldu:
“Soba-baca ve kalorifer-baca bağlantısının yanlış yapılması, sobaların ve kalorifer kazanlarının yanlış yakılması ve yanlış kullanımı, baca temizliğinin yaptırılmaması, bacalar ile soba ve şofben cihazlarının standartlara uygun olmaması veya yanlış montajdan dolayı özellikle alçak basınçlı-lodoslu havaların sık yaşandığı sonbahar ve kış aylarında karbon monoksit  zehirlenmeleri artmaktadır. Son yıllarda soba ve baca kaynaklı karbon monoksit zehirlenmeleri ve toplu ölümlerde ciddi artışlar gözlenmektedir..
Kokusuz, renksiz, tatsız bir gaz olan karbonmonoksit zehirlenmelerinin özellikle uykuda iken farkına varılmasının güçlüğü, bu zehirlenmeye karşı önlemlerde toplumun bilinçli olmasını gerektirmektedir.”

Keşan Belediyesi’nin, hava kirliliğini önleme çalışmaları kapsamında yaptığı denetimlerde 2015-2016 kış sezonu itibariyle yetkilendirilmiş firmalardan alınan ve bacanın temizlenmiş olduğunu gösteren “Keşan Belediye Başkanlığı İtfaiye Müdürlüğü Baca Kontrol Bandrolü”nün aranacağını bildiren yetkililer, kış sezonuna girmeden tüm apartman ve sitelerin baca temizliğini yaptırmaları gerektiğini vurgulayarak,
Baca temizleme işlemlerinin zamanında yapılmaması birçok zarara sebep olabileceği gibi üzücü can kayıplarına da yolaçabilir.  Herhangi bir mağduriyet oluşmaması için baca temizlikleri mutlaka yapılmalıdır. Bireysel olarak yapılan baca temizleme işlemleri kesin sonuç vermeyeceğinden, baca temizliği ile ilgili yetkilendirilmiş firmalara baca temizliklerinin yaptırılması gerekmektedir.” dediler.

BACALARDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü; baca, kömürlü sobalar ve kalorifer kullanımı konusunda şu uyarılarda bulundu:
"Tekniğine uygun imalatı, temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar zehirlenme ve yangınlara neden olur. Baca temizliği, sonbahar ve kış aylarına girerken yaptırılmalı; kömür gibi fazla miktarda is bırakan yakıt kullanıldığı takdirde 2 ayda bir, sıvı ve gaz gibi diğer yakıtlar kullanıldığı takdirde 3 ayda bir temizlettirilmelidir.
Bacalar standartlara uygun yaptırılmalı, baca gazlarının soğumasını azaltmak, baca tepmesini önlemek ve hava şartlarının etkisini azaltmak için bacalar mutlaka yalıtılmalı veya baca duvarı et kalınlığı en az 10 santim olmalıdır.
Yangın emniyeti için bacalar çatının mahyasından en az 50-80 santim yükseklikte olmalıdır.
İdeal yanma için etkili baca yüksekliği en az 3,5 metre, en fazla 5 metre olmalıdır. Bacalara yağmur suları, kuşlar, ağaç yaprakları v.b. şeylerin girmesini engellemek için mutlaka baca başlığı kullanılmalıdır.
Rüzgarlı havalarda hava akışı yüksekten alçağa doğru gerçekleştiği için binanın çevresinde yüksek yapılar veya ağaç gibi engellerden dolayı sık sık meydana gelen baca tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının, çatının en üst noktasından 1 m daha yüksek olması sağlanmalıdır.
Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemelidir."

KÖMÜRLÜ SOBALARDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, kömürlü sobalarda dikkat edilecek hususları ise şöyle sıraladı:
"Sobada eksik yanma sonucu oluşan karbon monoksit gibi zararlı gazlar oda içine sızdığında zehirlenmelere neden olur. Soba alımında, sobaların TSE standartlarına uygunluğuna dikkat edilmelidir. Böylece sobanın ısı verimi de elde edilir.
Yakıtın standartlara uygunluğu ve izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmaması önem taşımaktadır.
Soba aşırı doldurulmamalıdır. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar.
İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artmaktadır. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır. Böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler. Kömürü tutuşturmak için üzerine az miktarda kâğıt ya da karton ve bunların üzerine de kolay yanan çıra ve odun konulmalıdır.
Sönmekte olan sobaya tutuşması güç yakıtların koyulmaması gerekir. Yakıt iyi olsa bile yavaş yavaş ilave edilmelidir. Soba yakıtla beslenirken, yeni atılan yakıtın üzerine kor halindeki yakıttan bir miktar konulması, sobadaki yakıtın sürekli olarak üstten yanmasını sağlar.
Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt koyulmamalıdır. Özellikle alçak basınçlı-lodoslu havalarda ölüm olayları artmaktadır. Bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalıdır.
Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine haiz olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmelidir.
Alınacak cihazın kapasitesinin kullanılacak mekana uygunluğu incelenerek karar verilmelidir.
Binaların Yangından Korunması yönetmeliklerine mutlaka uyulmalıdır.”

Son Güncelleme: 26.08.2015 11:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol