SGK, temizlikçi takibinde

700 bin kadını kapsıyor

SGK, temizlikçi takibinde

700 bin kadını kapsıyor

12 Eylül 2013 Perşembe 00:22
SGK, temizlikçi takibinde
 SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu'nun), evlerde sigortasız çalıştırılan 700 bin kadını yakın takibe aldı. Ağırlıklı olarak lüks semtlerde yapılan baskınlarla tespit edilen ev sahiplerine 16 ila 150 bin TL arasında cezalar kesiliyor.

Sabah’ın haberine göre SGK’nın “Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi” kapsamında yürürlüğe giren ev işçilerine sigorta zorunluluğunda sıkı denetimlerin başlatıldığı bildirildi. SGK ve Maliye Bakanlığı müfettişleri, emniyet güçlerinin de desteğini alarak ev ev kaçak temizlikçi arıyor. Genellikle öğle saatlerinde yapılan denetimlerde kapıyı açan çalışan, görevliler tarafından çapraz sorguya alınıyor. Kişinin beyanlarından evde çalıştığı tespit edilirse başka sorgular da yapılıyor. Yabancı uyruklu ise çalışma izni olup olmadığı, Türk vatandaşıysa da sigortasının yapılıp yapılmadığı soruluyor. Sadece hizmeçiler değil, sitenin güvenlik görevlileri, kapıcılar ve komşular da sorgulanıyor. 

1 GÜNE BİLE SİGORTA ŞART 
Yetkililer denetimlerin genellikle ihbar üzerine yapıldığını ifade etti. Vatandaşların evlerinde çalıştırdığı kişileri 1 günlük dahi olsa sigorta yaptırmaları gerektiğini ifade eden yetkililer, şu açıklamayı yaptı: "Ev hizmetlerinde çalışan kişilerin 4817 Sayılı Kanun gereğince çalışma izni alması, işverenleri tarafından sigorta primlerinin ödenmesi gerekiyor."
EV FİYATI KADAR CEZA
Tespitler SGK'nın çok sayıda kurumla işbirliği sonucu yapılıyor. Uzmanlar, "SGK'nın geriye doğru 10 yıl re'sen prim tahakkuk ve tahsil yapma yetkisi bulunuyor. Böyle bir durumun tespiti halinde ev sahiplerine orta halli bir evin değeri kadar ceza kesilebilir" uyarısında bulundu.
KOMŞU ŞİKÂYET EDİYOR
Evde sigortasız işçi denetimlerinin artmasında şikâyetler de etkili oluyor. Bu konuda hayata geçirilen Alo 170 hattına her gün bine yakın ihbar geliyor. İhbarı genellikle komşular veya çalışanın kendisi yapıyor.
700 BİN ÇALIŞAN VAR
Araştırmalara göre Türkiye'de ev hizmetlerinde 700 bin kişi çalışıyor. Bunların yüzde 1'inin sigortalı olduğu tahmin ediliyor. Verilere göre 2012'de 51 ev işçisi kadın iş kazasında ölürken, 3 bini de kaza geçirdi.

Son Güncelleme: 12.09.2013 00:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol