MTV 2. Taksit Ödemesi için son gün 2 Ağustos 2021

2021 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) 2. Taksit ödeme süresi 2 Ağustos 2021 Pazartesi günü sona eriyor.

MTV 2. Taksit Ödemesi için son gün 2 Ağustos 2021

2021 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) 2. Taksit ödeme süresi 2 Ağustos 2021 Pazartesi günü sona eriyor.

Medya Keşan
Medya Keşan
28 Temmuz 2021 Çarşamba 09:56
MTV 2. Taksit Ödemesi için son gün 2 Ağustos 2021

SONGÜL KONAR

Motorlu taşıtlar vergisinde (MTV) 2'nci taksit ödeme dönemi 31 Temmuz 2021 Cumartesi gününe denk geldiği için, son gün 2 Ağustos 2021 Pazartesi günü olarak belirlendi.

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mahmut Demirkan, Gelir vergisi ve MTV ödemelerinin, GİB'in internet sitesi üzerinde bulunan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden veya GİBMOBİL uygulamasıyla mobil telefonlardan 02.00-23.45 saatlerinde ödenebileceğini belirtirken, 31 Temmuz'un resmi tatile denk gelmesi dolayısı ile ödemeler için son günün 2 Ağustos olarak belirlendiği kaydetti.

Bu yıla ait motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ve 2020'ye ait elde edilen gelir unsurlarına ilişkin gelir vergisinin ikinci taksit ödeme dönemi 1 Temmuz 2021 Perşembe günü itibariyle başlamıştı.

Demirkan, söz konusu vergilerin ödeme detaylarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ikinci taksit ödeme süreci 1 Temmuz 2021 Perşembe günü başladı. Vatandaşlarımız, anlaşmalı bankaların kredi kartları, banka kartları ya da yabancı ülkede faaliyet gösteren bankaların kredi kartları, banka kartları ve diğer ödeme yöntemleri ile ödeme yapabilirler. Ödemeler ayrıca anlaşmalı bankaların şubelerinden, alternatif ödeme kanallarından (internet ve telefon bankacılığı ve mobil bankacılık gibi), PTT iş yerlerinden ve tüm vergi dairelerinden de yapılabilecek. MTV ödemesi için mükellefler, İnteraktif Vergi Dairesi’nin internet sitesinde ‘Hızlı Ödeme’ bölümünden şifre girişi yapmadan ‘MTV Ödeme’ alanına sadece plaka ve TC kimlik numarası bilgilerini girerek borçlarını görüntüleyip ödeyebilecekler. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinde bazı kıstaslar bulunuyor. Öncelikli kıstas aracın 2018 yılı öncesi veya sonrası tescilli olması. 2018 yılı sonrası tescilli olan otomobillerin Motorlu Taşıtlar Vergisi yüksek çıkıyor. Bir diğer şart ise motor hacmi. Motor hacmi yükseldikçe Motorlu Taşıtlar Vergisi de artıyor. Diğer bir kıstas ise otomobilin yaşıyla ilgili. Yeni otomobiller yüksek MTV öderken, yaşı yüksek otomobillerin vergileri düşük çıkıyor. Otomobilin değeri arttıkça ödenecek vergi de buna bağlı olarak yükseliyor. 56 bin 500 liradan başlayan değer 672 bin 600 liraya kadar ulaşıyor.”

Mahmut Demirkan, vatandaşları, MTV 2’nci taksit ödemelerini son güne bırakmamaları konusunda tekrardan uyardı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol