Nanta, sosyal belediyecilik anlamında Keşan Belediyesi’ne yüklendi

AK Parti Keşan İlçe Başkan Yardımcısı ve Çevre Mühendisi Beyhan Nanta, yaptığı açıklamada Keşan Belediyesi’nin çevre düzenlemesi konusunda hiçbir çalışma yapılmadığını kaydetti. 

Nanta, sosyal belediyecilik anlamında Keşan Belediyesi’ne yüklendi

AK Parti Keşan İlçe Başkan Yardımcısı ve Çevre Mühendisi Beyhan Nanta, yaptığı açıklamada Keşan Belediyesi’nin çevre düzenlemesi konusunda hiçbir çalışma yapılmadığını kaydetti. 

22 Ocak 2018 Pazartesi 00:04
Nanta, sosyal belediyecilik anlamında Keşan Belediyesi’ne yüklendi

AYŞİN SEÇİL GEZER

Nanta, defalarca uyarılar yapmalarına rağmen sosyal belediyecilik anlamında, halkın ihtiyaçlarının karşılanması anlamında bir ilerleme kaydedilmediğini belirterek “Mesela şehir merkezinde daha yol üstü konteynırlar yerine yolun altına alınmış gömülü çöp konteynırlarının kullanılması gelişmiş, çağdaş bir yöntemdi. Bununla ilgili hiçbir çalışma yapılmadı. Sadece yollar asfaltlandı. Bu da teknik normlara uymadan yapıldı. Keşan’ın ihtiyacı olan çağdaş yaşama uygun olan ihtiyaçlarının hiçbiri giderilmedi. Bunun yanında daha öncede belirttiğimiz gibi engelliler için de hiçbir çalışma yok. Engellilerin şu anda bireysel olarak dışarıya çıkıp bir yerlere gidebilme imkânı yok. Kaldırımları görme ve yürüme engellilere uygun olarak düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca 65 yaş üzeri yaşlıların toplu ulaşımdan ücretsiz olarak yararlanma hakkı var. Ama Keşan’da belediyenin bu konuyla ilgili bir açıklaması yok.”dedi.

KAYALI MAHALLESİ’NDE ÖNGÖRDÜĞÜMÜZ BİR ÇARŞI PLANLAMASI VAR

Keşan’ın birçok mahallesinde eski dokuyu yansıtan binalar olduğunu dile getiren Nanta, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunların büyük bir kısmı da taş evler.  Birçoğu metruk durumda. Bu evlerle ilgili de bir çalışma yok. Ne yazık ki bu evler uyuşturucu müptelalarının, sokakta yaşayan insanların barındığı, tehlike saçtığı yerler haline geldi. Bu evlerin düzenlenmesi, onarılması gerekiyor. Hatta bizim Kayalı Mahallesi’nde öngördüğümüz bir çarşı planlaması var. Bu evlerin restore edilip, işletmeler halinde kullanılması ve kadınlarımızın ürettiği bütün ürünleri burada satması kadınlarımıza bir katkı sağlamış olacak. Kullanılmayan, çevreye zarar veren böyle yerler kullanıma geri kazandırılabilir.  Tarihi anlamda da, kültürel anlamda da geri dönüşü olur. Türkiye’nin pek çok yerinde böyle çalışmalar yapılarak tarihi ve turistik yerler haline geldi. Keşan da böyle bir potansiyel var ama kullanılamadı. Keşan Belediyesi’nin özellikle 2018 yılı çalışma planında bunları mutlaka göz önüne almasını ve bununla ilgili çalışmaları başlatmasının zamanının geldiğini düşünüyorum. Hem çöplerin toplanması daha modern bir şekilde hem de kaldırımların ve yol güzergâhlarının engellilere, yaşlılara, bebekli kadınlara uygun herkesin rahat edebileceği bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir de 65 yaş üstü yaşlılarımızın artık ücretsiz ulaşımdan faydalanması gerekiyor. Oysaki bununla ilgili hükümet tarafından belediyeye bir ücret ödeniyor.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol