Sağlık Bakanlığı hasta ziyareti genelgesi yayınladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘Yoğun Bakımlarda Hasta Ziyareti Genelgesi’ yayınladı.

Sağlık Bakanlığı hasta ziyareti genelgesi yayınladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘Yoğun Bakımlarda Hasta Ziyareti Genelgesi’ yayınladı.

Medya Keşan
Medya Keşan
10 Temmuz 2019 Çarşamba 09:45
Sağlık Bakanlığı hasta ziyareti genelgesi yayınladı

AYGÜL KONAR

81 il sağlık müdürlüğüne gönderilen genelgede yoğun bakımda tedavi gören hastalar, hastane yönetiminin ve sorumlu hekimin belirleyeceği koşullarla ziyaret edebilecek.

“HASTANE YÖNETİMİNİN VE SORUMLU HEKİMİN BELİRLEYECEĞİ KOŞULLAR ÇERÇEVESİNDE ZİYARET EDEBİLECEK”

Bakan Fahrettin Koca tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi: “Vatandaşlarımızın yoğun bakım servislerinde yatan yakınlarını ziyaret edebilmeleri için gerekli esasları belirleyeret 81 il müdürlüğümüze gönderdik. Yoğun bakımda tedavi gören hastalar, hastane yönetiminin ve sorumlu hekimin belirleyeceği koşullar çerçevesinde ziyaret edebilecek. Genelgede belirlediğimiz esaslara göre; yeni doğan dahil, tüm yoğun bakım servislerine hasta ziyaretçisi kabul edilebilir. Ancak hastanın sağlık durumu dikkate alınarak, hekim tarafından ziyaret kısıtlaması getirilebilir. Hekimlerimizin birinci önceliğinin, hastanın zarar görmemesi olduğu unuulmamalıdır. Bu sebeple hekimin ilgili hasta veya yoğun bakımdaki diğer hastalar için bir sakınca gördüğü durumlarda ziyaret için ısrar edilmemelidir.”

HİJYEN KURALLARINA UYULMASINA DİKKAT EDİLMELİ

Hasta ziyaretlerinin 24 saat esaslı olabileceği gibi ziyaret saati uygulamasının servisten servise değişebileceğini kaydeden Bakan Koca, “Sağlık personelinin hasta yakınına, hastanın durumuna dair gerekli bilgilendirmeyi yapması gerekmektedir. Ziyaretçiler yoğun bakım servislerine, görevli sağlık personelinin refakatinde, başta el hijyeni olmak üzere gerekli görülen tedbirlere riayet edilerek alınmalıdır. Ziyaret diğer hastaları rahatsız etmeyecek şekilde ve mahremiyetlerine dikkat edilerek yapılmalı; makul ve mümkün olan en kısa sürede sonlandırılmalıdır. Ziyaretçi kendi hastası dışında başka hastaya ve hasta bakım malzemelerine temas etmemelidir. Toplumda bulaşıcı hastalık sıklığında artış olduğu durumlarda, hastane idaresi tarafından ziyaretçi kısıtlaması yapılabilir. Tekrar hatırlatmak gerekirse; ziyaretler sırasında hastane yönetimlerinin belirlediği hijyen kurallarına uyulması, hastalarımızın sağlığı açısından oldukça önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol