Tekirdağ Limanı’na 3 talip çıktı

Mart 2012’de Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne devredilen Tekirdağ Limanı’na 3 talip çıktı. Özelleştirme kapsamında ihaleye çıkacak limanla Cey Grup, Ulukar Grup ve Yıldırım Holding’in yakından ilgilendiği kaydedildi.

Tekirdağ Limanı’na 3 talip çıktı

Mart 2012’de Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne devredilen Tekirdağ Limanı’na 3 talip çıktı. Özelleştirme kapsamında ihaleye çıkacak limanla Cey Grup, Ulukar Grup ve Yıldırım Holding’in yakından ilgilendiği kaydedildi.

14 Şubat 2013 Perşembe 13:20
Tekirdağ Limanı’na 3 talip çıktı

Edinilen bilgiye göre Tekirdağ Limanı’nı 1997 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) alan ve ismini Akport olarak değiştiren Akkök Grubu, yüksek kira ve yanaşan gemilere kesilen cezalar nedeniyle Mart 2012'de limanı Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne (TDİ) iade etti. Limanda faaliyetin durması üzerine yapılan ihale sonucu Cey Group, geçen hafta pazar gününden itibaren limanda ücret karşılığı yükleme ve boşaltma işlerini yapmaya başladı.
Özelleştirme İdaresi (ÖİB) yakın bir tarihte toplam 7 liman, 1 iskeleyi özelleştirilecek. Özelleştirilecek limanlardan 4'ü Derince, İzmir Kruvaziyer, İzmir Yük ve Tekirdağ Limanları, yine yük ve yolcu limanları olarak hizmet verecekler. Diğer 3 liman (Güllük, Çanakkale Kabatepe ve Gökçeada Kuzu limanları) ve Pasaport İskelesi ise yat limanına dönüştürülmek şartıyla özelleştirilecek.
YÜZDE 40 İŞ KAYBI OLUŞTU
Limanın TDİ’ye devredilmesinden sonra yüzde 50 iş kaybının yaşandığını ifade eden Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, “Bunun sebepleri ve nedenleri var. Limanı kamu ile özel sektörün çalıştırması arasında çok farklar var. Bu tesis Tekirdağ için önemli bir tesis. Biz buranın özelleştirilmesini önemsiyoruz. TDİ’ye devredildikten sonra iş hacmi yüzde 50 düştü.” dedi.
TDİ’DE HANTAL BİR YAPI VAR
Tekirdağ Limanı’nın acilen özelleştirilmesi gerektiğini kaydeden Günay, “TDİ’de hantal bir yapı var. Bu yüzden gemilerin demoraj süresi artıyor. Firmalar fazla ücret ödediği için Tekirdağ Limanı’nı tercih etmiyor. Biran önce Tekirdağ Limanı’nın özelleştirilmesi gerekiyor.” dedi.
LİMANA 3 TALİP VAR
Tekirdağ Limanı’nın 132 bin metre kare alana sahip ve içinde tren rampasının olduğunu kaydeden Günay, “Limana şuana kadar 3 talip çıktı. İlk olarak limanda ücret karşılığı yükleme ve boşaltma Cey Group limana talip olduğunu açıkladı. Yıldırım Holding de limanla ilgileniyor. Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Yıldırım limanı havadan ve karadan inceledi ve limana talip olduğunu söyledi. Bu grup Türkiye’nin çeşitli yerlerinde liman işletiyor. Ulukar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Uluğ da limanımızla ilgilendiğini söyledi. Şuana kadar limana 3 talip var. İnşallah yakın zamanda özelleştirme yapılır ve sanayicimiz rahat bir nefes alır.” dedi. (İHA)

Son Güncelleme: 14.02.2013 13:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol